Aspirinin Faydaları Zararları ve Etkileri

0
821
Okunma

Bu yazımızla birlikte sizlere artık ilaçların kullanımları, faydaları ve zararları ile alakalı bilgiler aktarmaya başlıyoruz. İlk konumuzu en çok kullanılan ilaçlardan birisi olan aspirin hakkında yazmak istiyorum.

Aspirinin ortaya çıkması, kimyager Felix Hoffmann’ın 1897’de saf asetilsalisilik asit (ASA) üretmesiyle mümkün olmuştur. ASA, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Aspirinin etken maddesidir. Kaynağı ise dünyanın her yerinde yetişen söğüt ağacıdır.

Aspirinin Faydaları ve Kullanımı: Dünyanın en çok kullanılan ilacı olan aspirin bütün dünya üzerinde günlük 100 tonluk bir tüketime ulaşmıştır. Peki aspirin nasıl kullanılır ne işe yarar isterseniz detaylıca bakalım.

Alzheimer: Bilimsel araştırmalar ortaya koymuştur ki aspirin kullanan kişilerde rastlanan alzheimer hastalığı aspirin kullanmayanlara göre daha azdır.

Yaşlanma: Aspirin yaşlanma belirtilerini de geciktirmektedir, bu henüz laboratuvar ortamında gözlemlenmiş bir bulgudur lakin ilerde insanlar üzerinde de gözlemlenmesi mümkündür.

Uçuk: Her gün günde 125 gram aspirin kullanırsanız, deri üstünde çıkan uçuklar hızla iyileşecektir. Aspirin uçuğa neden olan iltihabı hızla tedavi, eder.

Katarakt: Aspirin göz kaslarını güçlendirdiği için kullananlarda katarakta yakalanma riski daha azdır.

Siğil: Vücudunuzun herhangi bir noktasında oluşan siğillerin üstüne 1 aspirini toz haline getirerek sürün. 3 gün bu işleme devam edin. Üstünü yara bandıyla kapatın. Siğiliniz 3 gün içinde temizlenecektir.

Şeker Hastalığı: Şeker hastalarında körlük, böbrek kaybı, kalp hastalığı, kangren gibi dolaşım sisteminden kaynaklı hastalıklar sık sık görülebilmektedir. Aspirin kullanımı kişinin kanını seyrelttiği için doğal olarak kan akışını da hızlandırır. Kan akışının hızlanması şeker hastalarında bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.

Kısırlık: Aspirin kısırlığa iyi gelir. Günde, 100 miligram aspirin alan kadınlarda yumurtalıklarda, kan dolaşımı arttığından hamilelik şansı %40 artar.

Damar Tıkanıklığı: Genelde kalça ya da karın bölgelerinde yapılan ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan damar içi pıhtıları, yapıştıkları bölgeden kopup kan aracılığı ile özellikle de akciğere taşınırsa hayati risk oluşturur. Bu durumlarda aspirin kullanımı kan pıhtılaşmasını %70 oranında engellediği için hayati riski ortadan kaldırır.

Kanser: Aspirin kullanan kadın hastaların ortalama olarak %50 ‘si, rahim kanseri riskine yakalanmamışlardır.

Ateş ve Ağrı: Yaygın olarak bilindiği üzere aspirin ateşlenmeyi engeller ve beyne ağrı hissini ileten hormonların hareketliliğini de azaltır. Bu azalma sayesinde ağrı hissi her geçen dakika dahada azalır.

Yan Etkileri: Salisalatlara ve diğer non-steroidal antienflamatuvar ilaçlara karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda, gebeliğin son üç ayında, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, gastrointestinal kanalda kronik ve aktif ülseri olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

ASPİRİN HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAaspirinin-hammaddesi

Bu yazı aspirinin faydaları zararları yan etkileri ham maddesi nedir aspirin nasıl içilir bulundu etki eder yapılır elde edilir içilir kullanılır nerelerde kullanılır neye iyi gelir ne işe yarar kullanım ölçüsü dozu fiyatı nedir özellikleri hammaddesi ne kadar ph değeri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın