Bağırsak Hastalıklarının İsimleri Belirtileri Tedavileri

0
506
Okunma

Bu yazımız pek fazla tanıma fırsatı bulmadığımız bağırsaklarımızda oluşabilecek hastalıklar hakkında genel bilgiler vermektedir.

Yakalanabileceğimiz bağırsak hastalıkları nelerdir, bu hastalıkları sebepleri ve belirtileri, ayrıca bu bağırsak hastalıklarının tedavisi, çözüm yolları ve şifalı bitkilerle doğal çözümler hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık.

Bağırsak Nedir? Bağırsak, mide ile anüs arasında kalan kısma denmektedir. Memelilerde ve insanlarda kalın bağırsak ve ince bağırsak olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır.

İnce bağırsak; On iki parmak bağırsağı, İleum, Jejunum olmak üzere 3 bölümdür. Kalın bağırsak ise; Rektum, Çekum, Kolon olmak üzere 3 bölüme ayrılmaktadır.

Bağırsağın Görevleri: İnce bağırsaklarda, emiliş ve sindirim işlevi gerçekleşmektedir. Buradaki besinler, küçük moleküllere ayrılarak, bağırsağın iç yüzeyi tarafından emilir ve kana karışır. Kalın bağırsakta ise, ezilen posaların organik olmayan tuzlarını ve suyunu emme görevini yapmaktadır. İşe yaramayan posalar, rektum kısmından geçerek anüs tarafından dışarı atılmaktadır.

Bağırsak Hastalıkları Nelerdir? Vücudumuzun her kesiminde olduğu gibi bağırsakta da çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Bağırsaklarda oluşan hastalıkları aşağıda tek tek ele alacağız. Bu hastalıklar hakkında daha detaylı bilgiye site içerisinde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Kolit: İnce bağırsak kısmının bitiminden itibaren son bağırsak kısmına kadar olan yerde, kalın bağırsağın tamamen ya da bir kısmının iltihaplanmasıyla oluşan bir bağırsak hastalığıdır. Kolit, mükoz kolit, basit kolit ve ülseratif kolit olmak üzere 3 gruba ayrılır.

Basit kolitte, ishale sebebiyet veren kalın bağırsağın akut tahriş sonucu kaynaklanarak oluşmaktadır. Mükoz kolit ise, kalın bağırsağın sahip olduğu mukoza kısmının iltihaplanmasıdır. Ülseratif kolitte ise, sinirsel nedenlere bağlı olarak kalın bağırsağın mukoza kısmında ülsere neden olma durumu görülmektedir.

Bağırsak Tıkanmaları: Bağırsak tıkanmalarına Meus adı verilmektedir. Meus 4 şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunlar;
İnvagination: Kalın ve ince bağırsakların birbiriyle iç içe geçerek tıkanması sonucu oluşur.
Etranglement: Bağırsakların fıtık kesesinde boğulması sonucu oluşmaktadır.
Mekanik İleus: Bağırsaklarımızın tümör ve yukarıdaki iki şekilde tıkanması sonucu oluşan bir hastalıktır.
Paralitik İleus: Bağırsak gazlarının ve dışkılarının dışarı çıkamama durumudur.

Spastik Kolon: Kişilerde sıkıntı, stres, üzüntü gibi çevresel faktörlerden dolayı sinir sistemlerinin belli süre ile bozulması hastalığıdır. Bu hastalıkta bağırsaklarda bulunan mukoza salgısının seviyesi yükselmiş , peristaltizm seviyesi ise ya artmıştır ya da azalmıştır.

Meckel Çıkmazı: Meckel çıkmazı dediğimiz hastalık ince bağırsak kısmının en son bölümünde bulunan kesenin tıkanması, kanaması veya iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Chron Hastalığı: Chron hastalığı, sindirim kanalı kısımlarında görülen bir iltihap çeşididir. İnce bağırsağın en son kısımlarında veya kalın bağırsak kısmında görülmektedir.

Bağırsak Solucanları: Bağırsak solucanları genel olarak, çocuklarda görülmekle birlikte anal bir kaşında sebebiyet vermekte ve sıkça görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalıktır.

Bağırsak Hastalıklarına iyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler: Bağırsak hastalıklarını önlemek için eskilerden beridir kullanılan bir çok şifalı bitki ve yiyecek kullanılmaktadır.

Ada Çayı: Bağırsakta oluşan gazların kesilmesine yardımcı olmaktadır.
Ardıç: Bağırsaktaki gaz oluşumlarının kesilmesine yardımcı olur.
Ayva: İshali keserek, bağırsakları kuvvetlendirmektedir. Ayrıca ince bağırsak iltihabını giderir.
Buğday: Kepekli buğday ununu kullandığınız yiyecekleri yemeniz, bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca kabızlığı ve bağırsak kanserini önlemektedir.
Dut: Aç karnına yiyeceğiniz beyaz dut meyvesi bağırsak solucanlarını söktürmek için etkilidir.
Hatmi: Bağırsak iltihaplarını gidermede etkilidir.
Havuç: Bağırsak kanamalarını önlerken, bağırsaktaki gaz oluşumunu keser.
İncir: Kabızlığı gidererek, bağırsakları yumuşatmaktadır.
Kekik: Bağırsak iltihapların iyileştirmektedir. Ayrıca bağırsak solucanlarının düşürülmesinde etkilidir.
Kuşburnu: Bağırsaklarınızı yumuşatır.

BAĞIRSAK HASTALIKLARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bagirsak-hastaliklari-nasil-gecer

Bu yazı bağırsak hastalıklarının belirtileri nedenleri tedavisi psikolojik nedeni isimleri tedavi doğal kesin bitkisel çözüm hangi bölüm bakar doktora gidilir ne iyi gelir en iyi ilaç doktorlar için okunacak dua bakan iyi gelen yiyecekler bitkiler nasıl geçer anlaşılır tedavi edilir oluşur uzmanı nelerdir ne yemeli hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın