B12 Vitamini Eksikliğine Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm

0
571
Okunma

B12 vitamininin önemi ve faydaları hakkında daha önce sizlerle bir yazı paylaşmıştım. Şimdi ise sizlere b12 vitamini eksikliği konusunda neler yapabiliriz bu konuda bilgi vermek istiyorum.

Aslında sözü öyle çok uzatmaya gerek yok. B12 vitamini eksikliğini yok etmek için; beslenme düzenini değiştirmek ve b12 vitamini içeren yiyeceklerden daha yoğun şekilde tüketmek gerekir. Şimdi sizlere b12 vitamini açısından zengin olan yiyecekleri ve besinleri tekrar anlatmak istiyorum. Bakalım b12 vitamini eksikliğine karşı neler tüketebiliriz?

Kabuklu Deniz Canlıları: İstiridye ve midye gibi kabuklu deniz canlıları çok iyi birer B12 kaynağıdır. Bu canlılar B12 vitamini dışında demir, çinko ve bakır mineralleri bakımından da oldukça zengindir. 100 gram midye günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık 16 katını içermektedir. Kabuklu deniz ürünleri, yüksek kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

Ciğer: Kuzu ciğeri en çok B12 içeren gıdalar arasında ilk sıralarda gelmektedir. 100 gram pişmiş kuzu ciğeri, günlük olarak önerilen B12′nin yaklaşık 13 katı B12 vitamini içermektedir. Kuzu ciğeri aynı zamanda demir, fosfor, bakır, çinko, B6 vitamini ve A vitamini bakımından da zengindir. Midye ve istiridye gibi yüksek kolesterol içeren kuzu ciğeri kalp ve damar sağlığını korumak adına az miktarlarda tüketilmelidir.

Balıklar: Genellikle omega 3 için önerilen balıklar aynı zamanda yüksek miktarda B12 içermektedir. 100 gram uskumru günlük B12 ihtiyacının 3 katını, somon 3 katını, ton yaklaşık 2 katını, lüfer ise %100′ünü karşılar.

Yengeç ve İstakoz: 100 gram yengeç günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık 2 katını, 100 gram ıstakoz ise yaklaşık yarısını karşılar.

Sığır Eti: Protein, çinko, demir bakımından zengin olan sığır eti aynı zamanda yüksek miktarda B12 içerir. Sığır etinde bulunan B12 miktarı, etin hayvanın hangi bölgesinden elde edildiğine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Ancak yaklaşık bir değer vermek gerekirse, 100 gram sığır eti günlük B12 vitamini ihtiyacının %60-%100 arasında bir oranı karşılar.

Kuzu Eti: Kuzu eti genel olarak B12 bakımından zengindir ancak en fazla B12 vitamini omuz bölgesinde bulunur. 100 gram kuzu pirzola ise günlük B12 ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar.

Peynir: Kalsiyum, protein, Riboflavin (B12 vitamini) içeren peynir çeşitleri, yüksek kolesterol oranları bir yana, B12 vitamini bakımından da zengindir. 100 gram beyaz peynir günlük B12 ihtiyacının %28′ini karşılar.

Yumurta: 100 gram yumurta günlük B12 vitamini ihtiyacının %33′ünü karşılar. Tabii, 100 gram yumurta yemek kolesterolü de önemli miktarda yükseltir. 1 adet yumurtanın sarısı ise günlük gereksinim %6′sını karşılamaya yeter. Bu rakamlar tavuk yumurtası için geçerli. Kaz ve ördek yumurtaları daha yüksek miktarlarda B12 vitamini içerir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

b12-vitamini-eksikligine-ne-iyi-gelir

Bu yazı b12 vitamini eksikliğine hangi bölüm bakar ne iyi gelir bitkisel çözüm için ne yemeli yenmesi gerekenler hangi bölüme doktora gidilir ne yapılmalı nasıl tedavi edilir ölçülür anlaşılır tespit edilir anemisi nedir saç dökülmesi yapar mı olanlar ne yemeli için lahana kürü eksikliğinde yenmesi gerekenler faydalı yiyecekler iyi gelen bitkiler meyveler besinler b12 eksikliğini gideren nasıl giderebiliriz konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kabuklu deniz hayvanı mail, Kabuklu deniz ürünleri zehirlenmesi mail, Yengeç eti mail

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın