Artroskopi Nedir Ne işe Yarar Nasıl Yapılır

0
712
Okunma

Bugün bir arkadaşımın diz çapraz bağlarından ameliyat olmasının ardından hem aynı sorunu, hem de menüsküs sorunu yaşayan veya elinde sinir sıkışması olan kişilerin mutlaka başvurması gereken bir cerrahi tedavi yöntemi olan artroskopi hakkında bir yazı yazmak istedim.

İlk duyduğunuz zaman diliniz biraz dönmeyebilir ama tanı ve tedavi anlamında oldukça faydalı olan artroskopinin hem ne demek olduğunu hem de diğer detaylı bilgilerini bu yazıda kolayca kavrayabilirsiniz.

Artroskopi Nedir? Kelime anlamı olarak ele almak gerekirse, ”eklemin içine bakmak” anlamında gelen artroskopi, eklem içerisine küçük kanallar yerleştirilmesi suretiyle, bu kanallardan eklemlere bakarak gerekli tanı ve tedavi şansı bulunmasına yarayan cerrahi bir yöntemdir.

Artroskopi Ne işe Yarar? Artroskopi sadece hastalıkların tanısı ve tedavi amacıyla kullanılmaz elbet. Ana faydasının dışında; biyopsi örneği almak, serbest dolaşan kıkırdak parçacıklarını çıkartma içinde kullanılabilir.

Artroskopi işlemi sırasında kullanılan optik sistem ve kamera aracılığı ile eklem içi büyütülerek detaylı olarak incelenmeye olanak verir. Bu işlem sayesinde başarı şansı kat ve kat artmaktadır.

Artroskopi Neden Yapılır? Şimdi sizlere artroskopi işleminin yapıldığı rahatsızlıkları kısaca sıralamak istiyorum.

– Menüsküs yırtıklarının tedavi edilmesinde,
– Erken yaşlarda görülen eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde,
Eklem iltihaplarının alınması işleminde,
– Eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılması için,
– Eklem içi iyi huylu tümör ve kistlerin cerrahi müdahalesinde,

– Dizde oluşan enfeksiyon ve ödem durumlarında,
– Tekrarlayan omuz çıkıklarının tedavisinde,
– Diz kapağı kemiğinin sorunlarında,
– Eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde,
– El bileğinde görülen sinir sıkışmalarının gevşetilmesi için artroskopi işlemi uygulanır.

Artroskopi Nasıl Yapılır? Bu faydalı işlemin ne demek olduğunu ve hangi durumlarda yapıldığını gördük. Peki artroskopi nasıl yapılır şimdi de bunu açıklayalım.

İlk önce cerrahi müdahale için eklem üstünden 0,5 cm genişliğinde 2 adet delik açılır. Bu deliklerden birisine ekrana görüntü iletilmesini sağlayan alet (artroskop), diğer deliğe ise eklem içerisinde rahat çalışılmasını sağlayan cihazlar yerleştirilir. Bazı bu durumlarda bu yardımcı deliğin sayısı artabilir.

Artroskopi işleminde eklem içerine serum fizyolojik sıvısı boşaltılır. Bu sıvı hem eklemin içinin daha rahat görülmesini hem de eklem içinin yıkanarak temizlenmesini sağlar. Ameliyat bitince sıvı boşaltılır ve delikler dikilerek kapatılır.

Artroskopi sonrası alçı uygulanmaz ve çoğunlukla hafif ağrı kesiciler yeterli olur. Artroskopi işleminin süresi 30-60 dakika arasında değişir ve genel ya da lokal anestezi yapılır.

ARTROSKOPİ KONUSUNDA MERAK ETTİĞİNİZ SORULARI, YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

artroskopi ne işe yarar

Bu yazı artroskopi nedir ne işe yarar ne kadar sürer ameliyatı nedenleri nedir ne için yapılır nasıl yapılır uygulanıyor seti cihazı ameliyatı sonrası spor el aletleri zararları riskleri yan etkileri dezavantajları avantajları fiyatları kayıt görüntüleme sistemi menisküs diz çapraz bağ ameliyatı yapan hastaneler uzmanlar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın