Balık Yağının Faydaları Zararları ve Kullanımı

0
671
Okunma

Sizlere bu yazımızda beslenme konusunda insan sağlığı adına çok önemli bir besin maddesi olan balık yağı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Hayatın her evresinde balık yağının kullanılması hem doktorlar hem de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Tabi bazı dönemlerde balık yağını kullanmamanızı öneririz.

Balık yağı çeşitleri: Balık yağı çeşitleri 2 şekildedir.
1-Fish body oil: Balığın gövdesinden elde edilen balık yağıdır.
2-Cod liver oil: Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağına verilen genel addır.

Her ikisinde de bol miktarda omega 3 bulunur. Cod liver oil A ve D vitamini bakımından da bir hayli zengindir zengindir. Şimdi dilerseniz balık yağının faydaları ve ne işe yaradığını biraz daha detaylı açıklayalım.

Balık Yağının Faydaları
– Balık yağı faydaları denildiği zaman ilk akla gelen kalp damar hastalıklarına olan olumlu katkıları olmalıdır. Balık yağının içinde bulunan omega 3 yağ asitleri kalbi fazlasıyla korur, kanı inceltici etki yapar, kolesterolü düşürür ve kalp ritmini düzenler.

– Omega 3 yağ asidi beynin yaşlanma süresini uzatarak alzheimer hastalığına karşı koruyucu özellik taşır.

– İnsan hayatı için omega 3 yani balık yağı çok önemlidir. Yeterli omega 3 yoksa depresyon başta olmak üzere birçok başka psikolojik rahatsızlıkların görülme riski artar.

– Omega 3 çocuklarda zihinsel gelişimi olumlu etkiler ve çocukların öğrenme kapasitesini arttırır.

– Hiperaktif çocuklarda omega 3 ve balık yağı çocukların normale dönmesi için çok önemli bir etken maddedir.

– Diyabetin neden olduğu hasarları önleyerek yaşlılıkta görülen göz bozukluğu yaşama oranını azaltır.

Balık yağının kansere karşı koruyucu ve önleyici etkisi olduğu testlerle ortaya konmuştur.

Romatizmal artritte görülen eklem şişliği, iltihabı ve ağrı gibi şikayetleri hafiflemesine yardımcı olur.

– Gebelikte her annenin balık yağı kullanması önerilir zira bebeklerin anne karnında gelişimi içinde oldukça faydalıdır.

Gebelikte balık yağı kullanımı: Vitamin mineral takviyelerin yanında balık yağı kullanımı da hamile bayanlara tavsiye edilmektedir. Hamilelikte balık yağı kullanımı gebeliğin son üç ayında ve doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin kullanması için kesinlikle önerilmektedir.

Uyarı: Lütfen balık yağı alırken ve seçerken bu uyarılara dikkat edin.
1-Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağını gebeler kullanmamalıdır. Hamilelerin balığın gövdesinden üretilen ve A vitamini içermeyen balık yağı çeşitlerini kullanmalıdır.

2- Her balıkta omega 3 bulunmaz. Somon, uskumru, ringa balığı, sardalye, alabalık omega 3 içeren balıkların başında gelir. Genelde soğuk denizlerde yaşayan yağlı balıklar da omega 3 yağ asitleri daha fazla oranda bulunur.

Balık Yağı Kullanımı: Günde 1-3 gram arasında balık yağı kullanmanız tavsiye edilir. Bazı durumlarda bu rakam biraz daha artabilir ama genelde tavsiye edilen oran en fazla 3 gramdır.

Kimler Balık Yağı Kullanamaz: Kan sulandırıcı sentetik ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanabilir. Ameliyat olacak kişiler ameliyattan önce kesinlikle balık yağı kullanmamalıdır.

BALIK YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

balik-yagi-ne-ise-yarar

Bu yazı balık yağının faydaları zararları kullanımı kilo aldırır mı saça cilde köpeklere faydası yararları nedir balık yağı nasıl kullanılır tüketilir elde edilir yapılır üretilir saklanılır verilir temizlenir ne işe yarar neye iyi gelir nerede kullanılır saklanır ne içerir nelere iyi gelir balık yağını kimler kullanmalı ssk karşılar mı nasıl kullanmalıyız nerden bulabilirim konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: balık yağ ne işe yarar, ringa balığı mail

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın