Bahar Nezlesi Nedir Nasıl Geçer Tedavi Edilir

0
865
Okunma

Özellikle yaz aylarında havada uçuşan polenlerin ortaya çıkması ile giderek yaygın bir hal alan bahar nezlesi veya diğer adıyla saman nezlesi hastalığı hakkında bilgiler vermek istiyorum sizlere.

Saman nezlesi nedir, bahar nezlesinin belirtileri ve sebepleri ile tedavisi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda.

Bahar Nezlesi Nedir? Alerjik rinit, (bahar nezlesi) ortamda bulunan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp, burnun iç yüzüne yapışması sonucunda bu alerjene karşı hassasiyeti olan kişinin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetler ve bulgulardır. Yani bir tür mikrobik olmayan kronik nezle halidir.

Mevsimsel alerjik rinit saman nezlesi olarak ta bilinir. Alerjik rinitin birde tüm yıl boyunca süren tipi vardır ve perenial rinit olarak isimlendirilir. Perenial rinittin nedeni, genellikle yıl boyunca ortamda bulunan hayvan tüyü, çeşitli kimyasallar veya ev tozu gibi alerjen faktörlerdir.

Bahar Nezlesi Nedenleri: Bahar nezlesi genel olarak şu sebeplerden dolayı ortaya çıkar;

– Alerjik rinitin en önemli nedeni havada uçuşan polenler ve ağaçlardır.

– Benzer reaksiyonlar küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı da gelişebilir.

– Kuru ve rüzgarlı havalarda polen miktarı fazladır ve alerjik rinit görülme sıklığı da artar.

– Mevsimsel alerjik rinite özellikle bahar aylarında ortaya çıkan ağaç polenleri neden olur.

– Tüm yıl devam eden alerjik rinit ise hamam böcekleri ve ev tozu akarlar neden olur.

– Evde köpek, kedi, kuş gibi hayvanları beslemek alerjik rinitin şiddetini arttırabilir.

Bahar Nezlesi Belirtileri: Burun akıntısı ve burun tıkanması, Gözlerde sulanma ve kaşıntı, Aksırma, öksürme ve boğaz ağrısı, Boğazda, burunda veya üst damakta kaşıntı, Sinüslerde baskı ve yüzde ağrı.

Göz altlarının şişmesi ve mavimsi bir renk alması, Koku ve tat duyularında azalma, Çocuk hastalarda sık sık ellerini buruna sürtme ve kaşıma hareketi, Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu, Bazen bu belirtilere hırıltılı solunum eşlik edebilir, öksürük ve baş ağrısı görülebilir.

Bahar Nezlesi Tedavi Yöntemleri
Alerjenlerden Korunmak: Polen alerjisi olanların alerji yapan maddelerden uzak durarak korunma yollarına harfiyen uymaları gerekiyor.

Medikal Tedavi: Doktora danışıp alerjiye yol açan polenin etkisini en aza indirgeyecek ilaçlar alınmalı.

Aşı Tedavisi: Çok az miktarlardan başlanarak giderek artırılan miktarlar aşı ile vücuda verilir. Bu alerjenlere karşı vücudun bağışık hale gelmesi sağlanır. Bu enjeksiyonlarla vücutta antikorlar oluşur, bunlar alerjenleri engeller. Tedavi süresi 4-5 yıl sürer.

Saman nezlesi için daha önce sizlere aktardığımız doğal ve bitkisel çözümleri yeniden okumak isterseniz saman nezlesine ne iyi gelir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

BAHAR NEZLESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bahar-nezlesi-ne-zaman-baslar

Bu yazı bahar nezlesi nedir ne iyi gelir ne zaman başlar ne kadar sürer nasıl olur geçer önlenir bahar nezlesinin belirtileri nedenleri göze etkisi bitkisel tedavisi için ne yapılmalı göz damlası burun spreyi saman nezlesi ne demektir nasıl oluşur kesin tedavisi etkilediği sistemler kullanılan ilaçlar doğal kesin çözüm iyi gelen yiyecekler ilaçlar bitki çayları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın