Bağırsak Kurdu ve Parazitleri Nedir Nasıl Geçer

0
1181
Okunma

Bu yazımda sizlere son yıllarda giderek yayılan ve toplumda daha geniş bir kitleyi ilgilendirir hale gelen bağırsak parazitleri veya halk arasındaki adıyla bağırsak kurdu hakkında bilgi vereceğim.

Bağırsak kurtları neden olur, bağırsak parazitlerinin tedavisi nasıldır ve doğal yollarla bu sorundan kurtulmak için ne iyi gelir bunları beraber araştıracağız.

Bağırsak Kurdu Nedir? İnce bağırsağa yerleşerek enfeksiyona neden olan omurgasız bir canlıdır. Karın ağrısı, ishal ve kusma yapar. Silindirik yapıdadır ve asalak olarak yaşar. 35 cm uzunluğa ulaşabilir. Larvaları, kirli sular ve yiyeceklerle bağırsağa yerleşir. Larvalar, akciğere ulaşırsa, akciğer iltihabına yol açabilir.

Bağırsak Parazitleri Neden Olur? Bağırsak kurdu ve parazitleri genel olarak hijyenik olmayan yiyeceklerden kolayca bulaşır. Buna ek olarak insandan insana bulaşması da oldukça basittir. Hijyen kurallarını çiğnemeye başlamanız bu rahatsızlığa yakalanmanız için yeterlidir.

İşlenmiş et ürünleri hijyensiz ortamlarda üretildiğinde özellikle tenya denilen parazitleri barındırırlar. Etli çiğ köfte bu parazitlerin en rahat ürediği besin maddeleri arasında yer alır.

Pis sular ve pis sularla sulanmış ya da yıkanmış sebzeler de vücudumuza çeşitli parazit yumurtalarını taşır. Sebzelerin iyi yıkanması ve mümkünse sirkeli suda bekletilmesi çok önemlidir.

Bağırsak Kurdu Belirtileri: Başlıca belirtileri karın ağrısı, ishal ve kusmadır. Ayrıca, karında şişlik, bulantı, iştahsızlık ve kilo kaybı görülebilir.

Bağırsak parazitleri ve Kıl kurduna Ne iyi Gelir: Şimdi sizleri basit önlemler ile bu problemden korumaya çalışalım. Aslına bakarsanız bir nevi tedavi formülü diyebiliriz bu tedbirlere.

– Sık duş veya banyo yapılması,

– Tırnakların kısa kesilmesi, ellerin iyi yıkanması,

– Yatak çarşafları, yastık kılıfları, pijama, iç çamaşırlar ve havluların sıcak suda yıkanması,

– Odaların iyi havalandırılması ve bol oksijen.

Bağırsak Kurduna iyi Gelen Yiyecekler: Kabak ve Sarımsak oldukça etkili olan yiyeceklerdir.

Kabak: Kabak çekirdeği bağırsak kurtlarını felç edici etkilere sahiptir. Bunun için en az iki avuç dolusu bal kabağı çekirdeği yemek gerekebilir. Kabak çekirdeği yendikten 3-4 saat sonra 30 – 40 gram kadar hint yağı içilerek felç olmuş parazitlerin dışarı atılması sağlanır. Hint yağı yerine müshil etkili başka bir bitki de kullanılabilir. Kabak çekirdeği özellikle şeritlerde etkilidir.

Sarımsak: Birkaç diş sarımsağın suyunu sıktıktan sonra bir bardak havuç suyu ile karıştırıp gün içerisinde 1-2 saat arayla içmek faydalı olacaktır.

Bağırsak Parazitlerine iyi Gelen Bitkiler: Karanfil, Zencefil, Pelin otu, Eğrelti otu, Papatya ve Sinameki.

Karanfil: Günde içilecek 2-3 bardak demli karanfil çayı bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur

Zencefil: Yarım çay kaşığı kuru zencefili bir bardak kaynamış suda demlendikten sonra hazırlayacağınız çayı içebileceğiniz gibi zencefili baharat olarak kullanabilir ya da limonataya katabilirsiniz.

Pelin otu: 1 litre suya 3 tutam pelin otu konup, kaynatılır ve süzülür. Günde 4 kez 1 fincan içilir. Gebelerde düşüğe sebep olabileceği için gebeler kullanmamalıdır.

Eğrelti otu: 1 litre kaynamış suya 2 tutam eğrelti otu konulup demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan, aç karına yarım saat arayla birer bardak içilir. Eğrelti otu çayı özellikle şeritlere karşı etkilidir.

Bağırsak Kurduna iyi Gelen Bitkisel Çay: Pelin otu, Papatya ve Sinameki bitkilerin her birinden 30′ar gram kadar alınarak karıştırılır ve bir bardak kaynar suya 2 çay kaşığı atılıp 10 dakika demlendikten sonra süzülür ve ve her gece 1 bardak içilir.

BAĞIRSAK KURDU VE PARAZİTLERİ HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bagirsak-parazitleri-nasil-dokulur

Bu yazı bağırsak kurdu nedir nasıl dökülür oluşur bir şey yok edilir olur ne iyi gelir neden oluşur ne renk olur iyi gelen yiyecekler bitkiler kabak çekirdeği doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi için ilaç portakal kabuğu şurup evde çözüm bağırsak kurtlarına parazitleri hangi doktor bölüm bakar ilaçları bağırsak kurdunu ne düşürür ne döker ne geçirir öldüren döken konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın