Bademcik İltihabı Nedir Neden Olur

0
570
Okunma

Bu yazımızda sizlere özellikle kış aylarında sık rastlanılan bir durum olan bademcik iltihabı hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Sizleri sıkmadan bademcik iltihabı nedir ve neden olur, bademcik iltihabının belirtileri, nedenleri ve tedavisini anlatmaya çalışacağız.

Bademcik İltihabı Nedir? Vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alan bademciklerde meydana gelen apse durumudur. Bu apseler çoğunlukla hastanın boğazının şişmesi ve acıması sonucu kendisinin göstermektedir. Bademcik iltihabı vücudun gelen mikroplarla savaştığının bir göstergesidir.

Bademcik İltihabının Belirtileri: Bademcik iltihabının temel belirtisi boğaz tahrişidir. Bademcikler kızarıp şişebilir, boğazda şiddetli ağrı oluşabilir ve bu yüzden yutkunma güçleşebilir.

Yüksek ateş (38 derece üzeri), Öksürme, Baş ağrısı, kulak ağrısı, Boyundaki lenf bezlerinin şişmesi ve ağrıması, Seste kısıklık veya çatallaşma Boğazda beyaz lekeler gibi belirtiler de görülebilir.

Virüs kaynaklı olan bademcik iltihabı belirtileri bakteri kaynaklı olanlara göre nispeten daha hafiftir. Belirtiler en geç 3-4 gün içerisinde yatışacaktır.

Bademcik İltihabı Neden Olur? Bademcik iltihabı rahatsızlıklarının yaklaşık 75%’ine virüsler neden olur. Kalanına da bakteriler neden olur. Bu zararlı canlılar aşağıdaki şekillerde bulaşarak bademcik iltihabına neden olabilirler:

Hasta olan kişi ile temasta bulunmak (Mikroplar hapşırma, öksürme, nefes alıp verme ve tokalaşma yolu ile yayılabilir), Hasta birinin eşyalarını kullanmak, Kirli gıdalar tüketmek (veya yemek yerken ellerin temiz olmaması), Hayvanlara temas, Kirli yüzeylere temas etmek gibi nedenlerle bademcik iltihabı sorunu ortaya çıkar.

Bademcik İltihabı Tedavisi: Bu hastalığın tedavisi için şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Boğazınızı Yumuşatın: Bademcik iltihabının verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için boğazınızı yumuşatın. Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı limon, bal, tarçın ve bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırarak yudumlayın.

Bitki çayları yudumlayın, çorba için. Sıcak içecekler iyi gelecektir. Sıcak bir banyo yapın. Bir bardak suda bir çay kaşığı tuz çözerek gargara yapın. Pastil alın. Ağrı kesici ve yumuşatıcı etki gösterir.

Kuru Havadan Kaçının: Bademcik iltihabının hızlı iyileşmesi ve ağrıya neden olmaması için boğazın nemli kalması gerekir. Havası kuru olan ortamlar boğazın nemli kalmasını önler. Klimalar, kışın evlerin ısıtılması gibi etkenler havanın kurumasına neden olur.

Sigara, Temizlik ürünleri, Banyo kimyasalları, Parfüm, sprey şeklinde kullanılan kozmetik ürünler gibi etkenlerden uzak durmaya çalışın.

Ağrı Kesici Alın: Neredeyse bütün bademcik iltihabı vakalarında asetominofen, ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar önerilir. Bu ilaçlar iltihap giderici etkileri ile de yardımcı olur. Aşağıdaki ilaç tedavileri de önerilebilir:

Doktorlar çok şiddetli vakalarda bademciklere kortikosteroid ilaç şırınga edebilir. Bu sayede bademciklerin aşırı şişmesini önlenir.

Bakteri kaynaklı bademcik iltihaplarında 10 günlük antibiyotik kullanımı gerekli olabilir. Bu kararı doktorunuza bırakınız.

Diğer Öneriler: Yatak istirahati alın, dinlenin. Olabildiğince az ve düşük sesle konuşun. Bol bol su için.

BADEMCİK İLTİHABI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAbademcik-iltihabi-nedir-kisaca

Bu yazı bademcik iltihabının nedenleri zararları tedavisi ilerlemesi kulağa vurması belirtileri bitkisel tedavisi kalbe etkisi patlaması geçmemesi nedir neden olur kısaca nedeni ne kadar sürer ne gibi hastalıklara yol açar neden tekrarlar nefes alamama ne kadar zamanda geçer nasıl olur alınır patlatılır bulaşır boşaltılır ilaçları ekşi serum temizleme için ne kurutur ne geçirir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın