Ankilozan Spondilit Nedir Nasıl Tedavi Edilir

1
674
Okunma

Bu yazımızda sizlere toplumun büyük bir kesiminin adını bile duymadığı bir hastalık olan ankilozan spondilit hakkında bilgi vermek istiyorum.

Ankilozan spondilitin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında elimizden geldiğince kısaca bilgi vereceğiz.

Ankilozan Spondilit Nedir? Ankilozan spondilit, bel kemiğiyle kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanmasını ifade eden, kronik romatizmal bir hastalıktır. Bu hastalıkta iltihaplanma sonucu iki kemik birleşerek tek bir kemik halini almıştır.

Başta bel bölgesinde olmak üzere hareket kısıtlılığına yol açar. Omurga, kalça, ayak ve diz eklemlerinde iltihap gelişebilir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülen romatizmal bir hastalıktır. Çocuklarda da ortaya çıkabilir. Genelde 20 yaşından sonra başlar fakat belirtiler hemen ortaya çıkmaz. 40-45 yaşından sonra ise nadir olarak görülmektedir.

Ankilozan Spondilit Nedenleri: Ankilozan spondilit nedeni henüz tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Fakat kalıtsal faktörlerin bu hastalıkta önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Ankilozan spondilit hastalarının çok büyük bir kısmında HLA-B27 adı verilen genetik bir yapı mevcuttur.

Bu yapının bulunması ankilozan spondilit riskini arttırır. Fakat tek başına hastalığı ortaya çıkarmaz. Bunun dışında bazı faktörlerin de olması gerekir. Bazı bağırsak rahatsızlıkları, mikroplar, çevresel faktörler ve Reiter sendromu denen bir hastalığın da bu rahatsızlığa yol açtığı düşünülmektedir.

Ankilozan Spondilit Belirtileri: Bu hastalıkta yavaş yavaş bel ağrısı artar. Sırt, kalça, boyun, kaburga ve omuzlarda ağrı ve sertlikler meydana gelmektedir. Tedavi edilmeyen ilerlemiş ankilozan spondilit hastalığında omurgalar birbiri ile kaynaşır ve tek bir kemik halini alır. Kolların ve göğsün hareket etmesi zorlaşır. Ayrıca sertleşme sonucu bu hastalar öne doğru eğik dururlar. Az sayıda hastada topuk ağrısı, kaba ette ağrı görülebilir.

Ankilozan Spondilit Tedavisi: Öncelikle erken tanının bir çok hastalıkta olduğu gibi ankilozan spondilit hastalığında da önemli olduğu aşikardır. Çünkü kemikler kaynaşmadan yapılacak tedavi hareket kısıtlılığının önüne geçmek için gereklidir. Kaynaştıktan sonra hareket kısıtlılığı geri dönülemez bir hal alır.

Ankilozan spondilit tedavisinde anti romatizmal türü ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların hangisinin kullanılacağı hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Ayrıca egzersiz ve fizik tedavi hastalığın en önemli tedavi şekillerinden birisidir. Bu egzersizlerin düzenli ve doktor kontrolünde yapılması gerekir. Bu yüzden fizyoterapiste başvurmak en iyisidir. Çünkü eklemlerin hareketine yönelik yapılan egzersiz, solunumu rahatlatmak amacıyla yapılan egzersiz birbirinden farklıdır. Bunların dışında normal duruş şeklini korumaya yönelik egzersizler de vardır.

ANKİLOZAN SPONDİLİT HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

ankilozan-spondilit-nereleri-tutar

Bu yazı ankilozan spondilit hastalığının belirtileri nedenleri kesin tedavisi var mı neden olur nefes egzersizleri nereleri tutar nasıl oluşur geçer tedavi edilir teşhis edilir için ağrı kesici hangi doktora bölüme gidilir bakar şifalı bitkiler iyi gelen yiyecekler bitkiler kaplıcalar iyileşen var mı doğal kesin bitkisel çözüm evde özürlü raporu malulen emeklilik hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın