Baş Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçiyor

0
416
Okunma

Bu yazımızda sizlere hemen hemen herkesin başına hayatı boyunca birçok kez gelen bir rahatsızlık olan baş ağrıları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Baş ağrısı nedir ve neden olur, baş ağrılarının çeşitleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler aktaracağız.

Baş Ağrısı Nedir? Baş ağrıları, baş-boyun bölgesindeki damar, kas, çene eklemi ve saçlı deriden kaynaklanır. Bu bölgedeki damarlarda genişleme, kaslardaki spazm ve saçlı derideki gerilmeler ağrıya neden olur. Beynin kendisinin ağrı duyusu yoktur. Baş ağrısı çektiğimizde beynimiz ağrıyor gibi olsa da çevresinden kaynaklanıyordur.

Baş Ağrısının Özellikleri: Baş ağrıları, başınızın bir bölgesinde oluşabileceği gibi, başın her iki tarafında da meydana gelebilmektedir. Ayrıca belirli bir konuma izole edilmesi söz konusu da olabilmektedir.

Bir baş ağrısı hissi zonklama veya keskin, şiddetli bir ağrı ile kendini gösterebilmektedir. Baş ağrısı yavaş yavaş gerçekleşebileceği gibi, birdenbire ani bir şekilde de başlayabilir. Baş ağrıların sürüş zamanları ise, bir gün gibi kısa zamanları kapsarken kimi zamanlarda günlerce de devam etmektedir.

Baş Ağrısı Nedenleri: Fazla alkol tüketimi, Bir kafa travması veya sarsıntı, Soğuk algınlığı  veya grip, Temporomandibular bozukluklar  – “çiğneme” kasları etkileyen sorunlar ve alt çene ve kafatası tabanında arasındaki eklemleri etkileyen sorunlar, Sinüzit  – sinüslerin zarının iltihaplanması, Sinüs baş ağrısı, Karbonmonoksit zehirlenmesi, Uyku apnesi- boğaz duvarlarının verdiği rahatsızlık ile birlikte uyku sırasında oluşan solunum kesintileri, Arter gözyaşlarıDiş sorunları, Kulak enfeksiyonu, Glokom gibi nedenlerle baş ağrısı oluşabilir.

Baş Ağrısı Çeşitleri: Baş ağrılarını 4 gruba ayırabiliriz.

Gerilim Tipi Baş Ağrıları: Gerilim tipi baş ağrıları, baş ağrısının en sık görülen tipi olmaktadır. Bizlerin normal, “günlük” baş ağrıları olmaktadırlar. Bu kapsamda, sıkı bir bant etrafında gerilme ve sanki başın iki tarafını da etkileyen sürekli bir ağrının hissi oluşmaktadır. 

Bir gerilim tipi baş ağrısı normalde günlük faaliyetlerinizi etkileyen bir baş ağrısı olmamaktadır. Çok şiddetli ve ağrılı olmamaktadırlar. Bu tip baş ağrıları genellikle, bir saat ile 30 dakika arasında sürmektedir. Ve sürekli olan ağrılar değildir ve yaklaşık olarak 1 gün içerisinde olmaktadır.

Gerilim tipi baş ağrılarının kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak gerilim baş ağrıları, stres, kötü duruş, öğün atlama ve düzensiz yemek gibi nedenlere bağlı olmaktadır. Gerilim baş ağrıları gibi genellikle normal ağrı kesici ile tedavi edilebilir. Bu ilaçlar ise, parasetamol ve ibuprofen olmaktadır.

Migren: Genellikle başın ön ya da yan kısmında şiddetli bir zonklayıcı ağrı gibi his oluşmaktadır. Bu ağrılara ek olarak ise bazı insanlarda diğer belirtiler ise, mide bulantısı, kusma ve ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtiler olmaktadır.

Migren, gerilim tipi baş ağrılarında daha ciddi olma eğilimindedir ve normal günlük faaliyetleri büyük çoğunlukla kötü etkilemektedir. Migren ağrıları saatlerce devam etmektedir. Bu kadar uzun süre şiddetli ağrılarının bulunması ise, kimi zaman kişilerin günlerce yataktan çıkmamalarına neden olmaktadır. Çoğu kişi reçetesiz ilaçlar ile birlikte başarıyla migren tedavisi olabilmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrıları: Yılın belli zamanlarında meydana gelmektedir. Ya da 2-3 aylık süreçlerden sonra düzenli olarak gerçekleşen baş ağrılarına verilen addır. Bu tip baş ağrıları nadir olarak kişilerde görülmektedir.

Dayanılmaz acılar verse de, göz çevresinde şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Ve genellikle diğer belirtiler kapsamında, bir sulanma veya kırmızı göze bağlı olarak ortaya çıkar ve tıkalı burun akıntısı yapmaktadırlarİlaçlar küme tipi baş ağrılarının belirtilerini hafifletmek konusunda pek yardımcı olmamaktadırama bir doktor özel tedaviler ile ağrıyı dindirmek için reçete ve daha fazla oluşacak olan ağrıları önlemek için sizlere ilaçlar verebilir.

Hormon Tipi Baş Ağrısı: Kadınlarda baş ağrısı genellikle hormondan kaynaklanır ve birçok kadın kendi adet dönemlerinde oluşmaktadır.  Kombine doğum kontrol hapı, menopoz dönemleri ve gebelik durumları kişilerin potansiyellerini tetikler.

Stresi azaltmakdüzenli uykuya sahip olmak ve düzenli beslenerek öğün kaçırmanın engellenmesi ile birlikte, baş ağrısı adet döngüsü ile ilişkili olmasında  sizlere yardımcı olabilir.

Şimdi dilerseniz baş ağrısına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyarak tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

BAŞ AĞRISI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbas-agrisi-nasil-gecer

Bu yazı baş ağrısının sebepleri ingilizcesi tedavisi yerleri ne iyi gelir çözümü bölümleri tek göze vurması çözümleri psikolojik sebepleri neden olur geçmez ne kadar sürer neyin habercisi neyle geçer nedenleri çeşitleri tipleri nasıl geçiyor olur gider tedavi edilir doğal kesin bitkisel çözüm için hangi ağrı kesici doktora gidilir çay müzik majezik hap baş ağrısını ne geçirir giderir geçirmek geçiren kesen ilaçlar meyveler hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın