Anüs Makat Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer

0
638
Okunma

Oldukça hassas bir nokta olan makat veya anüs bölgesi ne yazık ki bazı zamanlar farklı nedenlerden ötürü kaşıntıya maruz kalır.

Biz bu yazımızda ilk önce sizlere makat kaşıntısının nedenlerini, daha sonra ise anüs kaşıntısı için neler yapılır ve makat kaşıntısına iyi gelen doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir bunları anlatmak istiyorum.

Makat Kaşıntısının Nedenleri: Bilimsel ifadesiyle pruritis olarak bilinen anüs kaşıntısı ya da makatta kaşıntı insanı delirten gıcık bir durumdur. Makatta kaşıntı makat ya da anüs çevresinde özellikle dışkının atılırken anüs çevresini tahriş etmesi ile ortaya çıkan kaşıntı türüdür ve hemoroid, anal fissür, kıl kurdu, besinler, ilaçlar gibi farklı faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir

Anal Dermatit Mayasıl: Toplumda mayasıl denince genelde hemoroid yani basur hastalığı anlaşılmaktadır. Fakat bu hatalı bir bilgi olup, mayasıl daha çok makatta kaşıntıya neden olan bir tür cilt problemidir. Tıp dilinde ise Anal Dermatit olarak bilinmektedir. Kişisel hatalar sonucu ortaya çıkan cilt hasarıdır.

Yetersiz Hijyen: Günlük hayatta tüm insanlar bir yada birden fazla tuvalete giderek idrar ve dışkı ihtiyacını gidermektedir. Bu noktadan sonra anüs çevresinde yeterli miktarda temizlik yapılmazsa maalesef Anal Dermatit ortaya çıkmaktadır.

Aşırı Temizlik: Yetersiz hijyen kadar birde aşırı temizlik yine aynı soruna neden olmaktadır. Öyle ki dışkılama sonrası yapılan temizlikte sabun ve ıslak mendil kullanımı hatalı bir seçim olmasına karşın bu tür hatalara düşenlerin sayısı hayli fazladır.

Dar Kıyafetler: Yaz ayları ile birlikte mayasıl probleminde hayli artış görülmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri dar kıyafet seçimidir. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bu durum sadece pantolon ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda iç çamaşırı içinde geçerlidir. Cildimizin havalanmaya ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

Gıdalar: Baharatlı gıdaları çok fazla tüketen biriyseniz bölgesel kaşıntılara hazırlıklı olmalısınız. Aynı şekilde patlıcan, domates ve yemeklerin yanında olmazsa olmaz hale gelen turşu çeşitleri yine kaşıntıya neden olabilmektedir.

Hemoroid Basur: Halk arasında basur olarak tabir edilen hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anüs bölgesindeki toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan basur memeleri kaşıntıya neden olmaktadır.

Makatta Akıntı: Anüs bölgesinin sürekli ıslak olmasına neden olan bu durum genelde makat apsesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Makat apsesi zamanında boşaltılmaması halinde cilt altına patlamaktadır. Bu durum kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında boru şeklinde tünele neden olmaktadır. Oluşan bu kanaldan akıntı ve dışkı gelmektedir.

Kıl Dönmesi: Halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinus makat kaşıntısına neden olur. Daha çok hastalığın ilerlediği süreçte cilt altında biriken kılların yok edilmesi için vücut sıvı salgılar. Cilt altındaki kıllara herhangi bir etkisi olmayan bu sıvı cilt dışına çıkmaktadır. Damla damla cilt dışına akan sıvı yine anüs bölgesinde ıslaklığa neden olarak kaşıntıyı beraberinde getirmektedir.

Makat Siğili: Toplumda siğil olarak bilinen sorun her ne kadar ellerde yaygın görülse de sadece ellerimiz ile sınırlı kalmadan makat ve genital bölgede de sık görülmektedir. Çoğu zaman ters ilişki ile bulaşmaktadır. Pütürlü bir yapısı ile ilk bakışta anlaşılmaktadır.

Makatta Çatlak: Anüs bölgesinde kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride makat çatlağı olup, diğer hastalıklara göre daha az kaşıntıya neden olan bir sorundur. Çünkü daha çok can yanmasına neden olan bir sorundur.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer? Anüs kaşıntısı tedavisinde şu yöntemleri uygulamanız mümkündür.

Kaşınan yere vazelin veya vazelin sürmek. Duş alırken o bölgeyi su ve yumuşak bir bez ile temizleme. Dışkı yapımından ve banyodan sonra anal bölgenin iyice kurutulması.

Parfüm veya boya içermeyen banyo ürünlerini kullanmaktan kaçınmak gerekir, çünkü bu ürünler alerjik reaksiyonlara ve tahrişlere neden olabilir.

Sert boyalar içermeyen tuvalet kağıdı kullanmak. Çok sıkı olmayan ve pamuklu iç çamaşırı giymek. Anal bölgede kalan dışkı artıklarını önlemek için su ile nemlendirilmiş ya da ıslak mendil ya da tuvalet kağıdı ile silmek.

Dilerseniz daha önce paylaştığımız makat kaşıntısına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

MAKAT VE ANÜS KAŞINTISI İÇİN UZMANLARA SORU SORMAK İSTEYENLERİN YAZIYA YORUM YAPMASI YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAmakat-kasintisi-neden-olur

Bu yazı makat kaşıntısı nedir neden olur ne iyi gelir anüs kaşıntısının nedenleri sebepleri tedavisi nasıl giderilir geçer tedavi edilir önlenir olur gider kremi olanlar kurt ekşi parazit ilaç için hangi krem kullanılır ve kanama için hangi doktora gidilir doğal kesin bitkisel çözüm evde son tedavisi anüste kaşıntı ve şişlik ıslaklık koku akıntı ağrı mantar makatta tahriş hemoroid yara yara sivilce sulanma kabızlık hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın