Andız Pekmezi Nedir Faydaları Nelerdir

0
792
Okunma

Kış ayları gelince iyice pekmeze sardım ve sürekli olarak pekmez çeşitleri araştırmaya başladım. Fırsat buldukça bu pekmez türlerini sizlere tanıtmaya da çalışıyorum. Bugün anlatacağımız pekmez çeşidi ise andız pekmezi. Sizlere andız pekmezinin faydalarını ve özelliklerini anlatmaya çalışacağım.

Andız bitkisi bir çam cinsidir. Akdeniz iklimi olan ve özellikle Toros dağları etrafında yer alan il ve ilçelerimizde sıklık ile gözüken bir ağaçtır. Özellikle Anamur, Mersin, Tarsus, Kozan, Gülnar, Aladağlarda sıklık ile görünür.

Andızın meyveleri ekim aylarında olgunlaşır ve ortalama fındık büyüklü kadar olurlar. Olgunlaşan bu kozaklar yağ asitleri bakımdan çok zengin içeriğe sahiptir ve antioksidan özelliği vardır. Andız pekmezin tadı biraz acımsı olsa da bir şifa kaynağıdır.

Andız Pekmezinin Faydaları: Andız pekmezi sağlık anlamında birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelmektedir. Şimdi andız pekmezinin faydalarını anlatalım.

Yaralara ve çıban oluşmuş bölgelere sürüldüğünde çabuk etkisini gösterir. Alerji ve alerjiye bağlı olan cilt hastalıklarında tedavi edicidir. Andız pekmezi düzenli şekilde tüketildiğinde saç dökülmelerini önler. Sedef ve egzama rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılır.

Her gün düzenli şekilde tüketildiğinde kalp damarlarını ve kalbi korur. Böbreklerde taş oluşmasını engellerken var olan taşların düşmesine yardımcı olur. Mide spazmını engeller midenin kuvvetlenmesini sağlar.

Sistis rahatsızlığını önler ve idrar yollarını temizler. Kanın temizlenmesini sağlar. Karaciğerin korunmasına yardımcıdır. Bacakların rahatlamasını sağlayan pekmez romatizma ağrılarını hafifletir. Toksinlerin atılımını sağlar ve tekrar oluşmasını önler.

Bağırsakların tembel olmasını engeller. Parazitlerin oluşmasını engeller. Ödem ve şişkinlik sorunlarını giderir. Soğuk algınlığı ve nezle hastalığına iyi gelir. Bronşitin azalmasını sağlar ve kuru öksürüğü hafifletir.

Andız Pekmezi Fiyatı: Andız pekmezi sanal ortamda 450 gram ve 800 gramlık kavanozlarda satılmaktadır. 450 gram andız pekmezinin genellikle 15-17 TL arasında fiyatla değişmektedir. 800 gram andız pekmezi ise 19-27 TL fiyatları arasında satılmaktadır. Bu fiyatlar 2017 yılı için geçerlidir.

Dilerseniz daha önce paylaştığımız dut pekmezinin faydaları ve keçiboynuzu pekmezinin faydaları başlıklı konuları da okuyabilirsiniz.

ANDIZ PEKMEZİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLAandiz-pekmezinin-faydalari

Bu yazı andız pekmezinin faydaları yapılışı fiyatı zararları kullanımı tadı nasıldır bebeklerde cilde kullanımı nedir neden olur ne demek ne işe yarar neye iyi gelir neden oluyor ne kadar tüketilmeli nerede bulunur yapılır satılır neyden olur nasıl kullanılmalı tüketilir saklanır içilir fiyat eczane al tarifi yararları yan etkileri diğer adı besin değeri kalorisi hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: andız pekmezi neye yarar

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın