Ateş Nedir Neden Nasıl Çıkar

0
691
Okunma

İnsan sağlığının etkilendiğinin en önemli belirtilerinden birisi tansiyon, diğeri ise ateştir. Şimdi bu kadar önemli bir olgu olan ateş hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Ateş nedir, ateşi düşüren ve yükselten şeyler nelerdir, ateşin belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi sorulara yanıt bulmak istiyoruz.

Ateş Nedir? Ateş, genellikle hastalıkla ilgili bir durum sonucunda vücut ısısının geçici olarak normalin üstüne çıkması durumudur. Ateş yükselmesi vücutta bazı şeylerin ters gittiğinin bir belirtisidir.

Yetişkinler için ateş yükselmesi rahatsız edici olabilir ancak vücut ısısı 39,4 derece ve üzerine ulaşmadıkça önemli bir sorun teşkil etmemektedir. Çocuklar ve bebeklerde ise hafif ateş yüksekliği bile ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir, dikkate alınmalıdır.

Normal Vücut Isısı Nedir? Normal vücut ısısı 36,1 derece ile 37,2 derece arasında değişiklik gösterebilir. Günün bazı saatlerine ve yapılan faaliyetlere göre vücut ısı ve ateş durumu değişmektedir. Yaşlı insanların vücut ısıları genellikle gençlere oranla daha düşük olur.

Yüksek Ateş Kaç Derecedir? Yetişkinler için; Rektal ya da kulaktan ölçüm: 38 derece ve üzeri, Ağızdan ölçüm: 37,8 derece ve üzeri, Koltuk altından ölçüm: 37,2 derece ve üzeri. Çocuklar için; Rektal ya da kulaktan ölçüm: 38,1 derece ve üzeri, Ağızdan ölçüm: 37,6 derece ve üzeri, Koltuk altından ölçüm: 37,4 derece ve üzeri.

Ateş Neden Çıkar? Vücutta bir enfeksiyon ya da bir hastalık olduğu zaman bağışıklık sistemimiz tepki gösterir ve beynimizin hipotalamus adlı bölgesi vücut ısısını yükselterek hastalığa neden olan organizmaları öldürmeye çalışır. Ateş vücudun hastalıktan kurtulmasına yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda normalden fazla yükselir ve ciddi sorunlara yol açabilir.

Ateşi yükselten durumları şu şekilde sıralayabiliriz; Virüsler, Bakteriyel enfeksiyonlar, Güneş çarpması, Romatoid artrit gibi bazı iltihaplanmalar, Kanser, Antibiyotikler ya da bazı ilaçlar, Difteri, tetanos gibi bazı aşılar, Lupus, İnflamatuar bağırsak hastalığı, Kan pıhtısı, Uyuşturucu kullanımı, Çocuklarda diş çıkarma, Gıda zehirlenmesi.

Ateş Belirtileri Nedir? Titreme, ürperme, kasılma, Kaslarda ve eklemlerde ağrı, Baş ağrısı, Aşırı terleme ya da aralıklarla soğuk soğuk terleme, Kalp hızında artış, çarpıntı, Yüzde kızarıklık, Baygınlık hissi, Baş dönmesi, Güçsüzlük, İştah kaybı, Çocuklarda ve bebeklerde sinirlilik huysuzluk hali, Çocuklarda kulak ağrısı, kusma, ishal, kafa karışıklığı.

Ateş Nasıl Düşürülür? Ateşi düşürmek için reçetesiz ve reçeteli ilaçlar ile evde yüksek ateş için doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Reçetesiz ilaçlar: Yüksek ve orta şiddetli ateş durumunda doktorunuz Tylenol, Advil, Aspirin gibi ateş düşürücü reçetesiz satılan ilaçları önerebilir. Bu ilaçlar kullanma talimatlarına ve doktorun tavsiyesine uygun olarak kullanılmalıdır ve doz aşımından kaçınılmalıdır.

Bu ilaçlarda doz aşımı ve uzun süreli kullanım karaciğer ve böbrek hasarına sebep olabilir, hatta hayati tehlikeye yol açabilir. Çocuklara aspirin verilmemelidir.

Reçeteli ilaçlar: Ateşe yol açan alttaki sebeplere bağlı olarak doktorunuz bazı ilaçlar reçete edebilir. Örneğin eğer ateşe yol açan bakteriyel enfeksiyon ise doktorunuz antibiyotik reçete edecektir.

Ateşin sebebi virüs ise antibiyotik verilmez zira virüslerin tedavisi yoktur. Ancak bu durumlarda ateş düşürmeye yarayan semptom giderici ilaçlar reçete edilebilir ve hastaya bol sıvı tüketip istirahat etmesi önerilir.

Evde tedavi yöntemleri: Bol sıvı tüketilmelidir. Ateş vücutta sıvı kaybına ve dehidrasyona yol açar, bu yüzden bolca su, meyve suyu ve çorba tüketilmelidir. 1 yaşından küçük çocuklar için dehidrasyon durumunda kullanmak için elektrolit ve sudan oluşan solüsyonlar kullanılabilir.

Hasta bolca istirahat etmelidir, yoğun fiziksel aktivite ateşi daha da artırabilir bu da riskli durumlara yol açar. Ayrıca hastayı serin tutmak gerekir. Bu nedenli kalın kıyafetler giyilmemeli, oda ısısı fazla yüksek olmamalı ve yalnızca tek bir yorgan ya da battaniye kullanılmalıdır.

ATEŞ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA SORU SORMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

ates-nasil-duser

Bu yazı ateş nedir kimya pdf wikipedi tıp neden çıkar nedenleri belirtileri neden düşer yükselir nasıl geçer oluşur çıkar ölçülür tansiyon nabız ilişkisi ateşi düşürmenin yolları bebek çocuk yetişkin tedavisi vücut ısısı dengesizliği nedir neyle ölçülür sensörü düşünce ne olur ısısının düzenlenmesi diğer adı artması yükselmesi düşmesi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: Ateş neden çıkar sağlık, ateş neyle yükseltilir

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın