Ayak Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi Nedir

0
1998
Okunma

Bu yazımızda sizlere ayak şişmesinin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler aktarmak istiyorum.

Aslına bakarsanız çok önemsiz gibi görülen ve gerçekten çoğu zaman basit tedaviler veya kendiliğinden geçen ayak şişmesi problemleri, kimi zaman çok önemli hastalık ve rahatsızlıkların habercisi olma niteliği taşır.

İlk önce önemsiz olan ayak şişmesine örnek vereceğiz, daha sonra ise mutlaka bir doktora görünmemize neden olacak şekilde ayak şişmesi problemlerini inceleyeceğiz.

Ayak Şişmesi Nedir? Ayak şişmesi; genel olarak uzun süre ayakta hareketsiz kalma veya yürüme, dolaşım sisteminin yetersiz olması veya sorunlu çalışması, gebelik, obezite veya incinme ve burkulma gibi durumlarla ortaya çıkar. Bu nedenler ile görülen ayak şişmesi problemi kendiliğinden veyahut küçük bir tıbbi yada doğal tedavi ile basit şekilde tedavi edilebilir.

Bizim asıl olarak incelememiz gereken ayak şişmesi problemlerine bakmadan önce şunu belirtmek istiyorum; Ayak şişmesinin tek ayakta mı yoksa iki ayakta da görüldüğüne dikkat etmek gerekir.

Ayak Şişmesinin Nedenleri: İki taraflı olan ayak şişmesi genellikle kalp sorunları, böbrek yetmezliği gibi sistemsel hastalıkların habercisi olma niteliğindedir.

Tek taraflı olan ayak şişmesi ise genelde incinme, ezilme veya hasar görmeler sonucunda ortaya çıkar. Zaten bu tip durumlar yazımızın başlarında bahsettiğim, kendiliğinden geçen ayak şişmesine en iyi örnektir. Lakin tek taraflı ayak şişmeleri sürekli şekilde tekrarlıyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Şimdi sizlere iki ayağın birden şişmesine neden olan ve daha çok önem arz eden ayak şişmesi nedenlerini açıklamak istiyorum.

Kalp Sorunları: Kalp yetmezliği ve hipertansif kalp hastalığı gibi sorunlar ayakta şişmeye neden olabilir.

Böbrek Sorunları: Ayak şişmesi çoğunlukla böbrek sorunlarının ilk işaretidir. Şişmenin sabah saatlerinde daha kötü olma eğilimi vardır.

Karaciğer Hastalığı: Karaciğer hastalığı hormon ve sıvı düzenleyici kimyasal seviyelerinde değişikliğe sebep olarak ödeme yol açar ve sonucunda ayaklar şişme gösterir.

Gut Hastalığı: Gut sonucunda yüksek seviyedeki asit ayak başparmağı gibi eklemlerde kristalleşir. Bu durum eklemin iltihaplanmasına yol açarak onu, şişmiş ve ağrılı halde bırakır.

Artrit: Artrit nedenli şişme aralıklı olma eğilimi göstererek, farklı zamanlarda gelip gider.

Damar tıkanıklığı: Bacaklarda seyreden damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesine neden olur.

İlaçlar: İltihap Sökücüler, Hormon İlaçları, Diyabet İlaçları ve Tansiyon İlaçlarının yan etkileri sonucunda ayaklarda şişme görülür.

Ayak Şişmesi Tedavisi: Eğer tek ayakta oluşan ayak şişmesi problemine çözüm arıyorsanız bu uygulamaları denemenizi öneririm. Bir hastalık sonucunda ortaya çıkan iki ayağın birden şişmesi durumunda bu tavsiyelerimizi uygulamak yerine uzman bir doktora muayene olmanızı öneririm.

Ayağınızı mümkün olduğunca kalp seviyesinin üzerinde tutun ve böylece kan akışını hızlandırın, Magnezyum minerali bakımından destek almaya çalışın, Düzenli şekilde hafif egzersizler yapın, Beslenme alışkanlığı olarak daha az tuz, daha fazla su tüketin, Uzun süreli şekilde oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçının, Buz tedavisi ve masaj uygulayın, Kilo vermeye çalışın.

AYAK ŞİŞMESİ HAKKINDA DİLEDİĞİNİZ SORUYU, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ayak-sismesi-neden-olur

Bu yazı ayak şişmesinin nedenleri tedavisi nedeni nedir nedenini nasıl anlayabiliriz neden olur ne iyi gelir neden olabilir kaynaklanır oluşur nasıl iner tedavi edilir önlenir geçer için hangi doktora bölüme gitmeliyim bitkisel tedavisi çözüm ne yapılmalı krem okunacak dua tuzlu su ayak şişince ne yapılır yapılmalı uyuşması ve damar tıkanıklığı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın