Baş Dönmesi Nedir Nedenleri ve Tedavisi

0
538
Okunma

Gün içerisinde en sık şekilde karşılaşılan sağlık problemlerinden birisi olan baş dönmesi hakkında bilgi vermek istiyorum sizlere bu yazımızda.

Daha önce baş dönmesine ne iyi gelir ve baş dönmesi tedavisi hakkında bir yazı paylaşmıştım sizlerle. Şimdi ise baş dönmesinin nedenleri ve sebepleri hakkında daha detaylı bilgiler vereceğim.

Baş Dönmesinin Nedenleri: İnanın o kadar geniş bir yelpazesi vardır ki baş dönmesinin nedenlerinin, bunları ancak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Elimden geldiğince kısaltmaya çalıştım umarım yardımcı olur.

1. Kulağa Bağlı Nedenler: Baş dönmelerinin büyük bir kısmından kulak sorumludur. İç kulakta bulunan sıvının dengesizliğinden, kulak akıntısı olan kronik hastalıklardan, işitme kaybı yaşatan kulak hastalıklarından, enfeksiyon sonrası denge sinirinin etkilenmesine bağlı kulak hastalıklarından, damar tıkanıklığı yaşayan insanlarda oluşabilen ve iç kulağa daha az kan gitmesi sebebiyle, bazı durumlarda ise hiç bir nedene bağlı olmaksızın iç kulakta bulunan zarların yırtılmasına bağlı olarak baş dönmesi sorunu ortaya çıkabilir.

2. Travmalar: Genelde başa gelen sert darbeler sonucunda kafa tasında meydana gelen ve iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında baş dönmesi sorunu oluşması olağandır. Bazen ise kafa tasında kırık veya zedelenme olmasa bile oluşan kafa travmaları bir ömür boyu kalıcı olabilen baş dönmelerine sebep olabilir.

3. Nörolojik Hastalıklar: Merkezi sinir sistemindeki kanama yada kan damarlarında oluşan tıkanıklıklara bağlı olarak ortaya çıkan beslenme bozuklukları, ms hastalığı, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı, migren gibi hastalıklar vücut dengesinin bozulmasına ve doğal olarak baş dönmesine neden olabilirler.

4. Dahili hastalıklar: Dahiliye bölümünü ilgilendiren kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalıkları, kalp krizi, diyabet, tiroit bezi hastalıkları, kansızlık, aşırı derecede yüksek tansiyon, çok düşük tansiyon, ileri noktada kalp ritm bozuklukları ve ani şekilde oluşan su kaybı durumları baş dönmesine neden olur.

5. Psikolojik Bozukluklar: Panik atak, ileri derecede huzursuzluk, stres, depresyon gibi durumlarda belirli bir noktayı geçtikten sonra baş dönmesinin oluşmasına neden olur.

Baş Dönmesi Tedavisi: Yukarı kısımda gördüğünüz gibi nedenleri ve sebepleri çok geniş bir kapsama yayılmış baş dönmesi sorunu ile karşı karşıyayız. Bu sebeple baş dönmesinin tek bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat kesin olan tedavi yöntemi baş dönmesine neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle, rahatsızlığın sebebi her ne ise ona göre bir tedavi yöntemi uygulanır.

Eğer baş dönmesi için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri denemek isterseniz; baş dönmesine ne iyi gelir konusunu okumanızı tavsiye ederiz.

BAŞ DÖNMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bas-donmesi-neden-olur

Bu yazı baş dönmesinin nedenleri sebepleri nedeni sebebi neden olur nedir nasıl geçer giderilir tedavi edilir baş neden döner baş dönmesi için ne yapılır baş döndüğünde yapılması gerekenler baş dönmesine ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm baş dönmesine iyi gelen yiyecekler bitkiler okunacak dua hangi doktor bakar bölüme gidilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın