Alerjiye Ne iyi Gelir iyi Gelen Bitkiler

0
814
Okunma

Toplumda birçok kişide farklı nedenlerle alerji görülmekte. Özellikle bahar aylarında şiddetlenen alerjiler yüzünden zor anlar yaşadığımız oluyor.

Alerjiye Ne iyi Gelir? Bu yazımızda ilk önce sizlere alerjiden korunmak için alınacak önlemler ve uygulamalar hakkında bilgi vereceğim. Daha sonra ise alerjilere karşı iyi gelen bitkisel çözümleri bulacaksınız.

Klima Temizliği: Gerekli temizliği yapılmadığı zaman alerji tetikleme özelliğine sahip olan klimalarınızın filtrelerini değiştirin ve alerjiye özel hava filtresi taktırın. Böylece kapalı hava partiküllerinin %90-95’ini ortadan kaldırabilirsiniz.

Alerjenleri evin dışında bırakmak: Eve girdiğinizde üzerinizdeki giysi, ayakkabı, saç ve cildinizin üzerindeki alerjenleri dışarıda bırakmak için mutlaka elbiselerinizi değiştirin ve duş alın. Ayakkabılarınızı kapıda bırakın ya da kapalı bir dolaba koyun.

Maske: Hastaysanız mutlaka maske takın. Maskeler polen ve diğer alerjenlerden korunmanızı sağlar.

Sağlıklı beslenme: Her öğünde mutlaka en az bir taze meyve ve sebze tüketin. Üzüm, elma, portakal ve domates gibi alerji belirtilerini artıran gıdaları ise mümkün olduğunca dikkatli yiyin.

Burun Temizliği: Burnunuzu sık sık temizlemeniz nazal alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Burun temizliğini mendil gibi kapalı bir engele sümkürerek değil, burun içine su çekerek çok fazla basınç uygulamadan diğer deliği kapatıp dışarıya burun içeriklerini boşaltabilirsiniz. Fazla zorlayarak veya kapalı bir engele mendil gibi sümkürmek burun içinde ödem, kanama ve kulaklarda tıkanmaya sebep olabilir.

Sıvı Tüketimi: Su başta olmak üzere mümkün olduğunca meyve suyu ve bitki çaylarını tüketin. Ekstra sıvı içme, burun içerisinde mukus üretimine yardımcı olur. Özellikle bitki çayları, et suyu çorba gibi sıcak sıvılar mukus üretimini artırarak rahatlamanızı sağlar.

Alerjen Temizliği: Evinizi temiz tutmanız alerjenlerden kaçınmanız için en iyi yollarından biridir. Ancak bu temizliği yaparken sert kimyasallar kullanmanız burun bölgesindeki tahriş ve alerji belirtilerini kötüleştirebilir. Sirke veya kabartma tozu gibi sıradan ev ürünleri ile temizlemeyi deneyin ve tuzak alerjenlere karşı hepa filtresi olan bir elektrikli süpürge kullanın. Alerjiniz şiddetlenirse temizlik konusunda başkasından yardım isteyin.

Buhar: Buhar solunması burun tıkanıklığını rahatlatmak için basit bir yoldur ve alerjiniz varsa nefesinizi rahatlatabilir. Yaşadığınız hava şartları burnun sağlıklı solumak için çok önemlidir. Yattığınız odanın nemi en az %40 seviyesinde olmalıdır. Oda sıcaklığı 21-22 dereceyi geçmemelidir. Oda buharları nemlendirme için uygun seçeneklerden birisidir. Direkt mentollü buhar solunması özellikle astımı olan insanlara önerilmez.

Sigara: Sigara dumanı alerjinin en büyük düşmanlarından biridir. Alerjinin kaşıntılı, burun tıkanıklığı yaşatan ve giderek kötüleşen bir hale gelmesine neden olabilir. Eğer sigara içiyorsanız bırakın, içmiyorsanız sigara içilen ortamlardan uzak durun. Ayrıca oda spreyleri ve şömine dumanı da alerji üzerinde sigara kadar olumsuz etkilere neden olabilir.

Alerji Testi: Basit gibi görünse de alerji nedenlerini biliyorsanız ondan kaçınmak en önemli yöntemdir. Tetikleyicileri belirleme konusunda da alerji testi konusunda bir uzmana başvurun.

Alerjilere Bitkisel Çözüm: Şimdi gelelim alerjiler için uygulanacak bitkisel çözümlere ve doğal kürlere.

– Herhangi bir şeye alerjisi olanların, şahtere, ısırgan, zerdeçal, yulaf ezmesi, maydanoz, sarımsak, soğan, buğday çimi, taze bezelye, soya fasulyesi, badem, fındık, muşmula, atkuyruğu ve sinirli ot gibi besin maddelerini mümkün olduğunca çok tüketmesi gerekir.

– Alerjik sorunları olanlar her gün 2 su bardağı ısırgan otu çayını içine tatlandırıcı koyarak içebilirler.

ALERJİ KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

alerjiye-iyi-gelen-sabun

Bu yazı alerjiye iyi gelen bitkiler şeyler sabun meyveler kaplıcalar dua kremler taş ne iyi gelir karşı kesin bitkisel çözüm çare son tedavisi nasıl geçer önlenir tedavi edilir için ilaç göz damlası hangi doktora gidilmeli bölüm bakar kür alerjiyi yok eden besinler ne geçirir tetikleyen maddeler yiyecekler geçirme yolları geçiren şeyler ne rahatlatır nasıl yendim konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: alerjiye iyi gelen dua

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın