Bayılmaya Ne iyi Gelir İlk Yardım

0
1269
Okunma

Geçici olarak uyanıklık halinin kaybolmasına halk arasında bayılma veya kendini kaybetme, tıp dilinde ise senkop denir. Bu durumda beyin hücrelerine giden oksijen azalmış ve bilinç kaybolmuştur.

Şimdi sizlere bayılan veya kendini kaybeden kişiye ne yapılır, bayılmaya karşı ilk yardım nasıl yapılır kısa kısa bunları anlatalım.

Bayılmaya Ne iyi Gelir? Bayılan kişinin beynine kan ve oksijen göndermek en mantıklı çözümdür. Hatta bayılan kişi yapılması gereken tek şey bu diyebiliriz.

Kişi eğer bayılırken herhangi bir yere çarparak bayılmanın haricinde başka bir yaralanmaya veya kanamaya sahip ise bunların pansumanını ayrıca yapmak ve hastayı sırt üstü herhangi bir yere yatırmak gerekir.

Eğer kişi dışarıda bayılmış ise kafasının altına yumuşak ve fazla kalın olmayan bir şey konulur. Asıl amacımız beyine kan göndermek ve hastayı canlandırmak olduğu için hastanın ayaklarını yükseltmeliyiz. Sırt üstü yatar vaziyetteki hastanın ayaklarının altına 30-40 santimetre yüksekliğinde bir cisim koyularak kanın beyine daha kolay şekilde gitmesi sağlanır.

Eğer bayılan kişi ilk yardım sonucu 5-6 dakika içerisinde kendisine gelmiyor ise altında başka sorunlar aranmalıdır. Derhal tıbbi müdahale için ambulans çağırınız.

Bayılmaya Bitkisel Çözüm: Gerekli malzemelerimiz; Kavun, Karpuz, Sirke.

Kavun ve karpuz kabukları ezilerek sirke ile karıştırılır. Ateşte on dakika sirkeli suyla kaynatıldıktan sonra süzülerek dinlendirilir. Elde edilen sıvı ile hastanın şakakları ovulur. Şakaklar ve kalp üzerine, soğuk üzüm sirkesi ile belli aralıklarla masaj yapılır.

Dikkat: Bayılan kişiye alkol koklatmak, soğan ve sarımsak gibi şeyleri koklatmak gereksiz ve faydasız bir uygulamadır. Keskin kokuları hissettiği zaman kendine geleceği sanılır fakat yanlış bir düşüncedir. Özellikle bayılan kişiye su içirmeye çalışmak başlı başına yanlış bir davranıştır. Çünkü hastanın nefes yolları kapanacağından boğulmalara sebebiyet verebilirsiniz.

Bayılmaya Okunacak Dua: Efesahibtüm enne ma halaknaküm abesev ve enneküm ileyna la türceun. FetealellahüTmelikü’k-hakk. La ilahe illa hüve rabbü’l-arşi’l-kerim. Ve men yed’u meallahi ilahen ahara la bürhane lehu bihife innema hisabühü inde rabbih, innehu la yüfhilu’l-kafirun. Ve kul Rabbiğfir verham ve ente hayru’r-rahimin.

Anlamı: Ya, siz ancak boş yere yarattığımızı ve sizin hakikaten bize döndürülmiyeceğinizi mi sandınız? Mülk, ancak kendi hakkı olan Allah çok yücedir. O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. Arş’ı Kerim’in Rabbidir. Kim Allah ile beraber diğer bir ilah edinir, buna hiçbir delili olmamasına rağmen taparsa, onun hesabı ancak Rabbi nezdindedir. Hakikat şudur ki kafirler korktuklarından emin, umduklarına nail olamayacaklardır. De ki: Ey Rabbim, yarlığa, esirge. Sen acıyanların en hayırlısısın.

ANİDEN BAYILMA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bayilmaya-ne-iyi-gelir

Bu yazı bayılmaya ne iyi gelir karşı okunacak dua yol açan hastalıklar ilk yardım nasıl yapılır hangi doktor bakar bölüme gidilir yol aşan neden sebep olan sebepler faktörler durumlar bağlı hastalıklar bayılma için ne yapılmalı ne yapılır yapılması gerekenler ne yapmalıyım yapmak gerekir ilaç isimleri iyi gelen bitkiler en iyi bayılma yöntemleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın