Argan Yağının Faydaları Kullanımı Ne işe Yarar

0
285
Okunma

Son dönemlerde kullanımı ve ünü giderek artan bir bitkisel yağ var. O yağın adı argan yağı.

Farklı kullanım alanları ve oldukça etkili faydaları sayesinde argan yağı ülkemizde gündeme bomba gibi düşmeyi başardı.

Hemen hemen her aktar halktan gelen yoğun argan yağı talebini karşılamaya çalışıyor. Bizde bu yazımızda sizlere argan yağının faydaları ve yararları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Argan Yağı Nedir: Argan Yağı dünya üzerinde sadece Fas’ın güney batısındaki bulunan Agadir, Essaouira ve Taroudant bölgelerinde yetişen argan ağacının meyvesinden elde edilir. Aynı zamanda bu nadide ağaç UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Argan yağı kırmızımsı bir renge sahiptir. Kıvamı ise saf zeytin yağından daha koyu bir haldedir. Tadının odunsu olduğu söylenmektedir.

Argan Yağının İçeriği ve Fiyatı: Argan yağı içeriğinde %47,1 oleik asit(Omega 9), %33,8 linoleik asit(Omega 6) barındırır. Aynı zamanda çok yüksek oranda Tokoferol (E vitamini) bulundurmaktadır. Argan yağının şişesini piyasada 15-45 TL arasında bir fiyata büyüklüğüne göre bulabilirsiniz.

Bu noktaya kadar argan yağı hakkında genel bilgiler verdik. Artık argan yağının faydalarını ve kullanımını anlatmaya başlayalım.

Argan Yağında Bulunan Vitaminler: Argan yağında yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin, yağda çözülebilen ve antioksidan özelliği bulunan bir kimyasal yapıya sahiptir. Kan dolaşımının arttırılmasında etkilidir.

1. Yaşlanmayı Geciktirici (Anti-Aging) Etkisi 
Argan Yağı cilt için çok faydalıdır. Cildin kurumasını engeller. Müthiş bir nemlendirici özelliği vardır. Cildi hem soğuktan hem de güneşten korur. Çatlamayı engeller, gerginliklerin oluşmasına engel olur ve bu sayede cildi genç tutarak yaşlanmayı geciktirir.

2. Kahverengi Noktaların, Sivilcelerin ve Boyun Çizgilerinin Giderilmesi 
Argan Yağı ciltte oluşan kahverengi noktaları ve sivilceleri yok ederken, boyun ve yüz çevresinde aynı zamanda göz altında oluşan çizgileri de yok eder. Argan yağını her hafta 3 kere gece yatmadan cilde uygularsanız değişikliği hemen fark edersiniz.

3. Selülit ve Çatlak İzleri 
Tamamen orjinal olan argan yağı vücutta oluşan cilt kusurlarını yok eder. Özellikle bacaklarda ve karın bölgesinde oluşan selülitler ile çatlakları azaltmada yoğun bir etkisi vardır. Pürüzsüz bir cilt istiyorsanız mutlaka argan yağını denemelisiniz.

4. Göğüs Bakımı İçin Mükemmel Bir Ürün 
Eğer sizde göğüslerinizin sarkmasından şikayet ediyorsanız cilt üzerinde muazzam etkileri olan bu yağı denemelisiniz. Cildi gerdirir, toplar, sarkmaları engeller.

Argan yağının daha fazla etki göstermesi için cilde sürmeden önce cilt yüzeyinin temizlemeniz şarttır. Argan Yağı gün içinde ya da gece yatmadan önce cilde uygulanabilir. Parmağınızın ucuna birkaç damla Argan Yağı damlatın ve parmaklarınızı birbirine sürterek yağın biraz ısınmasını sağlayın. Daha sonra parmaklarınızla tüm cilde nazikçe masaj yaparak uygulayın.

5. Argan Yağı’nın Saça Olan Faydaları 
İçeriğinde bol miktarda E vitamini barındıran argan yağı saç dökülmesini, kepeklenmeyi, saçların kırılmasını ve güçsüz bir hale gelmesine doğal içeriği sayesinde dur diyebilir. Şampuan olarak argan karışımlı bitkisel şampuanlar alabileceğiniz gibi saç derisine direk olarak uygulayabilirsiniz.

Saçınıza kafa deriniz ıslanacak kadar argan yağı uygulayın. Kafa derinize yavaş hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün ve 30 dakika boyunca böyle bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın.

ARGAN YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

argan-yagi-nasil-kullanilir

Bu yazı argan yağının kullanımı zararları saça faydası cilde faydaları nelerdir fiyatı kullanılışı kullanıcı yorumları kullananlar argan yağı nasıl kullanılır kokar çıkarılır sürülür saklanır elde edilir yüzde kullanımı gözaltına kullanımı argan yağı ne işe yarar neye nerelerde kullanılır ne kadar neye iyi gelir neden yapılır nelere faydalı ne renktir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın