Aritmiye Ne iyi Gelir Bitkisel Çözüm Nedir

0
788
Okunma

Kalbimiz 5 litre kanı dakikada 60-100 kez atarak pompalar. Bu kalbin normal ve düzenli çalışması ile oluşur. Bazı zamanlarda bu sayı değişir. Kalp atışları ritm bozularak yavaşlayabilir (bradikardi) veya hızlanabilir (taşikardi). İşte kalp atışları esnasında ortaya çıkan bu kalp ritm bozukluklarına aritmi denir.

Şimdi kalp atışları üzerinde oluşan aritmiye ne iyi gelir ve aritmi için iyi gelen şeyler nelerdir bunları inceleyelim.

Aritmiye Ne iyi Gelir? Aritmiler/ ritim bozuklukları günlük yaşam tarzı alışkanlıkları ile ilgili olabilmektedir. Aşağıda belirtilen bazı ip uçları aritmi riskini azaltmada size yardımcı olabilir:
– Eğer sigara içiyorsanız, bırakın.
– Alkol alımını sınırlandırın.
– Çok daha az kafein alın ya da kafein almayı tamamen bırakın. Bazı kişilerin; çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekleri tükettiklerinde aritmi şikayetleri artmaktadır.
– Uyarıcılardan uzak durun. Uyarıcı maddeler içeren; öksürük ya da soğuk algınlığı için kullanılan ilaçları, bitkisel ürünleri ya da besin desteklerini kullanmayın.
Aritmiye iyi Gelen Yiyecekler: Aritmi için faydalı olan yiyeceklere balık ve balık yağı ile süt ürünleri örnek verilir.
Balık: Protein, vitamin (B6, B12), selenyum ve demir kaynağı. Yüksek derecede Omega 3 yağ asidi içeren somon, uskumru, ton balığı gibi balıklar kalp sağlığına son derece yararlı. Balık, kan pıhtılaşmasını azaltarak ritim bozukluklarını engelliyor.

Süt ve Ürünleri: Süt ve yoğurt gibi mandıra ürünleri yüksek kaliteli protein, kalsiyum, B vitamini, mineral ve düşük miktarda yağ içeriyor.

Balık Yağı: Kanama zamanını uzatır, damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir.

Aritmiye iyi Gelen Bitkiler: Kalp atış sayısı ve aritmiye iyi gelen bir çok faydalı bitki mevcuttur.

Kuşkonmaz: Düşük kalorili bir gıdadır ve B6 vitamini, folik asit, C vitamini, keratin ve çeşitli lifler içerir. 1 kase haşlanmış kuşkonmaz vücudun günlük B vitamini ihtiyacının yüzde 66’sını karşılar.

Arpa: Karbonhidrat deposu arpa, B6 vitamini, demir, çinko içerir. Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Muz: Potasyum içeriği nedeniyle bir mineral deposudur. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürür.

Sarımsak: İçinde bulunan besin ögelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

Ceviz, Fındık: Yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, Çavdar, Buğday: B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Yulaf gevreği, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimi artırılmalıdır.

Yeşil çay: Çay, antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkili oluyor. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine yeşil çay, ada çayı, papatya, rezene gibi bitki çaylarının tüketimi artırılmalı.

Domates Karpuz: Antioksidan özelliği olan laykopeni yüksek oranda içeriği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı bilinen bir gerçektir.

Keten Tohumu: Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içeriyor. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

ARİTMİ VE KALP HASTALIKLARI HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAZMANIZ YETERLİDİR. TIKLA YORUM YAP
aritmiye-ne-iyi-gelir
Bu yazı aritmiye iyi gelen besinler bitkiler otlar gıdalar ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm için şifalı bitkiler ne yapılmalı kullanılan ilaçlar nasıl tedavi edilir belli olur geçer hissedilir önlenir oluşur çeşitleri ilaçları yol açan faktörler yaklaşım aritmiyi tetikleyen yiyecekler ilaçlar en iyi doktor konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın