Baldır Ağrısı ve Uyuşma Nedir Ne iyi Gelir

0
1161
Okunma

Baldır adı verilen bölge, dizlerin hemen altından başlayan ve ayak bileğine kadar uzanan kısımdır. Tabi ki ayakların ön bölümü değil, arka bölümü baldırları oluşturmaktadır.

Baldır bölgesinin tam olarak neresi olduğunu tarif etmiş olalım ki en baştan karışıklık veya yanlış anlaşılmalara neden olmayalım. Kimilerine şaka gibi gelebilir ama ne yazık ki gerçekten baldır bölgesinin yerini yanlış bilen arkadaşlarımız var.

Şimdi ilk önce baldır ağrısının nedenlerini kısa kısa sıralayalım. Bakalım  baldır ağrısından korunmak ve sakınmak için nelerden kaçınmamız veya uzak durmamız gerekiyor. Daha sonra ise baldır ağrısına ne iyi gelir bunu anlatalım.

Baldır Ağrısının Nedenleri: Ani şekilde gelişen kramplar, baldır bölgesine alınan şiddetli darbeler, kas çekmesi ve çekilmesi, ezilmeye neden olan durumlar ve bacakların normalden daha fazla derecede zorlandığı egzersizler baldır ağrısının nedenleri arasında ilk sıralarda gelir.

Baldır ağrısına direkt olarak neden olmasa bile, kendisini baldır ağrısı ile gösteren  rahatsızlıklar veya hastalıklar ise kompartman sendromu veya derin damar trombozu olarak sıralanabilir.

Özellikle baldır bölgesini dışarıdan alınacak sert müdahalelere ve yoğun egzersizlere karşı korumak, bireyleri baldır ağrısından uzak tutacaktır.

Baldır Ağrısına Ne iyi Gelir? Baldır ağrıları için masaj, fizik tedavi, sıcak kompres ve kremler ya da ilaçlar kullanılarak tedavi mümkündür.

Masaj: Ezilme ve yoğun spor sonrası yaşanan baldır ağrısı için çok etkili bir yöntemdir. Özellikle hafif baldır ağrıları için evde masaj yöntemini, daha şiddetli ağrılar için ise spor masajı terapisini kullanmalısınız.

Fizik Tedavi: Sürekli şekilde tekrarlayan baldır ağrısı için fizik tedavi diğer bir seçenektir. Fizik tedavi uygulamasında ultrason, sıcak terapisi, kriyoterapi veya galvanik elektriksel stimülasyon tekniklerinin biri veya birden çoğuna başvurulabilir. Bu tedavi yöntemleri genellikle profesyonel sporcular tarafından tercih edilir.

Diğer Öneriler: Baldır ağrısı devam ettiği sürece bacağınızı olabildiğince az kullanın ve otururken bacağın altına yastık koyarak baldırları yüksekte tutun. Bu şekilde ağrı şiddetini azaltmak mümkündür.

Diğer taraftan baldır ağrısı olan bölgeye sıcak kompres uygulamak iyi gelecektir.

Özellikle ağrının şiddetli olduğu dönemlerde kullanmak üzere doktorunuzdan ağrı kesici niteliği olan krem ve merhemler ile ilaçlar alabilirsiniz.

BALDIR AĞRISI KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

baldir-agrisina-hangi-bolum-bakar

Bu yazı baldır ağrısına ne iyi gelir hangi doktor bakar bitkisel tedavi ilaç krem merhem için hangi bölüme gidilir nedenleri tedavisi sebebi nedir nedir neden olur üst ayak baldır kemiği ağrıları nasıl geçer giderilir tedavi edilir iyileşir niye olur uyuşma ve şişlik konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: baldır ağrısı için hangi doktora gitmeliyim, baldir agrisi icin hangi doktor

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın