Ayak Burkulmasına iyi Gelen Şeyler Evde Tedavi

0
977
Okunma

Bazen biraz dikkatsizlik, kimi zaman ise ufak kazalar ve şanssızlıklar sonucunda hemen hemen herkes ayak burkulması sorunu ile karşılaşabilir.

Öyle ki neredeyse hepimizin ayağı bir kerecik bile olsa burkulmuş veya burkulma sonucu şişme ve morarma yaşamıştır.

Bu yazımızda sizlere ayak burkulmasına iyi gelen şeyler ve bitkisel çözümler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ayak Burkulmasına Ne iyi Gelir? Ayak burkulduğu zaman ilk aşamada size vereceğimiz uygulamaları deneyerek acınızı hafifletebilirsiniz. Unutmadan çok önemli bir konudan bahsetmek istiyorum; ayak burkulmasına sıcak kompres uygulamasının iyi geldiği tamamen yanlıştır. Burkulan ayağa soğuk kompres yapılmalıdır.

– Burkulma sonrasında burkulan bölgeye soğuk uygulamasının yapılması önemlidir. Soğuk şişliğin artmasını engeller ve morarma oluşmasını azaltır.

– Soğuk uygulamasından sonra da bilek mutlaka sarılmalıdır. Ancak sarma işleminde mutlaka önceden yumuşak dokulu bir çorap giyilmeli ve daha sonra sarma işlemi bu çorap üzerinden gerçekleştirilmelidir. Buradaki püf nokta burkulan yere baskı uygulanmasıdır.

– Burkulan sarıldıktan sonra kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde dinlendirilmelidir. Buradaki amaç kalpten pompalanan kanın burkulmuş olan ayakta toplanmasını ve morarma yapmasını engellemektir.

Ayak Burkulmasına Bitkisel Çözüm: Burkulan ayak için evde yapılacak doğal tedavi yöntemleri ile kısa sürede burkulan ayağınızın üzerine tam olarak basabilirsiniz.

– 1 adet kuru soğanı parçalayarak, 2 bardak zeytinyağının içine koyun. Bunu soğan yumuşayana kadar pişirin. Temiz bir bezin üzerine koyduğunuz karışımı burkulan yere sarın.

– Kekik yağı ve su karıştırılarak ağrıyan ve burkulan alanlara bu karışım ile masaj yapılabilir. Şişliklerin inmesine yardımcı olurken aynı zamanda ağrıyı yatıştırır.

– Un ve zeytin yağını yoğurarak lapa kıvamına getirin. Bununla burkulan ayağınıza hafif hafif masaj yapabilirsiniz.

– Kenevir tohumunu döverek toz haline getirin. Bunu elekten geçirerek, sütle beraber merhem kıvamına getirin. Masaj yaparak, burkulan ayağınıza ürün.

– Süt ya da suyla kaynattığınız kuşkonmazı, 3 gün boyunca burkulan bölgeye bağlayın.

– Zeytin, tuz, soğan ve sarımsağı ezerek, burkulan alana uyumadan önce sarın ve sabaha kadar bekleyin.

– Ezilen çekirdeksiz üzümü burkulan bölgeye sarın. Bu yöntem oldukça etkilidir ve tarafımca da denenmiştir.

– Çiğ lahana yaprağını burkulan yere sarın. Her 15 dakikada bir yenisiyle değiştirin.

– 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 çay kaşığı sarımsak yağı karıştırılır. Bu yağ karışımı burkulan ve ağrı oluşan alanlara uygulanır.

Ayak Burkulmasına iyi Gelen Şeyler: Kullanılmamış yarım kalıp sabunu 1 bardak alkolle karıştırın. Merhem kıvamına geldiğinde bir beze koyarak, burkulan ayağınıza sarın.

AYAK BURKULMASI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ayak-burkulmasina-evde-tedavi

Bu yazı ayak burkulmasına iyi gelen şeyler krem ilaçlar bitkiler merhem dua yiyecekler krem evde tedavi ekmek hamur için ne yapılır hangi jel krem bölüme doktora gidilir ne yapmalı nasıl müdahale edilir önlenir geçer olur tedavisi ne zaman geçer doğal kesin evde bitkisel çözüm sıcak su iyi gelir mi ayak burkulmasını ne geçirir önleyici bileklik önleyen ayakkabı engellemek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın