Anason Çayının Faydaları Yapılışı Yan Etkileri

0
770
Okunma

Aslında pek çay olarak tüketilmeyen fakat yine de çayı demlenen bir bitki olan anasondan bitkisinden hazırlanan çayı tanımaya ne dersiniz?

Anason bitkisi genel olarak bazı alkollü içeceklerde ve ilaçlarda kullanılır. Etkisi ve etki derecesi tam olarak kestirilemediğinden ya da her insanda farklı etki yarattığından olsa gerek anason çayını hazırlayanlara pek sık rastlanmıyor.

Bu yazımızda bir bitki çayı olarak anason çayını ele alarak faydalarını ve zararlarını inceleyeceğiz.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır? Anason çayını bitkinin taze ya da kurutulmuş yaprakları ile tohumlarından hazırlayabilirsiniz. Bir bardak anason çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya 3 çay kaşığı taze yaprak yeterlidir.

Kaynamış suya bu miktarlarda anasonu atarak ateşi kapatın ve çayın 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer çayı kurutulmuş anason tohumlarından yapacaksanız 1 çay kaşığı tohumu havanda iyice ezdikten sonra suya atın ve demlenmesini bekleyin. Uyku verdiği için yatağa girmeden önce içilmesi tavsiye edilir.

Anason Çayının Faydaları: Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya’da bulunan bazı bölgelere özgü bir bitki olan anason ilk olarak Mısırlılar tarafından işlenmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Anason çayı içmek genel olarak; Boğaz ağrılarını hafifletir, Akciğerleri rahatlatır, Soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağlar, Sinüzite iyi gelir, Bronşit tedavisinde kullanılır, Kolik tedavisine yardımcı olur, Şişkinliği azaltır, Hazımsızlığa iyi gelir, Hıçkırıktan kurtulmak için kullanılır. Bu faydaları sayarken insanda hafif bir uyuşma veya çakır keyif olma durumlarına düşmemek için bir bardaktan fazla içilmemesi gerektiğinin unutmayın.

Anasonun Yan Etkileri: Anasonun yan etkileri konusunda bilimsel araştırma bulunamamasına karşın genel olarak tüketilmesi güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Yine de yüksek tansiyonu bulunan hastaların, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların anason çayı veya yağı kullanması tavsiye edilmez. Elbette ki bu bitkiden elde edilen çayı çocuklarda ve bebeklerde kullanmakta pek akıl işi değildir.

ANASON ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAanason-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı anason çayının faydaları yapılışı yan etkileri bebeklere zararları anason çayı nasıl hazırlanır yapılır demlenir kullanılır nedir nerede satılır ne kadar içilmeli ne işe yarar neye faydalı nelere iyi gelir helal mi sarhoş eder mi caiz mi migros doğadan ne kadar sürede etki eder konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın