Alkol Koması Sınırı Nedir Kaç Gün Sürer

0
710
Okunma

İlk önce şunu belirterek başlamak istiyorum; alkol koması ile alkol zehirlenmesi aynı tabirlerdir ve aynı sağlık durumu için kullanılırlar. Bu sebepten alkol koması denilince alkol zehirlenmesi veya bu durumun tam tersi aklınıza gelmelidir.

Şimdi ilk önce alkol koması nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir sorularının cevapları ile başlayalım, daha sonra ise alkol koması için tedavi ve doğal çözümleri öğrenmeye çalışalım.

Alkol Koması Nedir: Aşırı alkol alımı sonucunda bilincin önemli ölçüde yitirilmesiyle ortaya çıkan alkol zehirlenmesi ve alkol koması acil tedavi gerektiren bir durumdur. Alkol zehirlenmesinin ilk aşamasındaki kişi yalnız bırakılmamalı ve otomobil kullanması engellenmelidir. Hastanın bilinci açıksa kusması sağlanarak henüz midede emilmeyen alkol vücuttan atılabilir.

Alkol Alınca Vücudunuzda Neler Olur?
Alkol; nefes alma, kalp atışı ve öğürme refleksi gibi kişinin boğulmasına engel olan istemsiz eylemleri kontrol eden sinirlerin çalışmasını bozar. Çok fazla alkol tüketilmesi bu fonksiyonlarda yavaşlamaya bazen de tamamen kesilmeye yol açabilir. Vücut ısısı da kalp durmasına yol açacak şekilde düşebilir. Kan şekeri seviyesi de nöbet geçirmeye neden olacak kadar düşebilir.

Alkol Zehirlenmesi Belirtileri: Alkol koması durumlarında genel olarak şu belirtiler ortaya çıkar.

– Agresif veya aşırı cinsel içerikli davranışlar göstermek

– Ayakta durmakta zorluk çekmek

– Çok yüksek sesle konuşmak

– Sağlıklı düşünme, yürüme, araç kullanma zorluk çekmek

– Normalden yorgun hissetmek

– Gözlerde anormal hareketlilik gibi belirtiler göstermektedir.

Bu belirtilerin dışında aşağıda sıralanan belirtilerde alkol zehirlenmesi veya alkol koması durumlarında görülebilir.

– Nöbet geçirme

Yüz kızarması

Baş dönmesi, baş ağrısı

– Duyular da (dokunma, tatma, işitme, koklama, görme) azalma

– Yorgun hissetme, derin uyku hali (komaya girme), gibi belirtiler göstermektedir.

Alkol Koması Komplikasyonları: Alkol mide tahrişine yol açabilir ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca öğürme refleksini bozar. Bu da kusmayla birlikte dışarı çıkan fazla miktardaki içkinin boğulma riski oluşturmasına neden olur. Aşırı kusma da su kaybına neden olur.

Şiddetli alkol zehirlenmeleri ölümcül olabilir. Zehirlenmeyi atlatan kişilerde geri dönüşü olmayan beyin hasarları da oluşabilmektedir.

Alkol Zehirlenmesi Test ve Teşhisi: Alkol zehirlenmesinin gözle görünür belirtilerine ek olarak kandaki alkol düzeyini görmek ve düşük kan şekeri gibi belirtilerini tespit etmek için kan testi yapılması da gerekli görülebilir. İdrar testi de alkol zehirlenmesi tanısının onaylanmasına yardımcı olacaktır.

Alkol Koması Tedavi: Alkol komasında olan kişiye yapılacak ilk yardım, hastayı yan yatırmak ve kusma olasılığına karşı dikkatle izlemektir. Kusmuk ağzın içinden boşaltılarak bunların solunum yollarına kaçması önlenmelidir. Hastanın temiz havada bol oksijen alması sağlanmalı, kış aylarında vücut sıcaklığı düşmüşse bir battaniyeye sarılarak ısıtılmalı. Alkol komasında olan kişi bu önlemler alındıktan sonra hastaneye götürülmelidir.

Dikkat: Alkol zehirlenmesi yaşayan biri için evde uygulanan ancak etkisiz olan ve bazen de tehlikeli yan etkiler yaratan yöntemler şunlardır:

– Kahve
– Soğuk duş (soğuk şok bilinç kaybına neden olabilir)
– Kişiyi yürütmeye çalışma
– Uyutma (uyurken bilinç kaybı yaşanabilir)

ALKOL KOMASI VE ALKOL ZEHİRLENMESİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

alkol-komasinda-ilk-yardim

Bu yazı alkol koması nedir neden olur ne kadar sürer ne yapılır nasıl olur geçer giderilir belirtileri tedavisi sonuçları nelerdir alkol sınırı ilk yardım alkol komasına ne yapılır ne iyi gelir evde hastanede sonrası tedavi kaç gün sürer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: alkol koması ne kadar sürer, alkol komasi nedir nasil olur

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın