Astigmat Ne Demek Neden Olur

0
409
Okunma

Toplumda sık karşılaşılan göz rahatsızlıklarının başında gelen hastalıklardan birisi astigmat problemidir.

Biz bu yazımızda sizlere astigmat nedir, astigmatın nedenleri ve belirtileri ile astigmat hastalığı için tedavi yöntemlerini aktarmaya çalışacağız. Yazımızı beğenirseniz; beğenerek ve paylaşarak bizlere destek verebilirsiniz.

Astigmat Nedir? Astigmat, en basit anlatımıyla gözünüzün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozularak ışığı doğru biçimde kıramamasıyla, görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına sebep olan görme bozukluğudur.

Kornea, normalde düzgün bir yuvarlaklığa sahiptir, astigmat rahatsızlığında ise yumurta gibi eliptik bir basık şekille dikey veya yatay ağırlıkla bombe yaparak tek odak notası iki odak noktası oluşturuyor. Bu sebepten dikey veya yatay bozulmalar olmakta.

Astigmat Nedenleri: Astigmat, kalıtsal yani genlerden geçen ve doğumda oluşan bir göz hastalığıdır. Yaşam süresince herhangi bir nedenden dolayı astigmat hastalığı oluşmaz. Ancak günlük alışkanlıklarımız ve gözlerimizdeki diğer iyi ve kötü durumlar, astigmat hastalığının derecesini etkileyebilir.

Astigmat Belirtileri Nedir? Astigmat, ilk aşamalarında anlaşılması biraz dikkat gerektiren bir göz kusurudur. Özellikle çocuklarda anlaşılması zor olduğundan muhakkak bir göz doktorunda muayene olunması gerekmektedir. Küçük yaşlarda tedavi edilmeyen astigmatlı çocuklarda göz tembelliği olabilir.
Çocuklardaki belirtiler:

Gözleri kısarak bakma,

Okurken, okuma yapılan yüzeye iyice yaklaşma ve çok yakından okuma eğilimi,

Çocukların özellikle yazıları bozuk yazması,

Yürürken koşarken sebepsiz yere dengesini kaybedip düşmesi,

Çocuğun karşıya bakarken başın yan pozisyonda olması, başını sağa sola doğru eğerek karşıya bakması, astigmatizma ya da benzeri göz rahatsızlıklarını akla getirmekteymiş.

Yetişkinlerdeki belirtiler:

Bulanık görme, mesafe arttıkça netlik kaybı

Baş ve göz çevresinde ağrı – özellikle okuma yaptıktan sonra

Dİkey ve yatat çizgilerde bozulma

Okumada dikkat toplayamama, uzun paragraflarda harflerin üst üste binmesi

Gözlerin erken yorulması

Astigmat Tedavisi: Astigmat hastalığının tedavisi için gözlük, lens ve ameliyat seçenekleri vardır.

Gözlük: Gözlük tedavisinde kullanılan gözlükler, özel merceklerden yapılmaktadır ve gözlerin retinasındaki düzensiz şekilleri eşitlemektedir. Gözlük, astigmata ek olarak, miyop ya da hipermetrop gibi diğer kırılma kusurlarını tedavi etmek için de kullanılabilmektedir.

Lens: Gözlüklerde olduğu gibi, kontakt lensler de astigmat göz kusurunu düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Birçok türde kontakt lens bulmak mümkündür. Bu kontakt lensler, sıkı, yumuşak, genişletilmiş kullanımlı, tek kullanımlık, sert, gaz geçirgenliği olan ve bifokal (çift odaklı) kontakt lensler şeklindedir.

Kontakt lensleri tüm artıları ve eksileri ile doktorunuza danışarak, sizin için kontakt lens tedavisinin ne derece uygun olacağını öğrenmenizde fayda vardır.

Lasık Ameliyatı: Lazer destekli keratomileusis (LASIK), bir astigmat tedavi sürecidir. Doktor, keratom adı verilen ince bir alet kullanarak, gözün içine yani retinaya, ince yuvarlak menteşeli bir kesim uygular. Ayrıca, bu kesim işleminin aynısı, özel olarak lazer yardımı ile de yapılabilmektedir.

Dilerseniz daha önce sitede paylaştığımız astigmata ne iyi gelir başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz.

Dilerseniz diğer göz rahatsızlıkları konusunda paylaştığımız; göz kuruluğu, göz tansiyonu, göz sulanması, göz bulanıklığı, göz kızarması, göz nezlesi, göz iltihabı, göz yorgunluğu, göz kararması, göz yanması, göz ağrısı, göz seğirmesi başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.
ASTİGMAT HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAastigmat-ne-demek
Bu yazı astigmat nedir ne demek neden olur ilerler ne yapar astigmatın nedenleri zararları tedavisi sebebi anlamı doğal tedavisi belirtileri nedir ilerlemesi kaç yaşında durur tedavisi var mı astigmat testi için gözlük renkli en iyi lens lazer tedavisi egzersiz ne yapmalı göz egzersizleri kullanımı nasıl tedavi edilir oluşur düzelir ilerler bir hastalıktır görür azalır ortaya çıkar mercekle düzeltilir ölçülür hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın