Apse Nedir Neden Olur Tedavisi

0
952
Okunma

Bu yazımızda hemen hemen herkesin başına gelen ve vereceği rahatsızlık yanında insanın canını da sıkan bir problem olan apse veya tıp dilindeki diğer adıyla abse hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Uzatarak sizleri sıkmadan, apse nedir, apsenin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında gerekli bilgileri kısaca anlatalım.

Apse Nedir? Vücutta doku içerisinde bulunan her hangi bir yerde iltihap oluşmasına apse denir. Apse halk arasında çıban olarak da adlandırılır.

Vücutta oluşan bazı mikropların irin yani iltihaplı akıntı yapıcı özelliği vardır. Bu tür mikroplar vücutta her hangi bir dokuda gelişirse geliştiği bölgede içi irin dolu boşluklar oluşturabilir. Apse bir tür iltihaptır. Apseyi diğer iltihap türlerinden ayıran özellik ise oluştuğu bölgedeki dokunun eriyerek içinde cerahat toplanmasıdır.

Apse Çeşitleri: Apseler iki türlüdür: Sıcak apse, soğuk apse.

Sıcak Apse: Bu tip apse türünde ateş yükselir, Ağrı, zonklama olur. Bu tür apse her zaman bir veya birkaç mikroptan dolayıdır, yani sebep mikro organizmadır. Sıcak apsenin dört ana belirtisi: Sıcaklık, kırmızılık, ağrı ve şişkinliktir. Apsenin çevresi sert, ortası ise oynak ve yumuşaktır.

Soğuk Apse: Verem hastalığında görülen bir apse türüdür. Öyle ki el şişkinlik üzerine konulunca Sıcaklık alınamaz ve basmakla ağrı uyandırılamaz. Daha doğrusu sıcak apse türündeki gibi kat’i iltihap belirtileri yoktur.

Apse Neden ve Nasıl Oluşur? Birçok apse bakteri kaynaklı enfeksiyonlar yüzünden meydana gelir. Bakteriler vücudumuza girdiğinde bağışıklık sistemimiz etkilenen bölgeye enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücreleri gönderir. Beyaz kan hücreleri bakteriye saldırdığı zaman yakınlardaki bazı dokular ölür ve bir delik oluşturur, bu deliğe irin dolar ve böylece apse oluşur. İrinin içinde ölü dokular, beyaz kan hücreleri ve bakteriler bulunur.

1. Bakteri: Staphylococcus apseye sebep olan en yaygın bakteriyel enfeksiyon türüdür. Staphylococcus aureus adındaki bakteri kıl kökünden ya da bir kesik veya yara içerisinden vücudumuza girdiğinde apseye yol açar. Eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz bakteriyel enfeksiyon yaşama riskiniz yüksektir: Enfeksiyon taşıyan bir bireyle yakın temas halindeyseniz, Akne ya da egzama gibi kronik deri hastalıklarınız varsa, Diyabet hastasıysanız, HIV gibi enfeksiyonlardan kaynaklanan zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, Kişisel hijyenine dikkat etmiyorsanız

2. Kıl kökü iltihabı: Kıl kökünün iltihaplanması çıban formundaki apse oluşumuna sebep olabilir. Eğer kıl kökü derinin içinde sıkışır ve dışarı çıkamazsa kıl kökleri iltihaplanır, genellikle tıraş sonrası bu durum görülür.

Derinin içinde sıkışan kıl kökleri genellikle kıl dönmesi olarak adlandırılır. Kıl dönmesi enfeksiyonlara yol açabilir. Kıl köklerindeki apseler genellikle kıl dönmesinden kaynaklanır. Ayrıca yeterince klor eklenmemiş havuz ya da jakuzilerde durmak da bu duruma sebep olabilir.

Apse Tedavisi: Apse tedavisinde kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

1. Evde Apse Tedavisi Çoğu küçük apse evde tedavi edilebilir. Apseye sıcak kompres yapmak apsenin küçülüp akmasına yardımcı olacaktır. Sıcak kompres için ılık bir bez ile apsenin üzerine çok az baskı yapılır. Bir bezi ılık suya batırabilir ve fazla suyu sıkıp apse olan bölgeye koyabilirsiniz.

2. Apse Drenajı: Eğer apse rahatsızlığınız varsa ve evde tedavi yöntemi ile geçmiyor, üstüne üstlük daha da kötüleşiyorsa doktora danışmalısınız. Doktorunuz drenaj işlemi uygulamaya karar verebilir.

Apse drenajında doktorunuz apse olan bölgeyi uyuşturarak apse üzerinde bir kesik açıp içerideki irinin dışarı akmasını sağlar. Bu işlemden sonra yara çeşitli cerrahi materyaller ile kapatılır ve yaranın iyileşmesiyle apsenin tekrarlamaması sağlanır. Müdahaleden sonra doktorunuz yaranın enfeksiyon kapmaması için antibiyotik yazabilir.

3. Antibiyotik Tedavisi Ciddi apse durumları genellikle antibiyotikler ile tedavi edilir. Eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz doktorunuz dicloxacillin ya da cephalexin gibi antibiyotikler reçete edebilir: Yüzünüzde apse varsa, Deri altı yangısı varsa, Birden çok apse varsa, Bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalığınız varsa.

APSE HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAapse-neden-olurBu yazı apsenin geçtiği nasıl anlaşılır yayılması belirtileri patlaması sertleşmesi boşaltılması kana karışması eş anlamlısı yan etkileri zararları nedir tıp neden olur ne iyi gelir diş ne zaman geçer neden çıkar nedenleri nasıl geçer olur iner alınır temizlenir tedavi edilir boşaltılır drenajı açma için gargara antibiyotik krem antibiyotikler en iyi ilaç nekrozu ne kadar sürede oluşur hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın