Ardıç Yağı Nedir Nasıl Yapılır Nerelerde Kullanılır

0
745
Okunma

Şifalı yağlar son zamanlarda oldukça popüler olarak artış göstermektedir. Birçok hastalığa deva bulmak ve sağlıklı kalmak için şifalı yağlar kullanılabilir.

Bizde bu yazımızda sizlere ardıç yağı ya da diğer adıyla ardıç tohumu yağından bahsetmek istiyorum. Bakalım bu özel yağ ne işe yarar ve nasıl kullanılır.

Ardıç Yağının Faydaları: Ardıç tohumundan elde edilen bu yağ farklı kullanım özellikleri ile birçok rahatsızlığa şifa vermektedir.

– Ardıç yağı kandaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlayarak kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kansızlığa iyi gelmesinin yanı sıra kan yoluyla bulaşma ihtimali olan hastalıklara engel olmaktadır.

– Vücudun toksinlerden arındırılmasına, iltihapların yok edilip atılmasına ve böylece tıkanıklıkların açılmasına yardımcı olmaktadır.

Mide ağrısı durumlarında, ağrıyı dindirici etki göstermektedir.

– İştah açar ve idrar söktürücü etki gösterir.

Boğaz iltihabı sorununun giderilmesinde oldukça etkilidir.

Saç dökülmesi sorununa karşı etkili çözüm sunmaktadır.

– Deri hastalıklarının tedavisi ve özellikle bayanları rahatsız eden selülitlerden kurtarıcı bir yardımcıdır.

– Ardıç yağının romatizma ve kramp durumlarında iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Ardıç Yağının Zararları: Hamilelik sırasında ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca çok yoğun bir yağdır, seyreltilerek kullanılmasında fayda vardır. Uzun süre kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ardıç yağının uzun süre kullanımı sonucunda oluşan yan etkiler yarardan çok zarar sağlayabilir.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır? Ardıç yağından, ağız yoluyla, burun yoluyla yahut harici yoldan faydalanabilirsiniz.

Ağız yoluyla almak için bir adet kesme şekerden yararlanabilirsiniz. Kesme şeker üzerine 5-6 damla ardıç yağı damlatıp, dilinizin üzerinde bekleterek erimesini sağlayın. Yahut yine aynı miktardaki ardıç yağını yarım bardak suya damlatıp günde 3 sefer olacak şekilde de tüketebilirsiniz.

Burun yoluyla alacaksanız, 2 küçük parça pamuğa, 4-5 damla ardıç yağı damlatıp burun deliklerinize koyun. Her nefes alışta pamuktan süzülen ardıç yağının uçucu özü 15-20 dakika boyunca teneffüs edildiğinde yeterli olacaktır. Günde en fazla 2 kez yapabilirsiniz.

Haricen kullanım genellikle, ağrıyan kısımlarda uygulanan bir yöntemdir. Romatizma tipi rahatsızlıklarda, ağrıyan ve sızlayan bölgelere zeytinyağıyla 1/10 oranında karıştırarak sürebilirsiniz.

ARDIÇ YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA 

ardic-yagi-ne-ise-yarar

Bu yazı ardıç yağının faydaları saça cilde faydası ömer coşkun nedir nerelerde kullanılır fiyatı ne kadar yan etkileri zararları özellikleri nelerdir neden yapılır neye iyi gelir ne işe yarar nasıl yapılır çıkarılır sürülür kremi faydaları rengi yapımı yorumları kullananlar zayıflatır mı zararlı mı devam masaj kremi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın