Astım Hastalığı Nedir Neden Olur

0
341
Okunma

Özellikle kış aylarında ve havası temiz olmayan yerleşim yerlerinde daha sık rastlanan bir hastalık olan astım hastalığı hakkında bilgiler vermek istiyorum bu yazımda.

Kısaca astım nedir, astım hastalığının nedenleri, belirtileri ve astım tedavisi hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. Konuyu beğenirseniz; beğenerek ve yorum yaparak bizlere destek vermeniz bizi mutlu edecektir.

Astım Nedir? Astım, solunum yollarına zarar veren, iltihabi kronik bir akciğer hastalığıdır. Astım tekrarlayan hırıltı dönemlerinde, göğüs sıkışmasına, nefes darlığı ve öksürmeye neden olur. Öksürük sıklıkla gece veya sabahın erken saatlerinde artar. Astım her yaştan insanı etkiler, ancak çoğunlukla çocukluk döneminde başlar.

Astımın dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte görülme sıklığı %15 kadardır. Bu oran hava kirliliğinin yüksek olduğu kent merkezlerinde daha yüksektir.

Astım Neden Olur? Astım gelişiminde irsi ve çevresel faktörler rol oynar. Hastaların şikayetleri sigara dumanı, hava kirliliği, soğuk hava, egzersiz, enfeksiyon gibi  tetikleyici  veya  ev tozu akarları, hayvan tüyleri, polenler, küf mantarları, hamam böceği, besinler ve ilaçlar gibi duyarlı oldukları alerjenlere temas ile ortaya  çıkar.

Bu durum klinikte öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi şikayetlerle kendini gösterir. Hastalık durumundaki bu kötüleşmeler astım atağı olarak adlandırılır. Ailesinde alerji veya alerjik hastalık olan çocuklar astım gelişimine daha yatkındır.

Astım Belirtileri Nedir? Astım hastalığının genel belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

Astım, karakteristik olarak ataklar halinde seyreder, Nefes darlığı, göğüste sıkışıklık hissi, hırıltılı solunum,

Öksürük, zor çıkarılan koyu balgam Astımla birlikte seyreden alerjik rinit, sinüzit, göz alerjisi, egzama görülebilir,

Ataklarının çoğu gecenin ileri saatlerinde ve sabaha karşı ortaya çıkar, Atak sırasında astım tanısı koymak hekim için daha kolaydır,

Atak dışında ise hastalığın öyküsü hekimi astım tanısına yönlendirir, Tanı için akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, alerji testi, kan testi istenir.

Astım tanısında en önemli nokta aileden ayrıntılı  öykü alınmasıdır. Hastanın  muayenesinde her zaman bulgu olmayabilir. Belirtilerin ataklar halinde ortaya çıkıp  tekrarlayıcı olması, gece veya sabaha karşı artması, viral  enfeksiyon,egzersiz veya gülme, ağlama ile tetiklenmesi, allerjenlerle temas sonrası ortaya çıkması önemli ipuçlarıdır.

Astım Tanısı Nasıl Konur? Tanıda daha sonraki aşama, hastanın solunum fonksiyon testleri ile değerlendirilmesi ve hava yolu tıkanıklığının ortaya konmasıdır. Bu testlerle akciğerlerin kapasitesi, astım hastalığının  şiddeti ve hastanın klinik durumu hakkında önemli bilgilere ulaşılır. Yeterince uyum sağlayamadıkları için 5 yaşından küçük çocuklara uygulanamaz.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır? Astım  etkin ve   uygun  tedavi   ile  kontrolü sağlanabilen bir hastalıktır. Astımda kontrol hastalığın şiddetine yönelik uygun  ilaç tedavisi ile birlikte çevresel korunma ile sağlanır.

Çevresel  korunma, allerjen olarak bildiğimiz ajanların hastanın yaşam ortamından uzaklaştırılmasını hedefler. Hasta ve ailesinin astım ve allerji konusunda eğitimi ile sağlanır. Astımda kontrol hastaların gece ve gündüz yakınmalarının ve astım ataklarının, hastane ve acil başvurularının olmaması, ilaç gereksinimlerinin ortadan kalkması veya azalması anlamına gelir.

Tedavide iki tip  ilaç  kullanılır:

– Hızlı etki eden rahatlatıcı bronş genişleticiler ile yakınmalar ve ataklar  düzeltilir .

– Uzun dönemde kontrol edici  ilaçlar  ile astım yakınmaları ve  ataklar önlenebilir. Bunların en önemlisi nefes yolu  ile  alınan kortizon içeren spreylerdir.

Günümüzde mevcut  etkin ilaçlar, uluslar arası  tedavi protokolleri ve çevre  kontrol önlemleri  ile  astımlıların çoğu sağlıklı  bir yaşam sürebilir.

Dilerseniz site içerisinde daha önce paylaştığımız astıma ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ASTIM HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAastim-hastaliginin-nedenleri

Bu yazı astım hastalığının tedavisi nedenleri belirtileri ilaçları anlamı açıklanması evreleri tedavileri korunma yolları sebebi nedir neden olur ne iyi gelir ne demek nelere yol açar kısa bilgi nefes darlığı nasıl oluşur tedavi edilir iyileşir bir hastalıktır geçer yenilir belli olur atlatılır için hangi bölüme doktora gidilir ne yapmalı yapılması gerekenler hakkında bilgi dua astımın çaresi çeşitleri komplikasyonları faydaları sebebi konusunda kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın