Ayak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

0
855
Okunma

Ayaklarımız gün boyu bütün vücudumuzun yükünü çekmekte, haliyle bu sebepten oldukça yorgun düşmekte ve yıpranmaktadır.

Bu yazımızda sizlere ilk önce ayak ağrısının nedenleri ve sebepleri, daha sonra ayak ağrısına pratik çözümler ve alternatif öneriler, son olarak ise ayak ağrısına karşı doğal ve bitkisel çözümler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Sizde de ara ara veya sürekli şekilde ayak ağrısı problemi oluyorsa ve ayak ağrısına karşı çözüm arayışında iseniz bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ayak Ağrısının Nedenleri: Ayakta oluşan ağrıların çoğunluğu tedavi edilebilecek durumlarken, bazıları ise ya tedavi edilemez, ya da tedavi süreci oldukça uzun sürer. Şimdi dilerseniz ilk önce sizlere ayak ağrısının genel nedenlerini sıralamak istiyorum.

– Aşırı yürüyüş,
– Fazlaca aynı pozisyonda ayakta durmak,
– Dizleri fazlaca kırarak uzun süreler oturmak,
Tırnak batması,

– Yanlış ayakkabı seçimi,
Romatoit artrit,
– Düztabanlık,
– Aşırı zorlanmalar,

– Ayak bağlarında meydana gelen deformasyonlar,
Ayak çıbanları,
– Ayakta meydana gelen iyileşmeyen yaralar,
– Topuk dikeni, nasır ve benzeri durumlar ayak ağrısının başlıca nedenleridir.

Pratik Öneriler: Yanlış ayakkabı seçimi veya kalitesiz ayakkabı kullanımı da ayak ağrılarına neden olan önemli bir durumdur. Şunu unutmamalıyız ki ayağı destekleyebilen kaliteli ayakkabılar sağlığımız açısından çok önemlidir.

Uzun süreli yürüyüşlerde yürüyüş temposunun değiştirilmesi ayak ağrılarına karşı alınabilecek iyi bir önlemdir. Çünkü yürüyüş temposu değiştiğinde yürüyüşe katılan kaslara binene yük de değişecektir.

Fazlaca aynı pozisyonda ayakta durmak çeşitli meslek guruplarında karşılaşılabilen bir durumdur. Bu meslek guruplarının daha bol ayakkabı giyerek ve ara sıra ağırlığı bir ayaktan diğerine kaydırarak ayak ağrılarını hafifletmesi mümkündür.

Tedavi Edilemeyen Durumlar: Düztabanlık, ayak kaslarındaki doğuştan gelen şekil bozuklukları, kemik eğrilikleri gibi durumların tedavisi mümkün olmayabilmektedir. Bu durumlarda ayak ağrılarının ancak geçici bir süre rahatlatılması mümkündür. Dinlenmek en iyi rahatlatma yöntemidir.

Ayak Ağrısına Ne iyi Gelir? Ayak ağrıları için birçok zaman bitkisel çözüm yollarına başvururuz. Aşağıdaki bitkisel yolları ve şifalı bitkileri ayak ağrısı tedavisinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ayak Ağrısına Bitkisel Çözüm: Bir kaba, 2 kahve fincanı zeytin yağı konduktan sonra, üzerine 2 tatlı kaşığı ufalanmış papatya çiçeği ilave olunur. 3 gün bekletilir. Kullanılmadan önce, iyice çalkalanır. Bu karışımla, ağrıyan yerler iyice ovulur. Sonra, yünlü bir bezle sarılır, üşütmemeye dikkat edilir.

Ayak Ağrısına Doğal Çözüm: Bir lahana yaprak yaprak soyulduktan sonra, orta büyüklükte bir tencereye konur. üzerine çıkacak kadar su ilave edilip, kaynatılır. Sıcak yapraklar, ağrıyan yerlere sarılır. Soğuyan sıcağı ile değiştirilir.

AYAK AĞRISI KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ayak-agrisina-ne-iyi-gelir

Bu yazı ayak ağrısına iyi gelen şeyler ilaçlar dua ne iyi gelir hangi bölüm doktor bakar doğal kesin bitkisel çözüm çare için krem hacamat okunacak dua masaj yağı neden olur ne yapmak lazım gelir neyin belirtisi neye işarettir nasıl geçer olur önlenir tedavi edilir ayak ağrısının sebepleri nedenleri belirtileri nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın