Bacak Kasılması Neden Olur Nasıl Geçer

0
1955
Okunma

Bacaklarımız hayatın yorgunluğu ve gündelik hayatta karşımıza çıkan bazı etkenlerle yorulur ve yıpranır.

Bacaklarla çok sık karşılaşılan durumlardan birisi bacak kasılmasıdır. Bu yazımda sizlere bacak kasılmasının nedenleri ve tedavisi hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Genel olarak baldırlarda ve bacak damarlarında sinir sıkışması şeklinde ortaya çıkan bacak kasılması, bacak kaslarının kuvvetsiz olmasından kaynaklanır. Bacak kaslarınız ne kadar gelişir ise, kasılma ihtimali o kadar azalır.

Bacak Kasılmasının Nedenleri: Bacak kasılması; bacakları zorlayıcı bir egzersiz, uzun süre ayakta durma veya yetersiz beslenme nedeniyle oluşabilir.

Bacak Kasılması Tedavisi: Bacak kasılması durumunda; sıcak kompres, basınç, su, mineraller ile tedavi yöntemleri uygulanır.

Sıcak Kompres: Kasılmanın olduğu bölgeye 20 dakika boyunca sıcak kompres yapmak kası yumuşatarak açılmasını sağlayabilir. İlk 20 dakika sonrası 20 dakika ara vererek tekrar sıcak kompres yapabilirsiniz. Kasınız açılana kadar 20 dakika aralıklarla aynı uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Basınç: Ağrının en çok olduğu bölgeyi bularak avuç içinizle, ağrı artıncaya kadar bastırın. Basınç, kasılmanın bir anda geçmesini sağlayabilir.

Su: Bacak kasılmaları vücudun susuz kaldığının tipik göstergesidir. Özellikle yaz aylarında fark etmeden çok su kaybedebilirsiniz. Ayrıca ishal gibi rahatsızlıklar vücudun olması gerekenden fazla su kaybetmesine neden olabilir. Gün içinde mümkün olduğunca çok su içmeye çalışın.

Mineraller: Elektrolit seviyesi düştükçe bacaklarda kasılmaların oluşması normaldir. Vücut için gerekli bu elektrolitleri sağlıklı karbonhidratlardan, meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin gıdalar yeterli miktarda elektrolit içerir.

Gece Kasılmaları: Eğer bacak kasılmaları gece saatlerinde ortaya çıkıyorsa E vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Yatmadan önce 1 bardak su içmek uykuda oluşabilecek kasılmaları azaltacaktır.

BACAK KASILMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

bacak-kasilmasi-neyin-habercisi

Bu yazı bacak kasılması nedenleri neden olur nasıl geçer önlenir tedavi edilir ne iyi gelir ne yapılır bitkisel doğal tedavi çözüm hangi bölüm bakar için doktora gidilir kasılınca ne yapılmalı yapılır neyin habercisi şifalı bitkiler egzersizleri sebepleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: bacak kasılması neyin habercisi, bacaklarda kasılma neden olur

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın