Arı Sütünün Faydaları Yan Etkileri ve Kullanımı

0
811
Okunma

Arı denilince akla ilk olarak bal gelir lakin bala göre daha lezzetli ve faydalı bir ürün olan arı sütünden bahsetmek istiyorum size bu yazımda.

Hem sağlık hem de güzellik alanında farklı konularda kullanacağınız arı sütünün fayda ve yan etkilerini kısa kısa anlatmaya çalıştım.

Arı Sütü Nedir? Arı sütü genç bal arılarının salgı bezlerinden üretikleri bir maddedir. Diğer arı ürünlerinin aksine varlığı uzun bir süre bilinmedi. Jel kıvamında krem renkte ve ekşi bir tada sahiptir. Kraliçe arı hayatı boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer bal arıları birkaç ay kadar yaşarken kraliçe arı 6 yıl yaşar. Kraliçe arıyla diğer bal arıları arasındaki bu farkın arı sütünden kaynaklandığı düşünüldüğü için arı sütüne olan ilgi ve araştırmalar artmıştır.

Çin, Japonya, Kore, Tayvan ve Yeni Zelanda arı sütünün üretim ve ticaretini elinde bulunduran ülkelerdir.

Arı Sütü İçeriği: % 66’ı sudan, % 14.5’i karbonhidrattan, % 4.5’i lipidden, %13 ‘ü aminoasitten oluşur. B1, B2, B3, B6, B12, biotin, folik asit, inositol, pantotenik asit, asetilkolin, A, C, D, E vitaminleri, bazı mineraller, enzimler, hormonlar ve 10 hydroxydelta 2-decenoic asit, antibakteriyel ve antibiyotik bileşenleri içerir.

Arı Sütü Kullanımı: Arı sütü preparatları taze veya dondurularak kurutulmuş olarak satılmaktadır. Hastalıklara karşı korunmak sağlıklı ve zinde kalabilmek için herkes arı sütünü kullanabilir. Arı sütü ısıya ve ışığa duyarlıdır. Bu yüzden muhafaza edilmesinde uyulması gereken kurallar vardır. Arı sütü kullanımı saf şekilde olabileceği gibi balla da karıştırılarak alınabilir. Tüketimi sırasında tahta kaşık kullanılmalıdır.

DİKKAT: İşçi arılar, 2-3 ay yaşarken, içlerinden sadece birisi 40 kat fazla; 5-7 sene ve binlerce yumurtalık bir verim ile yaşar. Bu arının tek farkı arı sütüyle beslenmesidir. İdeal arı sütü dozajlarıyla kullanıldığında insanlarda benzeri verim ve yaşam kalitesine yol açar. kanser başta olmak üzere bütün ağır hastalıklarla savaşımda önemli bir destektir. Gebelikle ilgili pek çok araştırma arı sütünün kadında doğurganlığı ve erkekte sperm kalitesini artırdığını çok net bir şekilde ispatlamıştır.

Arı Sütünün Faydaları: Şimdi sizlere kısa kısa arı sütünün faydaları ve yararlarından bahsedelim.

– Genel Performansı artırır.

– A, D, E, K, H ve B-Kompleks (9 tane B Vitamini çeşidinin hepsini) Vitaminlerini içerir. C vitamini ise eser miktardadır.

– İnsan metabolizmasına çok yönlü ve olumlu tesiri olan HDA-10 içerir.

– 22 farklı esansiyel aminoasit içerir. Özellikle büyüme çağında olanlar, sporcular, performanslı yaşam sürmek isteyenler için önemli bir katkıdır.

– Hastalıklara karşı direnci artırıcıdır. Kansere karşı koruyucu antioksidan özelliğe sahiptir.

– Kanserle savaşımda çok önemli bir destektir.

– Kalp-Damar Sistemini güçlendirir. Cerrahi müdahale geçirmiş olanlar ile kalp hastalıklarından dolayı tedavi görenlere küçük dozlar kullanmaları şartıyla tavsiye edilir.

– Damarları açar, damar tıkanıklığını önler.

– Hipertansiyona faydalıdır. Hipertansiyonu olanlar ilk kullanmalarında küçük dozlarla başlayıp tedricen ideal miktarlara artırırlar.

– Hafızayı güçlendirir. Unutkanlığı giderir. Alzheimer ile mücadelede etkin bir destektir.

– Diyabetlere: Arı sütünün, B3, niasin ve biyotin içermesi, kandaki şeker seviyesinin kontrolüne yardımcı olur.

– Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve tetikler, böylece yaşamın tazelenmesini getirir.

– Deri problemlerini gidericidir. Teni güçlendirir ve görünümünü taze tutar.

– Dengeleyicidir; hareketli ve performanslı yaşama ve egzersize metabolik motivasyon sağlar.

– Anne karnından büyüme çağına zihinsel gelişime önemli katkı sağlar.

– Yoğun antibiyotik kullanıcılarını destekleyici besin olarak takviye eder.

– Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve hızlandırır. Kabızlığı önler. Reflü ve ülser rahatsızlıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.

Alerjilere: içerdiği aminoasitlerden glutamik asit alerjik insanları rahatlatıyor.

– Sperm sayı ve kalitesinin artışının sağlar, böylece çocuk sahibi olmayı kolaylaştırır.

– Adale ve kas arızalarının giderilmesine katkı sağlar.

– Kollestrol seviyesini kontrol altında tutar.

– Kemoterapi ve Radyoterapinin güçlü yan etkilerine karşı beden direncini artırır.

ARI SÜTÜ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

ari-sutu-neye-iyi-gelir

Bu yazı arı sütünün faydaları yan etkileri cilde nasıl kullanılır özellikleri  gramı kilosu ne kadar kreminin faydası muhafazası nasıl olur üretilir tüketilmeli saklanır toplanır elde edilir kalorisi fiyatı sağılır hazırlanır nedir ne işe yarar yarıyor neye iyi gelir ne kadar kullanılmalı mideye bebeklere nerelerde satılır arı sütü konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın