Anason Yağının Saça ve Cilde Faydaları Nedir

0
1147
Okunma

Bu yazımda sizlere kullanımı konusunda oldukça tartışma olan bitkisel bir yağdan bahsetmek istiyorum. Tartışma derken yanlış anlaşılmasın. Bazı kişiler bu yağın helal, bazıları ise haram olduğunu söylüyor.

Biz direkt olarak cevabı vererek başlayalım. Bahsedeceğimiz anason yağı kullanımı konusunda helaldir ve şimdi anason yağı ne işe yarar, faydaları, zararları nelerdir, saça ve cilde nasıl kullanılır bunları anlatalım.

Anason yağı; genel olarak anti- histerik, anti-epileptil, anti-romatizmal, mikrop öldürücü, müshil etkili ve gaz giderici, bit öldürücü gibi özellikleri bulunmaktadır.

Anason Yağının Faydaları: Şimdi sizlere anason yağının faydalarını, zararlarını, yan etkilerini ve nasıl kullanıldığını anlatalım.

– Geleneksel uygulamada, şişkinlik veya ağır yemeklerden sonra gelen hazımsızlık ve gaz gibi şikayetlerde anason tohumu çiğnemenin etkili olduğu bilinmektedir.

– Anason yağı ile hazırlanan buhar banyoları öksürük, nezle gibi problemler için iyi geldiği söylenir. Bu buhar, ayrıca balgam söktürücü ve nefes açıcı özellikleri de bulunabilmektedir. Bir tencere içerisine bir kaç damla anason yağı damlatmak bunun için yeterli olacaktır.

– Anason yağı, kan dolaşımını uyararak romatizma ağrılarında rahatlama hissi verebilir. Aynı zamanda, anason kremi yada anason spreyi gibi ürünler yaralar için iyi bir antiseptik özelliği göstermektedir.

– Anason yağı, bit,böcekler ve bazı küçük hayvanlar için toksik etki göstermektedir. Bu nedenle anason yağı ile hazırlanan spreyler ile bu canlıları uzak tutmak mümkün olabilmektedir.

Genel olarak toparlamak ve bazı ekler yapmak gerekirse; Anason yağı için şunları sıralayabiliriz; Gaz söktürücü özelliği vardır. Midedeki hazımsızlığa çok iyi gelir. Şişkinlik gidericidir. İştah açıcı özelliği vardır. Anne sütünü artırır. Selülit tedavisinde etkilidir. Uyku verici olarak tavsiye edilir. Bebeklerde ve çocuklarda karın ve topuk bölgelerine seyreltilerek sürülür.

Anason Yağının Zararları: Anason yağının insan sağlığına yan etkisi yada zararı yoktur. Ancak emzirme ve gebelik dönemlerinde kullanılmamalıdır. Ayrıca aşırı hassas cildi olanların bu yağı kullanması tavsiye edilmez. Karaciğer hastalığınız varsa ya da herhangi bir kanser türü için tedavi görüyorsanız anason yağı kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

Anason Yağı Nasıl Kullanılır? Anason yağı dahilen günde 2-10 damla bir şeker parçasının üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır. Yüksek miktarda içilirse önce hafif bir sarhoşluk sonra uyku meydana gelir. Anason yağını haricen kullanmak için sorunlu bölgeye masaj yaparak kullanabilirsiniz.

ANASON YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

anason-yagi-nasil-elde-edilir

Bu yazı anason yağının faydaları cilde saça bebeklerde kullanımı nedir nereden alınır nerede bulunur fiyatı ne işe yarar neye iyi gelir nasıl elde edilir damıtılır seyreltilir kullanılır çıkarılır etil alkol elde etmek yapımı yan etkileri kullanımı zararları oranı aroması satışı uyku yapar mı özellikleri balık avı helal mi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın