Balgam Nedir Neden Olur Nasıl Atılır

0
665
Okunma

Her insan hayatı boyunca mutlaka balgam problemi ile karşı karşıya kalır. Her yaşta balgam ile başınızın derde girebileceğini unutmayın derim.

Bu yazımızda sizleri balgam konusunda aydınlatmak istiyorum. Balgam nedir ve neden olur, nedenleri nelerdir, ayrıca balgama ne iyi gelir, nasıl geçer, ne yapılır gibi sorulara bu yazı sayesinde cevap bulacaksınız.

Balgam Nedir? Balgam, solunum yollarında iltihap ya da tahriş sebebiyle meydana gelen ve öksürerek ile vücuttan dışarı atılan sümüksü ve yapışkan bir maddedir.

Balgamı daha detaylı incelemeden önce dilerseniz balgam neden olur bunu araştıralım.

Balgam Neden Olur? Balgam tek başına bir hastalık değildir ve solunum yollarında bir miktar balgam bulunması gayet normaldir. Fakat balgam rahatsız edecek derecede çoksa ve rengi değişmişse bu bir hastalığın belirtisi olabilir. Bunun için şimdi renklerine göre balgam çeşitlerini inceleyelim.

Balgam Çeşitleri ve Sebepleri: Siyah, gri, kırmızı, sarı ve yeşil renkte balgam görülmesi mümkündür.

– Siyah ve gri renkte balgam sigara dumanı, kömür tozu ve hava kirliliği gibi nedenlerle oluşur.

– Kırmızı, kanlı balgam geliyorsa akciğerlerle ilgili ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

– Balgamın rengi sarı ve yeşil ise kronik bronşit, zatürre, tüberküloz gibi solları iltihabının göstergesi olabilir.

Kanlı Balgamın Nedenleri: Bazı durumlarda balgam kanlı şekilde gelebilir. Kanlı balgamın nedenleri daha karışık bir durum olmakla beraber, Bronşit, Tüberküloz, Akciğer apsesi, Sol kalp yetmezliği, Akciğer kanseri, Hipertansiyon genel nedenler olarak sıralanabilir.

Kısacası balgamın olma nedenleri renklere göre değişir ve hangi renkte balgam çıkarıyorsanız bu size yol gösterici bir yardımcı olacaktır.

Şeffaf Balgamın Nedenleri: Bazı durumlarda ise balgam şeffaf veya saydam bir renkte meydana gelir. Balgamın şeffaf olması astımın tipik özelliğindendir. Bu çok yapışkan olur ve rahatsız olan kişi balgamı çıkarmada zorluk çeker.

Balgam Tedavisi: Sebebi her ne olursa olsun, balgamı azaltmak üzere balgam söktüren ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tıbbi tedaviye ek olarak balgama iyi gelen bitkileri ve bitkisel çözümleri de kullanabilirsiniz. Balgamın bitkisel tedavisin de; meyan kökü, zencefil, ıhlamur ile ısırgan otu balgam söktürücü etkisi fazla olan bitkilerdendir.

Dilerseniz balgama ne iyi gelir konulu yazımızı okuyarak balgam tedavisi konusunda daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

BALGAM HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞMANIZ MÜMKÜNDÜR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

balgam-nasil-atilir

Bu yazı balgam nedir ne demek nereden gelir neden olur oluyor kokar nasıl atılır geçer oluşur balgamın nedenleri rengi kahverengi kırmızı yeşil sarı olması neyin sebebi söktürücü ilaçlar bitkiler nelerdir balgama ne iyi gelir iyi gelen bitkisel çaylar şeyler doğal kesin çözüm tedavisi balgamı ne söker ne keser nasıl atarız gideren atmak için aspire etmek söktürmek atamama konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın