Bağırsak Solucanları Nedir Nasıl Dökülür

0
924
Okunma

Bağırsaklara yerleşerek asalak formda yaşamlarını sürdüren çok hücreli canlılara bağırsak solucanları, bağırsak kurtları ya da bağırsak parazitleri denilmektedir.

Bu yazımızda sizlere bağırsak solucanlarının çeşitleri, oluşum nedenleri, belirtileri ve bağırsak solucanı tedavisi hakkında kısaca bilgi aktarmak istiyoruz.

Bağırsak solucanları canlı bir konaktan beslenerek yaşayan organizmalardır. Bir insanın vücudunda yaşayabilen birçok solucan türü vardır. Bunların başlıcaları tenyalar, yassı solucanlar, kıl kurtları, kancalı kurtlar ve Trichinosis kurtlarıdır.

Bu canlılar yapı itibariyle solucanı andırırlar ve canlı konaklarda yaşayarak hem beslenmelerini hem de korumalarını sağlarlar, ancak konakların gıda emilimini engelleyerek konaklarda güçsüzlüğe ve bağırsak hastalıklarına yol açarlar.

Bağırsak Solucanı Çeşitleri: Bağırsak kurtları ve bağırsak parazitleri çeşitlerini; tenya, yassı solucan, kancalı kurt, kıl kurdu ve trichinosis kurtları olarak ayırabiliriz.

Tenyalar:  İçinde tenya yumurtaları ya da larvaları olan bir sudan içerseniz, çiğ ya da az pişmiş etler tüketirseniz tenyalar vücudunuza yerleşebilir.

Tenyalar kafalarını bağırsak duvarına gömerler ve oraya yerleşirler. Bazı tenya türleri bağırsakta iken yumurtalar üretebilir ve bu yumurtalar vücudunuzun diğer kısımlarına da yerleşebilir. Tenyalar genellikle uzun, beyaz şeritlere benzerler. 15-20 metreye kadar uzayabilir ve insan vücudunda 30 yıla kadar barınabilir.

Yassı Solucanlar: Bu solucan çeşidi insanlardan çok hayvanlarda görülmektedir. İnsanlarda görülen yassı solucanlar genellikle pişmemiş tere ya da bazı tatlı su bitkileri aracılığıyla vücuda alınır. Ayrıca kirli suların içilmesi de bir diğer sebeptir.

Bu solucanlar bağırsaklarımıza, kanımıza ya da bazı vücut dokularımıza yerleşebilirler. Yassı solucanların birçok türü bulunmaktadır ancak bu türlerin hiçbirinin boyu birkaç metreyi geçmez.

Kancalı Kurtlar: Bu solucanlar genellikle dışkı ya da enfekte olmuş topraklar aracılığıyla bulaşırlar. Genellikle içinde kancalı kurt larvaları bulunan bir toprağa çıplak ayakla basıldığında bu kurtlar vücudumuza girer zira bu larvalar deriyi delebilir.

Kancalı kurtlar ince bağırsakta yaşarlar, bağırsak duvarına kancaları yardımıyla tutunur ve oraya yerleşirler. Genellikle boyları 0, 15 metreden kısadır.

Kıl Kurtları: Bu solucan çeşidi ince yapıda olup genellikle zararsızdır ancak çocuklarda çok sık görülmektedir. Kıl kurtları kolonda ve rektumda yaşarlar. Dişi kıl kurtları çoğunlukla geceleri, anüsün etrafına yumurtalarını bırakır.

Yumurtalar buradan yatağa, kıyafetlere ve diğer maddelere geçebilir ve oralarda yaşamaya devam edebilirler. Genellikle insanlar bu yumurtalara bilmeden dokunurlar ve ellerini ağızlarına götürdüklerinde kıl kurtları vücutlarına girmiş olur. Çocuklar birbirlerine kolaylıkla bu solucan çeşidini bulaştırabilirler.

Trichinosis Kurtları: Bu solucan türü hayvandan hayvana bulaşabilmektedir. İnsanlara bulaşmasının en yaygın sebebi ise içinde Trichinella kurdu larvası bulunan ve yeterince pişmemiş etleri tüketmektir.

Larvalar bağırsaklara yerleşerek burada olgunlaşır. Tekrar yumurtladığı zaman ise bu larvalar bağırsakların dışına çıkıp kas ve dokulara yerleşebilir.

Bağırsak Solucanı Belirtileri: Bağırsak solucanlarının birçok türü vücuda yerleştiği zaman genellikle bir belirti hissedilmez. Bazı durumlarda hiç semptom olmayabilir ya da çok hafif semptomlar görülebilir.

Görülebilecek olan semptomlar genellikle şunlardır: Mide bulantısı, İştahta azalma, İshal, Karın ağrısı, Kilo kaybı, Halsizlik.

Bağırsak Solucanı Neden Olur? Bağırsak solucanları hızlı üreyen canlılardır. Bir seferde on binlerce yumurta bırakabilirler. İnsan ya da hayvan dışkılarında bulunabilen larvalar toprağa karışabilir.

Bağırsak solucanlarının yol açtığı enfeksiyonlar genellikle kirli sudan, iyi yıkanmamış meyve sebzeden, yeterince pişmemiş et, tavuk ve balıktan bulaşabilir. Aynı zamanda evcil hayvanlar da sahiplerine parazit bulaştırabilirler.

Bağırsak Solucanı Tedavisi: Temel tedavide bağırsak paraziti önleyici ilaçlar verilir. Bu ilaçlar bağırsak solucanlarını öldürerek vücuttan atılmalarını sağlar.

Genellikle ilaç tedavisi birkaç hafta sürer ve tedavi, semptomlar geçmiş olsa bile yarıda bırakılmamalıdır. Solucanların vücudun diğer kısımlarına yayılıp yerleştiği bazı ağır durumlarda ise cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Tedavi boyunca almanız için doktorunuz ayrıca size özel bir diyet ya da gıda takviyesi de önerebilir. Bu diyetler ve gıda takviyeleri doktor kontrolünde uygulanmalı ve alınmalıdır.

BAĞIRSAK SOLUCANLARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbagirsak-solucani-nasil-dusurulur

Bu yazı bağırsak solucanlarının belirtileri zararları tedavisi diğer adı nedir neden olur ne demek ne renktir nasıl dökülür oluşur ölür anlaşılır tedavi edilir teşhis tespit edilir yok olur atılır çeşitleri tenya ameliyatı ismi kafası bağırsak solucanını ne döker ne düşürür düşürülür anlaşılır döken bitkiler solucanına hangi doktor bakar ne iyi gelir ne denir doğal kesin bitkisel çözüm için hangi doktora gidilir en etkili ilaç kabak çekirdeği şurup hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın