Baklagillerin Faydaları Zararları ve Protein Değerleri

0
492
Okunma

Türk mutfağının vazgeçilmezi, geleneksel besin kaynağı olan baklagiller ailesi binlerce yıldır yemek kültürümüzün büyük bir kısmını oluşturuyor.

Antik dönemlerde Mezopotamyalılar, Mısırlılar, Akdenizliler, Macarlar, Truvalılar ve İngilizler tarafından da kullanılan baklagillerin geçmişi yaklaşık olarak 5000 yıl öncesine kadar dayanıyor.

Bu yazımızda sizlere kısa kısa baklagillerin faydaları ve önemi hakkında bilgiler vereceğim.

Özellikle kış aylarında vücudumuzu hastalıklara karşı zırh gibi koruyan baklagiller, etten sonra en çok proteine sahip besin ögesidir. Et kadar protein içerip etten ucuz olması da bir diğer tercih sebebi aslında.

Baklagillerin Faydaları

1- Kalp hastalıklarına karşı koruyor. Günlük 12-33 gram kadar lif tüketimi kan basıncını düşürerek kalp krizi ölümlerini % 27 oranında azaltıyor.

2- Diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor. Kan şekerinin daha yavaş artışa geçmesini sağlıyor.

3- Mide, ince ve kalın bağırsağı tedavi ediyor. Lifler kalın bağırsakta mayalanarak kalsiyum gibi önemli minerallerin emilimine yardımcı olur.

4- Çözünebilir lifler, kandaki kötü kolesterolü düşürüyor.

Yediğimiz her 1000 kalori için günlük olarak tüketmemiz gereken lif miktarı 14 gramdır. Kadınlar için 25 gram iken erkekler için ise bu oran 38 gramdır. Pişmiş bakliyatların bir kâsesinde ise 10-15 gram lif bulunmaktadır.

Kuru Fasulye: Tam bir protein deposu olmasının yanında içerdiği hayvansal olmayan protein bakımından da oldukça zengindir. Bu sebeple vejetaryan olanlarında tercih etmesini sağlamaktadır. Diyet listelerinde bile tercih edilmektedir. Baklagiller arasında Türk mutfağının milli yemeği olan kuru fasulye ayrıca kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olurken sinirleri de güçlendiriyor.

Nohut: Besleyici olmasının yanında içeriğinde bol miktarda nişasta ve azot bulunuyor. Ayrıca bitkisel protein, B vitamini, demir, kalsiyum, fosfor, fosfat gibi mineraller açısından da zengindir. 100 gram nohut 360 kalori, yaklaşık 20 gram bitkisel protein, 5 gram yağ ve 64 gram karbonhidrat içermektedir.

Nohut lezzetli olmasının yanında vücudu kuvvetlendirerek beyinsel ve zihinsel yorgunluğu gidermektedir. İştah açıcıdır ve mideyi kuvvetlendirerek bağırsakları yumuşatır ve idrar söktürücüdür. Anne sütünü artırmaya yardımcıdır.

Vücuttaki damarları ve sesi açarak öksürüğü de kesmektedir. Vücutta su toplanmasını önlemektedir ve toz hale getirilip derideki yara ve kaşınan bölgelere sürüldüğünde iyi gelmektedir. Göğüs kanserine karşı koruyucudur ve östrojen hormonunu dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

Mercimek: Gerek kırmızı gerekse yeşil taneleriyle mutfaklarımızın vazgeçilmezi bir diğer baklagil ise mercimek. Büyüklüğüne, şekline ve rengine göre sultan mercimek, yeşil mercimek ya da kırmızı mercimek gibi isimler alıyor.

Türkiye’de Güney Anadolu, Ege ve Marmara Bölgelerinde yetiştirilen mercimek, lifli ve bol proteinli bir besin maddesidir. B vitamini, demir başta olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından zengin olup vücuda ve zihne güç vermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek gözlere yararlıdır. Enerji vererek yorgunluğu giderir ve kandaki kolesterol oranını düşürmektedir. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olan mercimek aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltmaktadır.

BAKLAGİLLER HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbaklagillerin-onemi

Bu yazı baklagillerin faydaları zararları protein değerleri köklerinde bulunan bakteriler önemi çiçek yapısı beslenmedeki önemi özellikleri pişme süreleri nelerdir nedir nerede yetişir nelerdir neden gaz yapar ne demek ne zaman ekilir nasıl yetiştirilir saklanmalı pişirilir ıslatılır saklanılır haşlanır yetişir pişirilmeli muhafaza edilir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın