Amipli Dizanteri Nedir Nasıl Bulaşır Geçer

0
509
Okunma

Kısa bir aranın ardından tekrar sizlerle birlikteyiz. Yine özel bir yazı ve bir hastalık hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum sizlere.

Bu yazıda anlatacağımız hastalığın adı amipli dizanteri. Amipli dizanteri nedir, neden olur, belirtileri nelerdir ve tedavisi hakkında kısaca bilgi vereceğim.

Amipli Dizanteri Nedir? Amipli dizanteri, entomoeba histolytica adı verilen amipin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Her yaşta insanı etkisi altına alan amip, çeşitli yiyecek ve içecekle bulaşmaktadır. Suda bulunan amip kistleri klorlamaya karşı duyarlıdır. Bunlar yüksek ısıda ölmektedir. Amip kistlerinin taşınmasında hamam böcekleri ve sinekler etkilidir.

Belirtileri Nelerdir? Hastalıkta kuluçka dönemi 4-5 günle, 1-4 ay arasında devam edebilir. Su aracılığıyla bulaşan amiplerin hastalığı daha şiddetli olur. Bazen belirti göstermese de, bazı hastalarda kilo kaybı, iştahsızlık, kanlı ishal ve kusma görülebilir. Kalın bağırsaklarda delinme etkisi nadiren oluşur. Genellikle kalın bağırsakta kitleler oluştururlar.

Hastalarda vücut direncinin düşmesiyle birlikte ortaya çıkar. İleri aşamalarda kana karışarak yayılır, karaciğer, beyin, dalak, deri, akciğer, idrar yolları gibi bölgelerde apseye neden olur. Karaciğeri etkilediğinde ateş, terleme etkisi gösterir, karaciğerde hassasiyet ve büyüme yapabilir. Karaciğerin tamamını 2-3 haftada etkiler. Diğer ishal türlerinden kanlı dışkılamayla ayrılır.

Amipli Dizanteri Nasıl Teşhis Edilir? Hastalık dışkı tahlili yada kan testi ile teşhis edilir. Dışkıda amip görmek kolay değildir. Tek bir dışkı örneği teşhis için yeterli olmayabilir, birkaç gün arayla alınan 2 – 4 dışkı örneğini incelemek daha doğru sonuç verir. Amip kan testi amipli dizanteri de ve diğer organlara sıçraması durumunda pozitif olur. Ayrıca geçmişte amipli dizanteri geçiren kişilerde de kan testi pozitif bulunur.

Amipli Dizanteri Tedavisi: Tedavi için antibiyotik kullanılır. Bu amaçla kullanılacak birkaç çeşit antibiyotik mevcuttur ancak antibiyotikler dışında destek tedavisi, sıvı takviyesi ve gerekirse hastaneye yatırarak tedavi edilmelidir.

Korunmak için Öneriler: El yıkama alışkanlığı edinmek özellikle tuvaletten önce ve tuvaletten sonra elleri yıkamak, gıdalara dokunmadan önce, sofraya oturmadan önce, mutfağa girmeden önce ellerin uygun şekilde yıkanması en önemli önlemdir. Ellerin yıkanmadığı durumlarda el dezenfektanları kullanılabilir. Sanitasyon imkanlarının az ve yetersiz olduğu durumlarda aşağıdaki uyarılara dikkat ediniz.

AMİPLİ DİZANTERİ HASTALIĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

amipli-dizanteri-nedir

Bu yazı amipli dizanteri nedir kısaca nasıl bulaşır tespit edilir geçer beslenmeli için kullanılan ilaçlar şifalı bitkiler bitkisel tedavi ne iyi gelir neden olan protist türleri amipli dizanterinin bulaşma yolları tedavisi belirtileri nedenleri etkeni reçete olanlar diyeti sonrası antibiyotik etkeni hangi doktor bölüm bakar hastalığı geçmiyor korunma yolları kuluçka süresi ilacı mikrobu mide bulantısı yapar mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın