Alt Islatma Neden Olur Nasıl Geçer

0
452
Okunma

Bu yazımızda; tıp dilinde ‘enurezis’,  halk dilinde ise ‘yatak ıslatma‘ veya ‘alt ıslatma‘  olarak bilinen sağlık problemi hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Elbette ki bebekler veya çocuklar belirli bir yaşa göre tuvalet ihtiyaçlarını kendileri yapamazlar. Fakat tuvalet alışkanlığı kazanılması gereken yaşlardan sonra özellikle gece uykuda iken istem dışı şekilde bazı çocuklar altını ıslatmaya devam edebilir. Şimdi alt ıslatmanın nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışalım.

Altını Islatma Sorunu Nedir? Çocuklar mesane kaslarının kontrolünü 2-3 yaşlarına geldiğinde kazanır. Gündüz genellikle 2 yaş civarında, gece ise 4-5 yaşları arasında alt ıslatma sorunu ortadan kalkar.

Eğer çocuklar 5 yaşını geçmesine rağmen bedeninde fiziksel bir anormallik olmadığı halde uykusunda istemsizce idrar kaçırmaya devam ediyorsa alt ıslatma sorunundan söz edilebilir. Çocuklarda alt ıslatma sorunu % 80 gece, %5’ i ise gündüz görülmektedir. Alt ıslatma erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha fazla gözlemlenir.

Alt Islatma Nedenleri: Uzmanlar genetik nedenlerden psikolojik sorunlara, alt ıslatmanın pek çok sebebi bulunabileceği ve bu sebeplerin mutlaka araştırılması gerektiği konusunda uyarıyor:

Genetik Nedenler: Genetik nedenler önemli bir role sahiptir. Eğer ailede alt ıslatma problemi yoksa çocukta altını ıslatma olma ihtimali %15 iken, bir ebeveynde altını ıslatma olması bu ihtimali %44’e her iki ebeveynde olması ise %77’ye çıkarır.

Mesane: Mesane idrar yollarının son duraklarından biridir. Mesanede depolanan idrar gerilen mesanenin sinyal göndermesi ile kişiyi tuvalet arayışına sevk eder. Mesane duvarında normalde gevşek olan kas kasılarak idrar boşalımını gerçekleştirir. Özelikle tedaviye dirençli alt ıslatması olan çocuklarda mesane hacmi küçük olduğu için çabuk dolar.

Uyku: Bu çocukların ailelerinden alınan genel bilgi aslında uykularının çok derin olduğu ve uyanmakta zorlandıkları yönünde. Bunu destekleyen araştırma bulguları olmakla birlikte direk bir nedensel ilişki kurulamamış.

Merkezi Sinir Sistemi: Alt ıslatma tanısı alan çocuklarda yapılan araştırmalar sonucunda bu çocuklarda yaşıtlarına göre motor gelişim ya da dil gelişiminin daha geriden geldiği, boy kısalığı ya da kemik yaşının geri olması gibi bulgulara rastlanmıştır.

Hormonal Etkenler: AVP vücudumuzda gece salgılanan ve idrar üretimini azaltan bir hormondur. Bu hormonun çalışmasında bir sorun olduğunda gece idrar üretimi artarak alt ıslatma sorununa neden olabilir.

İlaçlar ve Hastalıklar: Çocuğun kullandığı bazı ilaçların yan etkisi olarak, diyabet ya da üriner sistemi etkileyen hastalıkların alt ıslatma sebebi olabileceği akılda tutulmalı; idrar tahlili ve gerekirse ilgili tetkikler mutlaka istenmelidir.

Alt Islatma Tedavisi: Yatak ıslatmayı tedavi etmenin birçok yolu vardır. Herhangi bir bedensel sorun olmadığından emin olmak ve idrar torbasının gün boyunca nasıl çalıştığını görmek için bir sağlık profesyoneli çocuğu kontrol etmekle işe başlar. Ardından yatak ıslatma tedavisinde en yaygın olarak kullanılan mevcut birkaç yöntem uygulanır: İdrar torbası eğitimi programları çocuğa sağlıklı bir idrar torbasına sahip olma alışkanlıklarını öğretir.

Alarmlar bu kötüye gidişten sonra yeniden işe yarayabilir. İdrar torbasının etkinliğini değiştiren veya gece boyunca üretilen idrar miktarını azaltan ilaçlar veya spreyler doktor tarafından verilebilir. Bu ilaçlar, idrar torbasının geceleri daha iyi çalışmasına yardımcı olmak üzere kullanılabilir. İlaçlar yatak ıslatmayı çoğu kez tek başına tedavi edemez. İdrar torbasının işlevi iyileştirilmelidir, yoksa ilaç kesildiğinde yatak ıslatma sorunu yeniden tekrarlayabilir.

Altını Islatan Çocuğa Yaklaşım: Anne babalar çocuklarının bilinçli olarak altlarını ıslattığını düşünebilirler. Oysaki çocukların büyük bir çoğunluğu altını istem dışı ıslatır. Bilinçli ya da bilinçsiz eğer bir çocuk altını ıslatıyorsa rahatsız olduğu bir durum var demektir. Alt ıslatma davranışının yaygın olması bunun önemsiz olduğu anlamına gelmez.

Eğer çocuk 5 yaşını doldurmasına rağmen hala altını ıslatmaya devam ediyorsa profesyonel yardım almalıdır.  Tedaviye başlamadan önce çocuğun tedavi için konsantre edilmesi gerekir. Bunun içinde anne babanın çocukla sıcak bir iletişim kurması, problemin çözüleceğine dair çocuğa güven vermelidir.

Yetişkinlerde alt ıslatmaya ne iyi gelir başlıklı konumuzu okumanızın size faydalı olacağını düşünüyorum.

ALT ISLATMA HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAalt-islatma-nasil-gecer

Bu yazı alt ıslatma nedir neden olur nedenleri ne zaman geçer neden hastane nedeni neler yapılabilir nasıl geçer tedavi edilir önlenir alt ıslatmanın bitkisel tedavisi psikolojik sebepleri çözümleri hapı alarm cihazı kilodu adem güneş ilacı ilaçları zili macunu altını ıslatma hangi doktor bölüm bakar problemi kadınlar kulübü idrar kaçırmanın  sebebi çocuklarda neyin belirtisi neden olabilir erkek kız çocukta hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın