Arpa Çayı Nedir Faydaları ve Yapılışı

0
735
Okunma

Sağlığa faydaları ile alternatif Çin tıbbında kullanıldığına dair tarihi belgeler bulunan arpa çayı hakkında kısa bir yazı paylaşmak istiyorum sizlerle.

Arpa çayının faydaları ve yararlarını, zararları ve yan etkilerini, ayrıca arpa çayının tarifi ve yapılışını paylaşacağız.

Japonya ve Kore’de oldukça popüler bir sıcak içecek olan arpa çayı hem kafein içermediği için kahvenin yerine alternatif bir sıcak içecek olarak hem de uykusuzluk sorunundan kanserden korunmaya kadar farklı faydaları ile sağlıklı bir bitki çayı seçeneği olabilir.

Arpa Çayı Nasıl Yapılır? Bir litre iyi suyu kaynattıktan sonra ateş kısın ve için 4 çay kaşığı kavrulmuş arpa atıp 2-3 dakika bekleyin. Ateşi söndürdükten sonra oda sıcaklığında 10-15 dakika soğumasını bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Dilerseniz buzdolabında soğutup buzlu içecek olarak da tüketebilirsiniz. Günde 2 kere öğünlerden sonra içilmesi tavsiye edilir. Arpa çayından en yüksek seviyede verim almak için çayınızı kavrulmuş arpa kullanarak hazırlamalısınız.

Arpa Çayının Faydaları: Arpa çayı zengin demir ve lif içeriği ile bir çok hastalığa ve rahatsızlığa karşı çözüm sunmaktadır.

Kanı temizler, Sindirim sorunlarına iyi gelir, Soğuk algınlığı belirtilerini geçirir, Vücut ısısını düşürür, Gece terlemesini önler, Diş etlerini korur.

Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır, Boğaz ağrısını alır, Mide bulantısına iyi gelir, Kalp sağlığını korur, Anti bakteriyel özelliği vardır, İdrar söktürücüdür, Kansere karşı koruma sağlar.

Yan Etkileri ve Zararları: Arpa ve arpa çayı tüketimi genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Ancak emzirme ve gebelik döneminde yemekler dışında takviye olarak kullanılması tavsiye edilmez.

Özellikle emzirme döneminde süt eksikliğine yol açabilir. Glüten içerdiği için glüten hassasiyeti bulunan kişilerin tüketmemesi gerekir.

Arpa çayını ayrıca arpa çayı kürü olarak da kullanabilirsiniz.

Arpa Çayı Kürü: Bir litre suda bir avuç arpa, kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Üzerine bir limon sıkılır. Balla tatlandırılır. Arpa çayı kürü iyi bir ateş düşürücü ilaçtır. Nezleyi, gribi, ağız ve boğaz, mide ve bağırsak, akciğer, karaciğer, dalak,böbrek, prostat, mesane iltihaplarını tedavi eder.

Öksürüğü, yarım baş ağrısını, asabi kusmaları, kansızlığı ishali, pekliği, kemik zafiyetini romatizma ve adale ağrısını, sıkıntıyı giderir.

ARPA ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. TIKLA YORUM YAZ

arpa-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı arpa çayının faydası faydaları yapılışı tarifi nasıl yapılır hazırlanır demlenir yan etkileri zararları kullananlar kullanıcı yorumları ne işe yarar neye iyi gelir nasıl içilir kullanılır yapılır yapılışı ne zaman ne kadar içilir zayıflatır mı kürü konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın