Balgama Neler iyi Gelir iyi Gelen Şeyler Nedir

1
739
Okunma

Özellikle sigara içen kişilerin en büyük sorunlarından birisi balgam problemidir. Bu yazımızda balgama çözüm bulmaya çalışacağız.

İlk önce sizlere balgama iyi gelen yiyecekleri, bitkileri ve diğer şeyleri anlatmak istiyorum. Daha sonra balgam için önereceğimiz bitkisel çayları ve son olarak balgama iyi gelen bitkisel kürleri tarif edeceğim.

Yazımıza başlamadan size kısa bir hatırlatma: Eğer balgam hakkında çözümleri değil de nedenleri arıyorsanız balgam nedir adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Balgama iyi Gelen Şeyler: Bu kategoride size kısaca gargara ile balgam tedavisi hakkında bilgi vermek istiyorum. Sıcak suya bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Tuz suda eridikten sonra gargara yapın ama suyu kesinlikle yutmayın. Gargara belli bir rahatlama sağlayacaktır.

Balgama iyi Gelen Bitkiler: Üzüm suyu, havuç, zencefil, biber, soğan ve limon balgam tedavisinde kullanılan bitkiler ve yiyeceklerdir.

Üzüm Suyu: Üzüm suyu özellikle ciğerlerden kaynaklanan rahatsızlıkları giderebilir.  2 yemek kaşığı üzüm suyuna 2 yemek kaşığı bal karıştırın, günde 3 kez bir hafta boyunca tüketin.

Havuç: Havuç C vitamini kaynağıdır, antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek. Ayrıca, öksürük, balgam semptomlarını azaltır. Havuç suyuna bal karıştırarak günde 3 kere tüketin. Astıma iyi gelir, akciğere faydalıdır.

Zencefil ve Bal: 100 gram taze zencefil kökünü kaynatıp, soğuduktan sonra günde 2 bardak için. Ayrıca zencefil tozu bal karışımını günde 2 kaşık halinde tüketin.

Biber: Yarım çay kaşığı beyaz bibere bir çorba kaşığı bal ekleyin 15 saniye mikrodalga fırında ısıtın ve yiyin. Günde 1-2 kere tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca yarım limonun üzerine tuzla karabiber serperek yiyin. Balgamı kurutmaya yardımcı olacaktır.

Soğan ve Limon: Soğan ve limonu sıkarak suyunu çıkartın. Daha sonra bir bardak suda 2 dakika kaynatın, soğuduktan sonra bal karıştırarak için. Günde üç kere tekrar etmek mümkün.

Balgama iyi Gelen Bitkisel Çaylar: Balgam sorunununu kökten çözmek için 2 adet bitkisel çay tarifimiz var.

Kekik Çayı: Eski çağlardan beri özellikle soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılan kekik iyi bir balgam söktürücüdür ve öksürmenin neden olduğu kasılmaları azaltır. İçildikten kısa bir süre sonra boğazı yumuşatan kekik çayı aynı zamanda mideyi rahatlatır, ağrıları hafifletir ve vücudu terlemeye teşvik ederek hastalığın daha kolay atılmasına yardımcı olur. Kekik çayını balla tatlandırarak boğazı yumuşatan etkisinden daha uzun süre faydalanabilirsiniz.

Nane Çayı: Dolu ciğerler ve öksürük tedavisi için akla gelen ilk bitkilerden biri olan nane aynı zamanda bulantı ve kas ağrılarını da hafifletir. Nane çayı içmek boğazı yumuşatıp, öksürüğü alırken nane çayının buharını solumak ciğerlerin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca grip belirtilerini hafifletmek için nane yağıyla göğüs ve boğaz bölgesine masaj yapabilirsiniz.

Balgama iyi Gelen Bitkisel Kürler: Şimdi sizlere balgama iyi gelen 2 adet bitkisel kürün hazırlanışını ve uygulanışını anlatmak istiyorum.

Malzemeler: Elma kabukları, Zencefil, Tarçın, Karanfil, Su

Uygulama: Verilen baharatlar suyun içerisinde kaynatılmalı ve bir süre dinlendirildikten sonra içilmelidir. Bu içecek balgamın neden olduğu boğaz tahrişine ve balgamın sökülüp atılmasına yardımcı olacaktır.

Malzemeler: 1 tane büyük boy turp, Yeteri kadar bal.

Uygulama: Turp iyice yıkandıktan sonra orta kısmından dolma oyar gibi oyulur. Oyulan kısma turpun büyüklüğüne göre bal ilave edilir. Turpun alt kısmı bıçak ile delinerek bir kasenin içine alınır. Açılan delikten bal ve turp suyu akmaya başlar. Bu şekilde turp bir gece bekletilir ve ertesi gün akan karışım aç karnına 2 yemek kaşığı olacak şekilde içilir.

BALGAM KONUSUNDA SORUNUZ MU VAR? ÖYLEYSE YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA ULAŞIN. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

balgama-ne-iyi-gelir

Bu yazı balgama iyi gelen şeyler bitkiler meyveler ilaçlar çay şurup dualar içecekler ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm evde çare son hangi doktor bölüm bakar neler iyi gelir nasıl gider geçer çıkar atılır çıkarılır sökülür söktürücü durdurulur çıkarılır çekilir için soğan kürü ne yapılır çay yapılması gerekenler ne yapmalıyım balgamı ne söker atamıyorum atarım atarız temizler atmak için konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın