Bağırsak Gazı Nedir Neden Oluşur

0
403
Okunma

Yemek yerken yutulan havadan ya da sindirim sırasında besinlerden çıkan gazlardan oluşan ve bağırsaklarda biriken uçucu gazlara; bağırsak gazı denmektedir.

Biz bu yazımızda bağırsak gazının belirtilerini, nedenlerini ve bağırsak gazı tedavisini anlatmak istiyoruz.

Bağırsak Gazının Belirtileri: Bağırsak gazı belirtileri şunlardır: Karın şişkinliği ya da şişkinlik hissi, Karında sertlik, Karında keskin ağrılar, Yellenmek.

Bağırsak gazının yanında sıralanan belirtilerin bir veya daha fazlasını da görüyorsanız bir doktora görünmelisiniz: Aşırı kilo kaybı, Aşırı mide asidi üretimi, Ciddi karın ağrısı, Dışkıda kan, vajinal kanama, Yüksek ateş.

Bağırsak Gazı Nedenleri: Bağırsak gazının oluşum sebeplerini; sindirim güçlüğü, hava yutmak ve hastalıklar olarak sıralayabiliriz.

Sindirim Güçlüğü: Mide ve bağırsaklar tarafından tamamen sindirilemeyen yiyecek ve içecekler bağırsak gazına neden olur. Bazı örnekleri şunlardır: Şeker ve sakızlarda bulunan sorbitol ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılar, Yüksek yağ oranı içeren ve kızarmış yiyecekler, Pul biber, Karbonhidrat ağırlıklı diyet, Çilek ve benzeri meyveler, Çikolata, Kahve, çay gibi idrar söktürücü etki gösteren gıdalar, Mısır

Hava Yutmak: Az ya da çok hava yutarız. Ancak aşağıdaki nedenlerle bu miktar çok artarsa bağırsak gazı oluşabilir: Çok hızlı yemek yemek, ağzı kapatmadan çiğnemek, Direk bardaktan yudumlamak yerine pipet kullanmak

Hastalıklar: Çoğu bağırsak gazı durumunun gündelik nedenleri ve basit çözümleri vardır. Ancak aşağıdaki ciddi sağlık problemleri de bağırsak gazına neden olur: İltihabi bağırsak hastalığı, ilerlemesi durumunda Crohn Hastalığı, Spastik kolon, Karaciğer hastalıkları, Divertikül iltihabı, Pelvis iltihabı, Yumurtalık, rahim, kolon, pankreas ve mide kanseri.

Bağırsak Gazı Tedavisi: Bağırsak gazının tedavi edilmesi için; egzersiz, masaj, gıdalar ve bitkisel çözümler uygulanabilir.

Egzersiz Yapın: Egzersiz bağırsakları hareketlendirerek bağırsak gazını giderir.

Yarım saatlik bir yürüyüş çoğu bağırsak gazı durumunun rahatlamasını sağlar. Dans etmek, yüzmek. Herhangi bir tür egzersiz işe yarar. Egzersiz esnasında ağızdan değil burundan nefes alın. İş yerinde sandalyede kalmayın, ufak yürüyüşler yapın, merdiven kullanın.

Masaj ve Sıcak Uygulama Yapın: Masaj sayesinde midenizi ve alt karnınızı rahatlatır, gazın hareketlenerek çıkmasını sağlarsınız.

Sırtüstü uzanın, karnınızın üzerine dairesel hareketlerle hafif baskı uygulayın, On beş dakika boyunca devam edin, Ayakta da yapabilirsiniz, ancak oturma pozisyonunda gazın çıkışını engellersiniz. Karnınızın üzerine sıcak su torbası koyarsanız da hızlı bir rahatlamaya kavuşursunuz.

Sağlıklı Gıdalar Tüketin: Aşağıdaki gıdaları tüketmek, kolay sindirilebilir özellikleri ve sindirime yardımcı içerikleri ile bağırsak gazını giderir ve tekrarlamasını önler:

Günde sekiz bardak su için, Yoğurt içerdiği dost bakteriler ile bağırsaktaki bakteri dengesini sağlar, sindirime çok yardımcı olur. Tavuk, balık gibi yağsız etler, Tam tahıllı ürünler: Kaliteli lifler içerir, Muz: özellikle de ishal durumunda, Zencefil: Kusmaya, bulantıya, hareket dengesizliklerine, sabah bulantılarına, iştah kaybına ve bağırsak iltihabına iyi gelir. Kuşkonmaz, turunçgiller, kavun, domates gibi gıdalar potasyum takviyesi yaparak sindirimi kolaylaştırır.

Bitkisel Çözümler: Aşağıdaki bitkisel öneriler hızlı çözümler sunarak bağırsak gazını rahatlatır:

Nane Çayı: Sindirim kanalını rahatlatır, peristaltik hareketleri canlandırır. Bağırsakta çözülen kaplamalı nane yağı hapları da işe yarar. Papatya çayı da içebilirsiniz.

Kimyon, Anason Tohumu: Bir tutam karaman kimyonu tohumu çiğneyin. Bir çay kaşığı anason tohumu da çiğnemek faydalı olacaktır.

Rezene, Bal: Bal karıştırdığınız sıcak suya iki yemek kaşığı rezene ekleyerek için.

Limon: Limon, içerdiği B ve C vitamini, riboflavin, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve proteinler sayesinde midedeki hidroklorik asit üretimini teşvik eder. Ilık suya sıkıldığında en güzel verim alınabilir.

BAĞIRSAK GAZI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbagirsak-gazi-nedir

Bu yazı bağırsak gazı nedir ne demek neden oluşur neden artar kokar nerelere vurur nelere yol açar nasıl önlenir geçer nefes darlığı yapar mı ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi bağırsak gazının vajinadan çıkması faydaları nedenleri sebepleri sebebi belirtileri kokulu olması fazla olması kokması yan etkileri gider oluşur çıkar giderilir yok edilir anlaşılır bağırsak gazını giderici ilaç gidermek için önlemek önlemenin yolları giderici bitkiler ilaçlar bitki çayları sancısı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın