Bağırsak Kanaması Nedir Neden Olur

0
516
Okunma

Bağırsaklarda ki bazı sorunlardan dolayı kan damarlarının çatlaması olayı bağırsak kanamasını ortaya çıkarır. Bağırsak kanaması ağızdan ya da makattan gelen kan ile kendini belli eder.

Şimdi sizlere bağırsak kanamasının belirtileri ve nedenleri ile bağırsak kanaması teşhisinin konması ile tedavisi hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Bağırsak Kanaması Belirtileri: Belirtiler kanamanın şiddetine ve oluştuğu yere göre farklılıklar gösterir. Rektum veya kalın bağırsağın alt bölümlerinde oluşan bir kanamada kan tazedir. Dışkı ile karışıktır veya ayrıdır. Eğer kanama üst sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana geldiyse o zaman kanın rengi siyah, kokulu ve cıvık bir sıvı ile birlikte gelir.

Gizli kanama durumunda ise dışkıda renk değişikliği olmayabilir. Birden bire ortaya çıkan kanamalarda kişide halsizlik, ishal, karın bölgesinde kramp şeklinde ağrılar ve nefes alıp vermede güçlükler vardır. Hasta eğer şoka girerse bu durumda idrarın azalması, nabızda hızlanma ve tansiyon düşmesi gibi belirtiler ortaya çıkar. Hastanın rengi gider. Halsizlik ve uyku durumu olur. Gizli kanama olduğu zaman kişide anemi ortaya çıkar.

Bağırsak Kanaması Nedenleri: Bağırsak kanamasına neden olan farklı sebepler vardır. Şimdi kısa kısa bunları anlatalım.

Basur: Bağırsak kanamalarının en büyük ve en sık karşılaşılan nedenlerinden bir tanesi basur sorunudur. İnsanlarda sık görülen bu durum bazen kanamanın yanı sıra kişinin oturamamasına bile neden olabilmektedir. Direk olarak bağırsak kısımlarındaki iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır.
Polip: Bağırsaklar içerisinde bazen polipler meydana gelebilmektedir. Bazen bağırsak içerisinde oluşmuş olan bir polip bile, direk olarak kanamalara neden olabilir. Özellikle kişinin dışkılaması sırasına bu poliplerde çok fazla kanama meydana gelebilmektedir.
Karaciğer rahatsızlıkları: İnsanlarda oluşan karaciğer hastalıklarında bağırsaklar içerisinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Meydana gelen kanama sorunları eğer bu duruma bağlı olarak oluşuyorsa genellikle şiddetli olarak ortaya çıkar ve kendiliğinden durur.
Kan hastalıkları: Günümüzde meydana gelen birçok kan hastalıkları direk olarak kanamalara neden olarak bu durumun bağırsaklarda görülmesine de etki etmektedir. Bu hastalıklara müdahale edilmediğinde çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.
Karın Hasarı: Özellikle çocukların çok sık karşılaşmış oldukları darbe durumlarının meydana gelmesi halinde kısa bir süre sonra kanamalar ortaya çıkabilir. Bağırsak kanaması, bağırsağın bulunduğu bölgeye alınan darbelerin sonrasında oluşabilir.
Bağırsak Kanaması Tanısı: Öncelik olarak kanamanın nerede olduğu tespit edilmelidir. Hastadan dışkı analizi istenir. Kansızlığın neden olduğunu öğrenmek için tam kan sayımı yapılmalıdır. Kanamanın teşhisinde ve tedavisinde endoskopi büyük önem taşır. Ciddi kanamaların yerini bulmak için kişiye anjiyo yapılır. Sindirim sistemi damarlarının görüntülenmesi için renkli bir sıvı verilir. Kanama ince bağırsakta ise radyonüklid sintigrafi uygulanır ve kanamanın yeri tespit edilir. Bu teknik ile damar içine radyoaktif ilaç verilerek özel bir kamera sayesinde kanamanın yeri bulunur.
Bağırsak Kanaması Tedavisi: Endoskopik yöntem kanamayı gösterdiği gibi, tedaviye olanak sağlayan bir yoldur. Kanamalarda bölgeye kimyasal maddeler enjekte edilerek, ısı tedavisi uygulanarak, kanayan bölgenin koterizasyonu ile kanamalar durdurulabilir. Kanama durduktan sonra ilaçlar kullanılarak, tekrarı engellenmeye çalışılır. Kalın bağırsaklarda olan poliplerin endoskopik yolla çıkarılması kanamayı kontrol altına alır. Endoskopi yetersiz kalırsa, ağır kanamalarda cerrahi yöntemler kullanılabilir.

BAĞIRSAK KANAMASI HAKKINDA UZMANLARDAN YARDIM ALMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAbagirsak-kanamasi-tedavisi-varmi

Bu yazı bağırsak kanamasının nedenleri sebepleri belirtileri nelerdir nedir nedenleri ne iyi gelir nedeni nasıl geçer olur durdurulur bağırsak kanamasını ne durdurur durdurmak tedavisi var mı öldürür mü hangi bölüm bakar doktora gidilir bağırsakta kanama iyi gelen yiyecekler bitkiler doğal kesin bitkisel çözüm hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın