Aşırı Terleme Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

0
367
Okunma

Özellikle malum dönemlerde ve loğusa dönemlerinde ortaya çıkan bir sorun olan aşırı terleme hakkında bilgiler vermek istiyorum sizlere.

Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir ve neden olur ya da nasıl geçer gibi sorularınız varsa doğru yerdesiniz. Şimdi sayfayı kapatmadan yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Aşırı Terlemenin Nedenleri
Aşırı derecede terleme problemi  insanların sadece%1’inde görülen bir rahatsızlıktır. Birkaç özellik arz eden durum dışında nedeni bilinmemektedir. Aşırı terleme genellikle ergenlik döneminde başlar ve hayat boyu devam eder. Aşırı terlemenin sonucunda; psikolojik hastalıklar, menopoz, obezite diyabet, böbrek üstü bezi hastalıkları ve vücutta oluşan diğer enfeksiyonlar ile de ortaya çıkabilir.

Tedavi Zamanlaması
Aşırı terleme sorunu sağlığa zarar vermeyen bir rahatsızlık olsa dahi kişilerin sosyal yaşamını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek seviyeye gelmiş ise mutlaka tedavi edilmelidir.

Nasıl Hareket Etmeliyim?
Aşırı terleme olan kişiler öncelikle bir pratisyen hekime başvurmalıdır. Aşırı terlemeye neden olabilecek herhangi bir hastalık düşünülürse ilgili uzmana yönlendirilebilir.

Eğer ki aşırı terlemeye neden olan bir hastalık yoksa hasta ikinci sırada dermatoloji uzmanına gitmelidir. Hafif ve orta derecede terleme şikayeti olan hastalara öncelikle pomad ve sprey önerilebilir. Fakat terleme artık aşırı bir düzeyde ise diğer cerrahi müdahaleler uygulanmalıdır.

Aşırı Terleme Tedavisi
– İlaç tedavileri ilk alternatif olabilir.
– Terleme önleyici pomad ve losyonlar kullanılabilir.
– İyontoforez yapılabilir.
– Botox enjeksiyonu bir başka seçenektir.
– Cerrahi tedavi (sempatektomi)’dir ise son aşamada uygulanır.

İlaç Tedavileri
Terlemeyi önleyebilen birçok ilaç vardır. Psikotrop (sedatif) ve antikolinerjik (atropin) gibi ilaçlar kısa bir süreliğine faydalı olabilirler. Ancak bu ilaçların ağız kuruluğu, görme bulanıklığı ve hatta kalp krizi riskini arttıran yan etkileri mevcuttur ve bu nedenle fazla tavsiye edilmezler. Özellikle strese bağlı aşırı terlemelerde sakinleştirici nitelikli ilaçlar kullanılabilir.

Terleme hakkında sitemizde daha önce paylaştığımız terlemeye ne iyi gelir konusunu okumanızı da tavsiye ederiz.

AŞIRI TERLEME HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

asiri-terleme-neden-olur

Bu yazı aşırı terleme nedenleri neden olur neyin habercisi belirtisi nasıl tedavi edilir geçer önlenir giderilir aşırı terlemenin sebepleri nelerdir için hangi bölüme doktora gitmeliyim bitkisel doğal kesin çözüm ilaç ne yapmalı neden olan hastalıklar aşırı terlemek nedendir hastalık mıdır neyin belirtisidir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: hereket etdikte terlemenin sebebleri

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın