Araba Otobüs Uçak Tutması Nedir Ne iyi Gelir

0
252
Okunma

Bu yazımızda sizlere kimilerinin hiç önemsemediği bazı kişiler için ise oldukça önem taşıyan bir genel sağlık problemi olan ve genel anlamıyla araç tutması olarak anılan; araba, uçak, otobüs, gemi, tekne tutması hakkında bilgi vereceğiz ve araç tutmasına ne iyi gelir bunları anlatacağız.

Oldukça yaygın olan araç tutması, ülkemizde yaklaşık 3 milyon kişiyi ilgilendirir. Her üç kişiden biri hayatında en az bir kez hareket hastalığına yakalanmıştır. Bazı kişiler denizde, bazıları karada, bazıları ise havada görülen bu hareket hastalığı veya rahatsızlığı ile uğraşmıştır.

Bu patoloji daha çok kadınları ve çocukları ilgilendirir. Motorlu taşıtlarda yüzde 3-5 erişkin problem yaşarken, çocuklarda bu oran yüzde 10 civarındadır. Teknenin ebadı, seyahat süresi ve hava şartları ile doğru orantılı olarak bu oran deniz yolculuklarında yüzde 25-30 oranını bulmaktadır.

Araç Tutmasına Ne iyi Gelir? Araç tutması sorununu için yolculuk öncesi ve sırasında bazı önlemler çocuklarda sık görüldüğü ve genellikle önceden bilindiği için seyahat sırasında bir dizi önlemler almak uygundur. Bu önlemler şunlardır:

-Seyahat öncesinde bulantıyı artıracak sindirimi güç yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. Mide bulantısını artıracağı için tok karnına seyahat etmemelidir.

-Seyahat esnasında kötü kokulardan uzak durmak gerekir. Sigara, ağır yemek ve mazot kokusu mide bulantısını artırır.

-Nikotin, kafein ve tuz gibi dolaşımı bozan ürünlerden de uzak durmak gerekir.

-Ani baş hareketlerinden kaçının.

-Taşıt sizi tutuyorsa kitap okumayın, araç tutması olan kişilerle konuşmayın ve onu izlemeyin. Vücudumuzun her zaman aracın hareketini iç kulağımız ve gözlerimiz tarafından aynı şekilde algılanabileceği yerde oturun. Kesinlikle gidiş yönüne ters yöndeki koltuklara oturmayın.

-Seyahat boyunca araç tutmasını aklınıza getirmeyin. Zira, stres damarlarda spazm yaratacak şikayetlerin oluşumunu kolaylaştırır.

-Bilinen bir rahatsızlık varsa bir KBB doktoruna başvurup ilaç tedavisi almak şarttır.

Bu önlemlere ek olarak bazı ilaçlar kullanmanız araç tutmasına iyi gelmektedir.

Hangi ilaçlar iyi Geliyor?
Önemli nokta bu tür tedavilere yolculuğa çıkmadan başlanmasıdır. En sık kullanılan ilaçlar antihistanimikler ve mide bulantısını önleyici ilaçlardır.

Daha ciddi durumlarda sinir sistemini sakinleştirici ilaçlar verilir. Kulak arkasına yapıştırılan bantlar yolculuğa çıkmadan alındığı takdirde oldukça faydalı olacaktır.

ARAÇ, UÇAK, ARABA, TEKNE TUTMASI KONUSUNDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

arac-tutmasina-ne-iyi-gelir

Bu yazı araç tutması araba uçak otobüs tekne gemi tutmasına ne iyi gelir nedenleri nedir için bitkisel ilaç hap bant bileklik ismi ne yapılır ne yapılmalı nasıl geçer önlenir olur tedavi edilir engellenir doğal çözüm karşı önlemler iyi gelen ilaçlar yiyecekler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın