Arı Sokmasına Karşı Ne Yapılmalı Ne iyi Gelir

0
411
Okunma

Bir şekilde bu yazıyı okumaya başlayan çoğu kişinin ne yazık ki işte şu an katlanılması zor olan bir acısı olsa gerek.

Herkesin başına gelebilecek bir durum olan arı sokmasına karşı önlem alamıyorsanız bile, arı sokmasının ardından küçük ve basit çözüm yöntemleri ile pratik şekilde hem ağrıyı hem de şişlikleri yok etmeniz mümkün. Eğer arı sokmasına alerjiniz var ise bu yöntemleri uygulamadan hemen doktora gitmeniz faydalı olacaktır.

Şimdi isterseniz arı sokması hakkında önce alerji, ardından ise arı sokmasına iyi gelen şeyler hakkında kısa kısa bilgiler verelim.

Arı Sokması Alerji Belirtileri: Eğer ki arı sokması durumunda, arının soktuğu bölgede kızarma ve kaşıntı başladıktan sonra şişlik meydana geliyorsa bu tek başına alerji göstergesi değildir. Fakat bu belirtilerin ardından baş dönmesi, solunumda zorluk, karın ağrısı, kusma gibi belirtiler ortaya çıkmışsa sizde arı sokmasına karşı alerji var demektir. Bu şekilde durumlarla karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmenizi öneririz.

Arı Sokmasına Ne iyi Gelir: Çoğu kişide olduğu gibi ileri çaplı belirtiler ve bulgular ortaya çıkmadıysa arı sokmasına karşı kendiniz doğal çözümler ve bitkisel tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu konuda uygulanan doğal çözüm yolları hakkında bilgi verelim. Bir veya birden fazla uygulamayı denemekte çekinmeyin.

Soğuk Kompres: Arının soktuğu bölgeye buz koyarak veya bu bölgeyi soğuk su ile yıkayarak şişliği indirmeye çalışabilirsiniz. Kızaran ve şişen bölgeye yoğurt sürmekte etkili yöntemlerden biridir. Bu şekilde acıyı azaltabilirsiniz.

Maydanoz: Bir demet maydanozu ezerek direkt olarak şişliğe uygulayabileceğiniz gibi isterseniz arpa unu ve sirke ile karıştırarak lapa haline getirebilir ve arının soktuğu bölgeye sargı yapabilirsiniz.

Sarımsak: Bir diş sarımsakta işimizi görecek bir doğal tedavi yöntemidir. Sarımsağı havanda ezdikten sonra şişliğe koymanız yeterli.

Lavanta yağı: Arı sokması için kullanılan oldukça etkili bir yağ türüdür. Direkt olarak arının soktuğu deri yüzeyine uygulayabilirsiniz.

Soğan: Soğanı tam ortadan ikiye bölerek sulu kısmını arının soktuğu bölgeye sürmeniz hem acı hem de şişlik için iyi gelecektir.

Karbonat ve Su: Su ve Karbonat iyice karıştırılarak macun halini aldıktan sonra şişliğin üzerine sürmeniz yeterli.

Amonyak: Amonyak iki çeşit tedavi şekli ile kullanılabilir. Arının sokmuş olduğu bölgeye sürülebilir, birde bir bardak suyun içerisine 10 ile 15 damla eklenerek içilebilir.

Krem: Arı sokması şişkinliğine karşı tıbbi kremler kullanılabilir. Antihistaminik veya Steroid kremlerinden birini sürmelisiniz.

Unutmadan şunu da belirtmekte fayda var; Arının soktuğu bölgeyi ovalamak veya emerek zehri çıkarmaya çalışmak asla yapılmaması gereken şeylerdir. Eğer arının iğnesi derinizde kalmışsa bunu tırnağınız ile ya da cımbız türü bir aletle dikkatlice çıkarmanızı öneririz.

Doğru Bilinen Yanlışlar: Arı veya eşek arısı sokmalarına iyi geldiği düşünülen ve dilden dile dolaşan ev yapımı yöntemler mevcuttur. Arının soktuğu yeri sirkeyle ovalamak veya soda dökmek de bunlara dahildir. Bazı kişiler ise soğan yemenin veya çiğnenmiş tütünün işe yarayacağını söylerler. Bunların hiçbiri tıbbi açıdan kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir.

ARI SOKMASI HAKKINDA UZMANLARIMIZA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ari-sokmasina-ne-yapilir

Bu yazı arı sokunca şişen yere ne yapmalıyız yapılır nasıl olur geçer anlaşılır iner önlenir tedavi edilir arı sokmasına ne iyi gelir karşı ne yapılmalı evde ne yapılır amonyak domates sarımsak ilaç alerjisi olanlar için ne yapılır krem ilaç ne yapmalı iyi gelen ilaçlar şeyler arı sokmasının faydaları belirtileri yan etkileri zararları tedavisi etkisi ne kadar sürer iyi gelen şeyler bitkiler neye işarettir neden şişer ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın