Bayılma Nedenleri Nedir Nasıl Olur

0
387
Okunma

Bu yazımızda toplumda herkesin her an başına gelebilecek bir durum olan bayılma problemi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Bayılmanın nedenleri ve belirtileri nedir, bayılma nasıl tedavi edilir ve bayılma için uygulanacak ilk yardım nasıl olmalıdır gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

Bayılma Nedir? Bayılma beyinin normal çalışmasına engel olabilecek herhangi bir durumda ortaya çıkan geçici bilinç kaybıdır. Bilincin kaybolmadığı “bayılacak gibi olma” hissi bayılma olarak görülmemelidir. Tıpta bu durum senkop olarak anılmaktadır.

Bayılma Nasıl Olur? Bayılma genellikle beyine gelen kan basıncının azalması veya yokluğu durumunda, bilinci açık tutan nöronların geçici olarak işlevlerini yitirmesi sonucunda oluşur. Bu durum kanın beyin dışı bölgelerde (uzuvlar veya gövde) göllenmesi sonucu gerçekleşir. Kanı beyine pompalama görevi olan kalbin görevini etkin şekilde yerine getiremediği durumlarda (ritm bozukluğu, kalp kapak hastalıkları, kalp krizi) veya kan basıncının hızlı düştüğü durumlarda bayılma gerçekleşir.

Bayılma sırasında bedeni dik tutan kasların gevşemesi sonucu hasta ayakta ise yere düşer. Yere düşme sonucunda kalp ve beyin aynı seviyeye geldiğinde, beyin tekrar ihtiyacı olan kana sahip olduğu için bilinç hızlıca yerine gelir. Bu nedenle bayılma sadece saniyeler sürer. Bayılma sonunda kişi sadece birkaç dakika süre şaşkınlığın ardından normal işlevlerini yapar hale gelebilir.

Bayılma Belirtileri: Senkop belirtilerinde en yaygın olarak soğuk bir şekilde terleme, ani gelen mide bulantıları, kendini sersemleşmiş hissetme, kulakların aniden çınlamaya başlaması, gözlerin bir anda kararması ve bayılma esnasında etraftaki hiç bir sesin ya olayın farkında olamama durumları ortaya çıkmaktadır.

Bayılma Nedenleri: Damar kas gerginliği yada kan hacmi azalması gibi bozukluklarda gerçekleşebilir. Kalp rahatsızlıklarında da senkop sıklıklar görülür. Bir diğer sebepte beyin damarlarındaki problemlerden kaynaklanır.

Bayılma Çeşitleri: 3 sebeple bayılma ortaya çıkabilir diyebiliriz. Bu durumları kısaca gözden geçirelim.

Kalp Hastalıklarına Bağlı Bayılma? Kalp ritm bozuklukları,akciğer embolisi, pulmoner hipertansiyon (akciğer yüksek tansiyonu), bölgesel kalp büyümesi, aort kapak darlığı durumlarında görülür.

Beyin Damar Hastalıklarına Bağlı Bayılma? Vertebrabaziler yetmezlik ve baziler ( beyinde bir damar ) arter migreminde görülür.

Damar Sebepli Bayılmalar? Damar kas gerginliği aniden azalması ile kan ekstremiteler gibi kalpten uzak noktalarda göllenir ve beyin kan akımı azalır. Bu durum önemli sebeplerden biridir.

Hastanın postürüne(duruşuna) bağlı tansiyon düşmesi ile oluşabilir. Yazları aniden ayağa kalktığımızda baş dönmesi ile bayılma hissi oluşmasının nedeni budur. İlaçlara bağlı olarak görülebilir. Özellikle tansiyon düşürücüler ve damar genişleticiler en sık neden olan ilaçlardır.

Bayılma Tedavisi: Bayılma, nedenini bilmiyorsanız, tıbbi bir acil durum olarak düşünülmelidir. Mümkünse, yaralanmayı en aza indirmek için bayılmış kişiyi yere yatırabilirsiniz. Bunu yaparken sırtınızı incitmemeye çalışın. Kişi sırt üstü yatmalıdır. Kişinin kan basıncını normale döndürmek için bacaklarını yükseltebilirsiniz.

Kişiyi, yaralanmamasına dikkat ederek, güçlü bir şekilde uyarın (bağırmak, enerjik bir şekilde hafifçe vurmak). Kişi yanıt vermezse derhal 112 yi arayın. Boyundan kişinin nabzını kontrol edin, gerekliyse kardiyopulmoner resüsitasyona başlayabilirsiniz. Kişi kendine geldikten sonra tıbbi yardım gelene kadar yatması için onu cesaretlendirin.

Bayılmanın nedeninin zararsız olduğuna inansanız bile kişiyi yeniden ayağa kalmaya teşebbüs etmeden önce 15-20 dakika yatırın. Baş ağrısı, sırt ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, karın ağrısı, güçsüzlük veya işlev kaybı gibi ısrarcı herhangi bir belirti olup olmadığını sorun, çünkü bunlar bayılmanın yaşamı tehdit eden bir nedenine işaret ediyor olabilir.

İsterseniz bayılma tedavisi ve ilk yardım hakkında yazılan yazımızı da okuyabilirsiniz.

BAYILMA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbayilma-nasil-olur

Bu yazı bayılmanın nedenleri tanımı belirtileri ingilizcesi faydaları anlamı mecaz anlamı sebebi ne olabilir yolları tedavi yöntemleri ne demek nedir kısaca ne kadar sürer tanımı nedeni nasıl olur yapılır engellenir müdahale edilir bişey duygu ilk yardım yapılır ayıltılır için hangi doktora gidilir ne yapılmalı dua ne yapılır nöbetleri numarası yapılması gerekenler ne yapmalıyım ilaç isimleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın