Ayak Üşümesine İyi Gelen Bitkiler Bitkisel Çözüm

0
844
Okunma

Havalar soğumaya başladı ve artık soğuk havayı daha derinden hissetmeye başladık. Özellikle ayaklarımız soğuktan çok çabuk etkilenebiliyor ve daha zor tedavi edilen hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Bu yazımızda sizlere ayak üşümesine iyi gelen şeyleri ve bitkisel çözümleri anlatmak istiyorum. Bakalım ayak üşümesine ne iyi gelir ve ne yapılır beraber okuyalım.

Ayak Üşümesine Doğal Çözüm: Ayak üşümesi için sizlere bazı bitkisel ve doğal çözüm yolları önermek istiyorum.

– En basit yöntemlerden biri ayaklarınızı suda bekletmektir. İki leğeni su ile doldurun. Birine sıcak su diğerine soğuk su koyun. Ayaklarınızı önce soğuk suda 2 dakika boyunca tutun, daha sonra sıcak suda 1 dakika bekletin. Bu uygulamayı 20 dakika boyunca devam ettirin.

– İçeriğindeki omega-3 yağ asitlerinden dolayı balık yemek de atardamarları temizleyerek dolaşıma yardımcı olur.

– Her gün yatmadan önce ayaklarınıza zeytinyağı ve susam yağı ile masaj yapın.

– Ayak tabanınıza ve bileğinize, baş parmağınızla baskı uygulayarak masaj yapın. Masajdan sonra ayaklarınızı pamuk çorap ile sarın.

– Ayaklarınızı sıcak tutmaya yarayan kan akışını hızlandırmak için egzersiz yapın. Basitçe ayak bileğinizi 10 dakika çevirmek bile işe yarayacaktır.

Ayak Üşümesine Bitkisel Çözüm: Arnavut biberi, zencefil ve sarımsak gibi bitkileri tüketmek de dolaşıma yardımcı olacaktır. Dolaşım için en iyi karışım zencefil, sarımsak, biber ve mabet ağacı bitkisidir.

– Şifalı yağlardan tarçın yağı ve kırmızı biber yağı da ayaktaki rahatsızlığa iyi gelir.

– Akdiken, yaban mersini ve keçi yemişi gibi bitkiler de dolaşım sistemi için faydalıdır.

– Civan perçemi, yılan otu ve pelin otu da bazı insanlar tarafından dolaşıma yardımcı olması için kullanılır.

Ayak Üşümesine Ne iyi Gelir? Ayak üşümesi için bitkisel çözümlerin yanında diğer uygulamalar da fayda sağlayacaktır.

Demir Alımı: Ayak üşümesinin en yaygın nedeni kansızlıktır. Bu yüzden daha çok hayvansal ürünlerde bulunan demir minerali açısından zengin bir diyetle beslenerek, bu problemden kurtulmanız mümkün.

Sağlıklı Yaşam: Üşüyen ayakları daha kötü yapan ve damar daralmasına neden olan alkol ve kafeinden uzak durulmalıdır. Soğuk yiyecek ve nesnelerden kaçınırken mineral ve vitamin tüketimini artırmak gerekir. Uzun vadede, kalbe ve kalp damarlarına iyi gelen egzersizler artırılmalıdır.

Bacaklara Isıtıcı ve Eldiven Giymek: Bacak ısıtıcıları ayaklarınızı sıcak tuttuğu gibi ipekle kaplı eldivenler de el parmaklarını ve elleri sıcak tutar. Bu ikisi de deriyi yalıtarak karıncalanmayı ve ağrıyı engeller.

Ayak Üşümesine Hangi Doktor Bakar? Ayak üşümesi hormon bozukluğu gibi nedenlerden kaynaklanabildiği gibi dolaşım sistemi ile ilgili hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda iç hastalıkları uzmanı, endokrinoloji uzmanı, kalp ve damar hastalıkları uzmanı gibi değişik alandaki doktorların uzmanlık birikimi ihtiyacı doğabilir. Kısacası ilk önce ayak üşümesine neden olan sebep tam olarak bulunmalıdır.

AYAK ÜŞÜMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ayak-usumesine-ne-iyi-gelir

Bu yazı ayak üşümesine iyi gelen bitkiler yağlar ne iyi gelir bitkisel doğal kesin çözüm son hangi doktor bölüm bakar için krem kür ne yapmalı krem çorap hangi doktora gidilir ne yenir nasıl önlenir engellenir geçer tedavi edilir önlenir ayak üşümesini önlemek engellemek pratik çözüm hacamat karşı ne yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın