B1 Vitamininin Faydaları Görevleri Özellikleri

0
474
Okunma

Her vitaminin insan sağlığı açısından farklı yararları ve eksikliğinde görülen durumlar vardır. Bu yazımızda sizlere b1 vitamini hakkında bilgiler vermek istiyorum.

B1 vitamini ilk olarak 1926 yılında pirinç kabuklarından ayrıştırılarak keşfedilmiştir. B1 vitamininin diğer adı tiamindir.

B1 vitamini vücut için koruyucu ve beyinsel fonksiyonlara işlevlik kazandıran bir vitamindir. Eksikliği durumunda ortaya vahim sonuçlar hatta ölüme sebep olan durumlar ortaya çıkabilir.

B1 vitamini konusunda özellikle aşırı alkol kullananlar,doğum kontrol hapı kullanan bayanlar ve antibiyotik içmeyi alışkanlık haline getirmiş kişiler dikkatli olmalıdır.

B1 Vitamini Bulunduran Besinler: Süt ve süt ürünleri, bütün sebzeler, meyve, et, balık, pirinç kabuğu, ay çekirdeği, rafine edilmiş tahıl ürünleri. B1 vitamini yönünden en zengin besin ise bezelye olarak bilinir.

B1 Vitamininin Faydaları: B1 vitamininin vücut üzerinde önemli faydaları vardır. Kan dolaşımını düzenler, damar sertliğini önler, sigara ve alkolün olumsuz etkilerine karşı vücudu korur, öğrenme yetisini geliştirir. İşte bu sebepten b1 vitamini içeren besinleri ve yiyecekleri bol bol tüketmek gerekir.

B1 Vitamini Eksikliğinde Görülen Belirtiler: İştahsızlık, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, kramp girmesi, kabızlık, göz sorunları, kilo kaybı, bacaklarda uyuşma. B1 vitamini eksikliği yapılacak kan testi ile kolayca belli olur.

B1 Vitamini Eksikliğinde Görülen Sorunlar: Bu vitaminin eksik olması ilk önce beyin ve sinirleri yok etmeye başlar, kalp üzerinde ritm bozuklukları ve kalp yetmezliği görülür, yüksek oranda eksik olması beriberi hastalığına neden olur, sindirim sistemi ile alakalı problemler çıkar, Wernicke-Korsakoff adıyla anılan beyin hastalığına neden olur.

B1 Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür: Fazla alkol kullananlar, yaşlılar, doğum kontrol hapı kullananlar, karbonhidrat ağırlıklı diyet yapanlar, aşırı stresli işlerde çalışanlar, emzikli bayanlar.

B1 VİTAMİNİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

b1-vitamini-ne-ise-yarar

Bu yazı b1 vitamininin faydaları görevleri özellikleri bulunduğu besinler eksikliğinde görülen hastalıklar zararları nelerdir ne işe yarar nedir nelerde var neye yarar nelerdir nasıl alınır kullanılır kullanılmalı içeren ilaçlar besinler eksikliği nelere yol açar belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın