Avakado Yağının Faydaları Kullanımı Yararları

0
883
Okunma

Tropikal meyvelerden biri olan avokado artık ülkemizde de kolayca bulunabilen faydalı bir meyvedir. Özellikle son bir kaç yılda neredeyse her markette avokado meyvesi kolayca bulunur bir hale geldi.

Avokado meyvesi kadar yağı da oldukça yararlıdır. Avokado yağı zeytin yağına çok benzemekle beraber daha sağlıklıdır ve bu yüzden mutfağınızda zeytinyağının yerini bile tutabilir. Hoş şu an için maliyet olarak biraz pahalı bile olsa, yemeklerinizde bu yağı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Unutmadan şunu da söyleyelim bu meyvenin doğru yazılış şekli avokado ama biz google amcada bile avakado diye aramaktayız. Hatta o kadar çok aramışız ki avakado mu demek istediniz diye uyarı veriyor. Şahsen ne ben ne google ne de yiyenler tam adını kestiremiyor.

Avokado Yağı Nasıl Elde Edilir
Avokadodan soğuk pres yöntemiyle oldukça yüksek kalitede yağ elde edilir ve bu bitkinin barındırdığı E vitaminini korumakla beraber düşük asit seviyesi ve oksidasyon oluşur.

Avokado Yağının Vitaminleri
Avokado yağında A, B1, B2, pantothenik asit (B5), D ve E vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca lesitin ve yağ asitlerince zengindir.

Avokado Yağının Faydaları
* Cildi nemlendirici özelliği vardır.
* Cilt yumuşatıcı etkisi vardır.
* Kas gevşeticidir.
* Selülit için yararlıdır.
* Böbrek taşı söktürücü olarak faydalıdır.

Avokado Yağının Zararları: Avokado yağının bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur. Ancak uygun ölçülerde ve dozunda kullanılması tavsiye edilir.

Avokadonun Cilde ve Saçlara Faydaları: Avokado cildi nemlendirici ve yumuşatıcı etkiye sahiptir. Özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış, yaşlanmış deriyi iyileştirir ve güçlendirici etkisi vardır. Bol miktarda içerdiği A vitamini, hücrelerin yenilenmesini destekler. Üst deride kepeklenmeyi, nasır oluşumunu önlemeye faydalıdır. Saç bakımında da oldukça etkilidir. Cilde ve saçlara bu kadar yararlı olmasının sebebi içerdiği doğal E vitaminidir. Avokado içeren krem ve cilt maskeleri bu nedenle çok faydalı olacaktır.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır: Avokado yağı dahilen kullanılacaksa; 1 fincan suya 4 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Eğer haricen kullanılacak ise; cilde masaj yaparak kullanılır.

AVOKADO YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAavokado-yagi-neye-yarar

Bu yazı avokado yağının saça cilde yüze faydası faydaları zararları özellikleri nelerdir yararları kullanımı nasıl içilir tüketilir yapılır çıkarılır elde edilir kullanılır uygulanır sürülür satın al fiyatı maskesi ne işe yarar yarıyor nelere neye iyi gelir nerede satılır nedir ne kadar neye yarar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın