Ayak Ağrısına Ne iyi Gelir Nasıl Geçer

0
1794
Okunma

Hani derler ya akılsız başın cezasını ayaklar çeker diye, ne yazık ki bazen ayaklarımızı çok yıpratır ve üzerine geliriz. Kimi zaman yanlış hareket ve egzersizler, bazen ise çok fazla efor sarf ederek ayak ağrısı problemi ile karşı karşıya geliriz.

Biz bu yazımızda ayak ağrısına karşı doğal ve bitkisel çözümleri yazarak ayak ağrınızı hafifletmeye çalışacağız. Yazımızı beğenirseniz paylaşarak ve yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

Ayak Ağrısına Ne iyi Gelir? Ayak ağrısını geçirmek için kullanılan doğal tedavi yöntemlerini şu şekilde sıraladık.

Buz: Buz ayaklarda oluşacak şişliği azaltmaya yardımcı olur. Biraz buz küpü ezilir ve ince bir plastik torbaya konur. Etkilenen bölgeye kompres şeklinde uygulanabilir. Etkilenen alanlara dairesel bir hareketle hafifçe masaj da yapılabilir. Buz küpleri yerine dondurulmuş sebzeler de kullanılabilir. Buz ve soğuk uygulamalar sinir uçlarına nüfuz eder ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur.

Sıcak ve Soğuk Su: Bir kovaya soğuk su diğerine de sıcak su konur. Rahat bir sandalyede oturulur ardından ayaklar önce soğuk su da ardından sıcak suda bekletilir. Her iki kovada da 5 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Bu uygulama kan dolaşımını hızlandırır ve kasların rahatlamasına yardımcı olur.

Sirkeli Su: Sirke, ayak ağrısı için popüler ev ilaçları arasındadır. Tendinit ve burkulmanın yanı sıra tüm ayak ağrılarını yatıştırır. Sıcak ya da soğuk halde sirke kullanılabilir. Sirke ve su eşit miktarda karıştırılarak ısıtılır. Bu karışımda ıslatılan havlu ayaklara uygulanır. Havlu ciltte 5 dakika kadar bekletilebilir. Aynı işlem soğuk su ile de yapılabilir.

Tuzlu Su: İki yemek kaşığı epsom tuzu sıcak suya eklenir. Bu su içerisinde ayaklar 15 ya da 20 dakika kadar bekletilir. Ardından cilt nemlendirici krem uygulanmaması önerilir. Bu uygulama cildi besler ve nemlendirir.

Kırmızı Biber: Acı biber, kas ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Özellikle zorlanma sonucu olan ağrılarda, kireçlenme, bel ağrısı gibi durumlarda etkilidir. Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin adındaki madde ağrının yatışmasına yardımcı olur. Yarım çay kaşığı kırmızıbiber tozu yarım kova sıcak suya eklenir. Bu su içerisinde ayaklar bir süre bekletilir.

Ayak Ağrısına iyi Gelen Egzersizler: Özellikle topuk ağrısında etkili bir çözümdür. Rahat bir sandalyede oturulur, bacaklar birbirine paralel tutulur. Ardından bacak göğüs bölgesine doğru çekilir ve gerilir. 60 saniye kadar bu şekilde durulduktan sonra aynı işlem diğer ayağa da yapılır. Günde 5 kez tekrarlandığında ayak ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Ayak Ağrısına iyi Gelen Yağlar: Okaliptüs, biberiye ve nane yağı gibi yağlar; acıyan, ağrıyan ve şişmiş ayakları yatıştırmaya yardımcı olur. Sıcak su içerisine her yağdan 4 damla eklenir. Bu su içerisinde ayaklar yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Ayak ağrılarını gidermek için en etkili çözümlerden biridir.

Ayak ağrısı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz; daha önce yazdığımız ayak ağrısı nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

AYAK AĞRISI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ayak-agrisina-ne-iyi-gelir

Bu yazı ayak ağrısına iyi gelen kremler yağlar ayakkabılar dua bitkiler ne iyi gelir limon lahana soğuk su hangi doktor bakar bölüme gidilir için masaj tabanlık ne yapmalı jel merhem kür nasıl geçer tedavi edilir olur azaltılır neden ağrır nedendir doğal bitkisel kesin çözüm çare evde son neyin habercisi ayak ağrısını ne geçirir geçiren dua bele vurması ayak ağrısını ne dindirir ne keser giderir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın