Avuç İçi Terlemesi Neden Olur Nasıl Geçer

0
683
Okunma

Sizlere bu yazımda özellikle yaz aylarında daha sık rastlanan ve bilhassa kadınların şikayetçi olduğu bir konu olan avuç içi terlemesi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Avuç içi terlemesi veya tıp dilindeki adıyla; palmoplantar hiperhidroz, kaygı, aşırı stres gibi psikolojik etkenlerin yanı sıra ter bezlerinin aşırı çalışmasına etken olan fizyolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Avuç içinde vücuttaki ter bezlerin yarısı bulunmaktadır. Bu yüzden stres, sıcak gibi etkenler söz konusu olduğunda, ilk olarak avuç içleri terlemeye başlar. Şimdi dilerseniz konumuzu biraz daha detaylı şekilde inceleyelim.

Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri: Kalıtımsal ve hastalıksal olmak üzere 2 gruba ayrılır.

1) Kalıtım: Bu duruma primer (birincil) avuç içi terlemesi deniliyor. Bu kişilerin önceki nesillerinde de aynı durum sık sık görülür, çünkü genetiktir. Terleme nedeni kaygı, gerginlik, korku, öfke ve benzeri yoğun duygu durumları yüzünden sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması olmaktadır.

2) Bazı Hastalıklar: Aşağıdaki hastalıklar avuç içi terlemesine yol açabilir:

– Enfeksiyon ve iltihaplar. Tırnak mantarı gibi bölgesel veya tüberküloz gibi genel enfeksiyonlar

– Periferik Otonom Nöropati (irade dışı vücut fonksiyonlarını kontrol eden sinirlerdeki hasar) gibi sinir hastalıkları

– Arteriyovenöz Fistüller (toplardamarlar arasında oluşan beklenmedik kanalların yol açtığı bir hastalık)

– Akromegali (Kemik irileşmesi, kontrolsüz büyüme)

– Akrodinya (El ve ayaklarda hassasiyet artışı ile kendini gösteren bir hastalık)

– Bölgesel karmaşık ağrı sendromu

– Konjenital Pakyonikya (Doğuştan gelen çok nadir bir cilt hastalığı)

– Birincil hipertrofik osteoartropati (aşırı büyüme ile ilgili eklem ve kemik hastalığı)

– Konjentinal Diskeratoz (Keratin doku bozukluğu)

– Glomus el tümörü ve Soğuk yakması.

Bu sorunlardan kaynaklanan durumlara sekonder (ikincil) avuç içi terlemesi denilmektedir.

Avuç İçi Terlemesi Tedavisi: Medikal olarak 4 tür tedavi yöntemi vardır. Sırayla bunları aktaralım.

İyonoforez: Bu tedavide su yardımıyla cilt altına elektrik akımı verilir. Bu sayede terleme geçici olarak engellenir. Elektrik akımı suya verildiğinde, eller suyun içine sokulur. Bu aşamada karıncalanma oluşsa da, ağrılı bir tedavi değildir.

Oral İlaçlar: Hastaya antikolinerjik ilaçlar verilerek, ilaçların yan etkisiyle terleme durdurulmaya çalışılır. Ancak bu ilaçlar ağız kuruluğu gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

Botulinum Toksin Enjeksiyonları: Bu yöntem kalıcı olmasa da, terlemeye bir süre engel olabilir. Terlemeye neden olan sinirlerin iletimini engelleyecek enjeksiyonlar uygulanır. Üstelik ağrılı bir tedavi sürecidir.

Sempatektomi: Bu tedavide göğüsteki bir sinirin ameliyatla kesilmesi sonucunda, kalıcı şekilde terlemeye neden olan sinir sinyalizasyonu bozulmuş olur. Bu şekilde avuç içi terleme önlenmiş olur. Ancak bu tedavi vücuttaki farklı bir alanda aşırı terlemeye neden olabileceğinden, en son çare olarak dikkate alınır.

Avuç İçi Terlemesine Bitkisel Çözüm: Size tamamen bitkisel olan bir kür tarifi vereceğim.

Malzemeler: 1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı deniz tuzu.

Uygulanışı: Elma sirkesi ve deniz tuzu küçük bir kapta karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra ellere sürülüp beş dakika bekletilir. Bu uygulamayı bir hafta boyunca her gün gerçekleştirirseniz, avuç içlerinde oluşan terlemenin azaldığını göreceksiniz.

Avuç İçi Terlemesine Ne iyi Gelir? Her sabah bir fincan domates suyu içmeniz faydalı olacaktır. Antioksidan bakımından zengin olan domates, ter bezlerinin çalışmasını düzenler. Buna ek olarak her gün bir avuç üzüm yiyin. Üzüm vücudu serin tutmaya yardımcı olur.

AVUÇ İÇİ TERLEMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAavuc-ici-terlemesi-bitkisel-cozum

Bu yazı avuç içi terlemesinin nedenleri tedavisi çözümü nedeni ne iyi gelir hangi bölüm bakar doktora gidilir doğal bitkisel çözüm neden olur neyin belirtisi ne anlama gelir nedenleri nelerdir nasıl geçer tedavi edilir için krem ilaç merhem evde kesin son ne yapılmalı hangi hastalığı belirtisidir nasıl önlenir avuç içi terlemesi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: avuç içi terlemesi neden olur

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın