Ayak Bileği Burkulması Morarma ve Şişmesi

0
1594
Okunma

Bu yazımda sizlere, gündelik hayatta her an başımıza gelebilecek bir rahatsızlık olan ayak bileği burkulması hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Ayak bileği burkulması, ayak bileği eklemi etrafındaki bağ doku zarar görmesi sonucu oluşur. Bağ doku, eklemde bir kemiği diğer kemiğe bağlayan lif dokusuna verilen addır.

Ayak Bileği Burkulma Çeşitleri: Ayak bileği burkulması üç dereceye ayrılmıştır.

1.Derece: Birinci derece burkulmalar, hafif olan ve bilekteki bağın fazla gerilmesi sonucu oluşan burkulma türüdür. Ayak bileği etrafında az bir şişme, morluk ve ağrı olabilir. Birinci derece burkulmalarda az da olsa ayağın üzerine basılabilir.

2.Derece: İkinci derece burkulmalar orta dereceli burkulma tipidir. Bağın fazla gerilmesi ve kısmen yırtılması sonucu oluşur. Ayak bileği etrafında orta dereceli şişme, morluk ve ağrı olabilir. Ayak üzerine basmakta zorluk çekilebilir.

3.Derece: Üçüncü derece burkulmalar ciddi burkulma örneğidir ve bağın tamamen yırtılması sonucu oluşur. Ayak bileği etrafında görülen şişme, morluk ve ağrı genellikle ciddi seviyededir. Ayak üzerine aşırı ağrı hissetmeden basmak mümkün değildir.

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri: Ayak bileği burkulması belirtileri burkulmanın derecesine bağlı olarak değişir. Ayak bileği burkulmasının bazı belirtileri şunlardır: Ağrı, Şişme, Morarma, Rahat hareket edememe, Ayak üzerine basmakta zorluk çekme, Kaza anında patlama veya yırtılma sesi duyulması.

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi: Ayak bileği burkulması durumunda hemen tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu, ayak bileğinin iyileşmesinin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Yaralanmadan sonraki ilk 48 -72 saat içinde yapılması gereken ve önemli olan prosedür vardır. Birçok ciddi olmayan burkulmalarda bu prosedür iyi gelen sonuçlar vermiştir. Bu prosedür şöyle açıklanabilir:

Korunma: Ayak bileği tekrar incinmekten korunmalıdır. Ayak bileğini korumak için esnek destek, ayak bileği bantı ya da sabitleyici destek kullanılabilir.

Dinlenme: Ayak bileği iki – üç gün dinlendirildikten sonra kasların güç kaybetmemesi için tekrar eski şekilde hareket ettirilmeye başlanmalıdır.

Buz Tedavisi: Yaralanan bölgeye, şişi indirmek ve morluğu gidermek için buz torbası veya havluya sarılmış buz uygulanır. Buzun cilde zarar vermemesi için doğrudan deriye temas ettirilmemesi gerekir. Buz tedavisi genelde şişmeye iyi gelir.

Sararak Aynı Pozisyonda Kalmasını Sağlama: Ayak bileğini sargı beziyle sararak sıkıştırın. Bu, burkulan bileğe iyi bir destek olacaktır ve şişmesini engeller. Bandaj ayağı çok sıkmayacak şekilde bağlanmalı ve gece yatmadan önce çıkarılmalıdır.

Kaldırma: Burkulan ayak şişmeyi kontrol altında tutabilmek için kalp hizasından yüksekte tutulmalıdır. Ayak destekli bir biçimde şişlik ininceye kadar mümkün olduğunca yüksekte tutulmalıdır.

İlaçlar: Parasetemol gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, burkulan ayağın verdiği ağrıyı azaltmakta kullanılabilir. Doktorlar parasetemolün yanında kodein de yazabilir. Burkulmadan 48 saat sonra doktorlar, burkulan ayak bileğinin etrafındaki şişmeyi azaltmak için ibuprofen tavsiye edebilir. Bu ağrı kesiciler ayak burkulmasına iyi gelir.

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI HAKKINDA SORULARINIZI YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ayak-bilegi-burkulmasi-ne-zaman-iyilesir

Bu yazı ayak bileği burkulması morarma sonrası şişlik ne zaman iyileşir ne zaman geçer ne iyi gelir nedenleri belirtileri tedavisi nasıl anlaşılır geçer tedavi edilir önlenir hangi krem ilaç iyi gelir ne yapmalı egzersizleri sonucu ödem için bileklik hangi doktor bölüm bakar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın